Suroviny na výrobu piva: Slad ovplyvňuje farbu, telo, chuť aj silu piva

Pivo sa dá charakterizovať ako kvasený nápoj zo sladu a teda bez sladu by nebolo piva. Slad dáva pivu chuť, farbu a telo. Ak sa ho dá málo, pivo má aj nižší obsah alkoholu a je také vodnatejšie. Ak sa ho dá viac, pivo je hustejšie, plnšej chuti a za istých okolností logicky stúpa aj alkohol. Sláďo je náš kámoš, vo viacerých častiach vás prevedie v článkoch jeho svetom a naučí základné aj pokročilé veci, ktoré by ste mali vedieť o slade a pive.

O surovine ako takej

Do jednotlivých pivných štýlov sa používajú rôzne slady. Pri varení sa využíva kombinácia viacerých druhov, keďže každý zo sladov má svoje špecifiká. Výnimkou sú takzvané single malt pivá, ktoré sú vyrobené len z jedného druhu sladu. Ovplyvňuje farbu, telo, chuť a silu piva. Slad je protipólom horkého chmeľu. Sladovanie môžeme nazvať aj ako riadenie klíčenie.

Pri vrchne kvasených pivkách sa ako základný slad používa PALE ALE. Pri ležiakoch sa používajú predovšetkým slady plzeňského typu, ale tiež slad mníchovský či viedenský. Do tmavých pív sa pridávajú pražené druhy sladov, ktoré už v malých dávkach výrazne ovplyvnujú výslednú farbu piva. Weizen sú pivká tvorené obvykle z 50% – 70% pšeničných a nie jačmenných sladov.
Obrázok od uirá uirá z Pixabay

Slad pri varení

Jednotlivými kombináciami týchto sladov v množstve vody vieme ovplyvniť telo, stupňovitosť pivka a teda aj obsah alkoholu a samozrejme farbu piva. Slad je potrebné pred varením namlieť a variť pri rôznych teplotách, aby sa z neho uvoľnili jednotlivé druhy cukrov, ktoré potrebujeme na prekvasenie pivka. Ak by sme slad nenamleli, je to ako robiť kávu z nepomletej, zrnkovej kávy. Nič moc. Jednotlivé slady majú rôzne vlastnosti (chuť, vôňa, extraktivita, enzymatická aktivita) a podľa toho vieme vyskladať pivko presne podľa nášho gusta.
Spracoval: Matúš Bíly
Revízie: Ján Staškovič, Marek a Romana (maroma.sk)

Tvoje hodnotenie?

Klikni na hviezdičku pre hodnotenie

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buď prvý/á hodnotiteľ

Ďakujeme za pozitívne hodnotenie

Sledujte nás na sociálnych sieťach!

Mrzí nás vaše negatívne hodnotenie

Vaša spätna väzba je dôležitá

Napíšte nám, čo môže byť lepšie

Nájdi nás na sociálnych sieťach

Nezaradené

Beer Station Fest opäť v Tržnica Nivy!

  Pozývame vás na ďalšie pokračovanie festivalu remeselých pív – BEER STATION FEST.Zavíta k nám opäť viac ako desať pivovarov zo Slovenska, Čiech a Poľska. 

Aktuality

6. Narodeniny Beer Station

Ahojte kamoši 🙂 Pozývame vás na prvú tohtoročnú Beer Station Párty, ktorá sa ponesie v duchu našich 6 narodenín 🎂 a bude to poriadne veľká párty

Objavuj Živé Pivo na Slovensku

Na našom webe nájdeš sekciu "PODNIKY", kde je zoznam rôznych pivných podnikov s remeselným pivom. Vo vyhľadávači zadaj rôzny typ pivného zážitku - napr. jedlo v regióne "Burger Orava" a ponúkne ti všetky podniky na Orave, kde si môžeš dať výborný burger a poctivé remeselné pivo. Vyskúšaj si to a naplánuj si pivné výlety po Slovensku

Od našich partnerov

Close Menu
×
×

Cart