V sobotu 3.7. som sa zúčastnil prvého pivného festivalu pod taktovkou Salón Piva v roku 2021. Po náročnom pandemickom roku sa stretlo na letnej edícii festivalu v Bratislave niekoľko vystavovateľov s prevažne českými a zahraničnými pivami a miernom zastúpeni tých slovenských. Festival sa konal v Parku Andreja Hlinku v Bratislave za veľmi príjemného počasia, keď teploty len zľahka atakovali 30 stupňové teploty. Prinášam vám zopár pohľadov a zážitkov z festivalu, ako aj fotogalériu a zopár pekných video záberov v rámci vytvoreného Youtube playlistu, z ktorých môžete nasať atmosféru pivného festivalu.
Na festivale bolo prítomných pomenej vystavovateľov, ale za to podľa mňa s veľmi zaujímavou ponukou samotných pív. Najzaujímavejšie pivné skvosty sa dali nájsť v stánkoch v réžii Damiána ako jedného z najznámejších distribútorov piva na Slovensku, ako aj Draft Craft and Bottles, ktorí sa okrem distribúcie v rámci spoločnosti Luch Pezinok venujú aj pivotéke a baru vo Fresh markete v Bratislave, ktorí mali zastúpenie zväčša českých a zahraničných pív. Obaja vystavovatelia mali aj svoje vlastné pivné značky, Damián mal na výčape pivá zo svojho kočovného pivovaru Damian Gypsy Brewery a Draft Craft narazil na pípy pivá od pivovaru Buchvald a zo svojho kočovného pivovaru Bozimok. V rámci viacerých Damiánových pivných stánkov sa vynikal stan českého pivovaru Raven ako aj chorvátsky Garden Brewery, ktorý je pod výhradnou distribúciou Damiána. V stánku Draft Craft sa objavili pivá z produkcie maďarského pivovaru Mad Scientist a rumunského Bereta TM, ako aj ďalšie ako česká Nachmelená Opice, poľský STU MOSTOW či výborné nealko pivo od Svätojánskeho pivovaru.
Osobne ma veľmi potešila návšteva zástupcov maďarského pivovaru Mad Scientist a rumunského pivovaru Bereta TM, s ktorými som mal možnosť sa dlhšie pobaviť o remeselnej pivnej scéne jak v ich domovskej krajine, tak aj u nás. Okrem toho, že som im predstavil aktuálnu situáciu s remeselnými pivovarmi na Slovensku, najmä situáciu po pandemickom roku, tak sme sa nie prekvapivo zhodli na tom, že všetky 3 krajiny sú na tom viacmenej rovnako. Menšie či väčšie pivovary, ktoré robia kvalitnú robotu a robia ju hlavne so srdcom, tie majú najväčšie predpoklady na úspech. Samozrejme nejaká ekonomika musí byť, avšak takéto krízové obdobie preverilo schopnosti a zručnosti jednotlivých sládkov a majiteľov pivovarov a bez nejakej väčšej ujmy to prežili v pohode tí, ktorí si dávajú záležať v prvom rade na kvalite piva a dobrej interakcii so svojimi fanúšikmi, ktorí ich v týchto ťažkých časoch podržali. Obe krajiny majú rovnaký problém s očkovaním ako u nás na Slovensku a všetci si uvedomujeme, že tu opäť hrozí 3. vlna, na ktorú je treba sa patrične pripraviť. Pre rok 2021 však nie sú nejaké veľkolepé očakávania, skôr sa na tento rok pozerajú s nadhľadom a v záujme majú robiť aj naďalej radšej kvalitné pivo, ako si lámať hlavu nad neistou situáciou na trhu. V rámci produkcie a predaja sa skôr sústredili na to, aby ich pivo bolo dostupné vo forme, v akej sa dokáže dostať aj v zlých časoch svojmu spotrebiteľovi. T.j. najmä plechovky a rozvíjanie vzťahov s e-shopmi a distribútormi piva, ktorí vedia pokryť odbyt takéhoto spotrebiteľského balenia.
Taktiež som rád, že som osobne stretol pár známych a osobne sa zoznámil aj s Mišom Špirkom, adminom známej slovenskej facebookovej pivnej skupiny Bratstvo Pípy a po dlhšej dobe aj napr. bývalého spolužiaka z VŠ v pivných komunitách známeho pod nickname Maj KL, či pokec s domovaričom Mišom a tiež Edom – sládkom trenčianskeho pivovaru Lánius.
Z hľadiska festivalu samotného, mnohí si pamätáme Grill & Beer festival, počas ktorého sa spustil veľký lejak a pivné stánky doslova plávali na vode. Tento víkend bol však čo sa týka počasia úplne parádny. Teploty pod a okolo 30°, príjemný vetrík a celkovo počasie, ktoré je fajn a človeka príjemne naladí na pivné degustácie. Vstup na festival bol voľný, no z hľadiska istých opatrení sa ľudia zapisovali do zoznamov. V stánku organizátorov si okrem merchu mohli návštevníci zakúpiť aj sklenené poháre s logom Salón Piva, no stankári používali prevažne tvrdé plastové poháre, ktoré boli ak sa nemýlim zálohované.
Na festivale sa okrem spomínaných zúčastnili aj priatelia z distribučnej firmy Bavarian Slovensko so zastúpení nemeckých a českých pivovarov. V ich stánku sa objavili pivá nemeckých značiek Erdinger, Ayinger, či české Kamenice nad Lipou, Obora a Axiom Brewery. Posledný spomínaný mal dokonca aj samostatný vlastný stánok, v ktorom ponúkal širokú škálu svojich vynikajúcich pív. Tie hodnotili mnohí veľmi pozitívne, veď nie je náhoda, že Axiom získal podľa Ratebeer v Čechách aj cenu za najlepší nový pivovar v Českej republike. Vedľa Axiomu bol rozložený stánok slovenského pivovaru Kaltenecker z Rožňavy. Takmer všetci vystavovatelia ponúkali okrem čapovaného piva na predaj aj fľaškové či plechovkové pivo, čo veľmi oceňujem, nakoľko je jasné, že nie každý návštevník stíha ochutnať všetko a teda čo to si mohol odniesť aj domov. Mali to poväčšine uskladnené v chladničkách, za čo palec hore.
To nie len piť, aj jesť treba
Stánkov s jedlom bolo na festivale dostatok, avšak najväčšie rady sa tvorili pri prívese spoločnosti Farmhouse, ktorí tam mali v spolupráci s Draft Craft aj čapovali pivo (Nachmelenú Opicu a Bozimok) a spolu s chalanmi z Grilltime.sk sa robili klobásy a burger na parádnom nerezovom grile.
Okrem nich sa na festivale predstavili aj 2 stánky s tradičnejšími jedlami – Bryndzové halušky a Langoš. Deti si prišli na svoje na mieste, kde si mohli kúpiť cukrovú vatu či popcorn.
Prečo bolo na Salóne tak málo slovenských pivovarov?
Na Salóne piva sa na bratislavskej “Summer Edition” zúčastnili pivá iba z 5 slovenských pivovarov (Kaltenecker – vlastný stánok, Damian Gypsy Brewery, Nillio Prvý remeselný nealko pivovar a Kočovný pivovar Bozimok s Pivovarom Buchvald). V istej chvíli sa dá povedať, že na festivale bolo viac zahraničných sládkov ako návštevníkov než samotných slovenských sládkov. Medzi nimi som spozoroval Kaza z Unorthodox Brewery, Radovana Václavíka z Voodoo Craft Brewery a v rámci stánkov tam bol aj napr. Damián z Damian Gypsy Brewery.
S Milošom a Ivanom, organizátormi Salón Piva – pivovary sme to zhodnotili tak, že pivovary nestihli spustiť varne a nestíhajú zásobovať ani len dohodnuté podniky, ak majú navarené, tak nie je dostatočný výber, aby sa oplatilo na festival prísť. Zároveň problém viacerých subjektov z gastro segmentu, nemajú dostatok personálu a aj samotné pivovary trpia nedostatkom financií na to, aby sa zúčastnili festivalu v hlavnom meste. Je však pravdou, že v tento víkend sa konal aj festival Štramák a mohlo aj tých zopár pivovarov s voľnými kapacitami zvoliť radšej túto možnosť. Tento Salón Piva bol jedným z prvých pivných festivalov v tomto roku po uvoľnení pandemických opatrení a veríme, že ďalšie festivaly už budú aj za účasti viacerých slovenských pivovarov, ktoré si postupne stabilizujú svoju výrobu, biznis ako taký a následne sa rozhodnú pre účasť na rôznych pivných festivaloch so svojim personálom zvládnu aj v roku 2021. Ak chcete vedieť aké festivaly sa v tomto roku ešte chystajú, sledujte náš web v sekcii EVENTY (postupne to aktualizujeme a dopĺňame o ďalšie festivaly).
Účastníci festivalu mali tak v každom prípade super výber piva, chutný výber jedla a mnoho príjemných miest na postávanie a sedenie v tieni stromov Parku Andreja Hlinku. Pokiaľ viem, tak v piatok sa festival veľmi dobre rozbehol a večer sa nestíhalo čapovať, no a podobne tomu bolo aj v sobotu. Ak máte chuť a čas, dojdite ešte v nedeľu, festival sa koná od obeda až do 22:00. Budeme radi, ak budete svoje postrehy a fotky zdieľať v pivných skupinách na facebooku – Pivo vašimi očami či Remeselné pivo na Slovensku, ako aj spomínanej skupine Bratstvo Pípy.
FOTOGALÉRIA