Jánošíka navarili s iskrou v srdci, no získa si táto novinka aj srdcia pivárov?

Je len pár dní od zverejnenia oficiálnej informácie o novom pive Jánošík navarenom v spolupráci známej pivnej značky Šariš a remeselného pivovaru Vŕšky z Terchovej a pivo sa ocitlo na mojom stole. Dnes bol spustený predaj a ja som ho našiel v obchodnom reťazci Metro, kde sa nachádzalo vedľa značkovej chladničky pív Vŕšky s výstižným veľkým textom “Živé pivo”.

Priznám sa, že o tomto projekte som vôbec nevedel dopredu, čiže aj ja sám som ostal prekvapený. Celý tento projekt je koncepčne dotiahnutý z Českej republiky, kde sa značka Pilsner Urquell spojila s remeselným pivovarom Matuška, aby spolu navarili pivo ako v jednom pivovare, tak to iste pivo aj v druhom pivovare. Výsledkom boli 2 várky, ktorých účel bol podobný ako sa nastavilo aj v tejto slovenskej verzii. Remeselná objemovo limitovaná verzia ide do špecializovaných predajní a na výčapy terchovského pivovaru a dohodnutých podnikov, priemyselná verzia ide do zazmluvnených podnikov všade tam, kde sa čapuje Šariš. Várok je samozrejme viac preto, aby produkcia stačila zásobovať prevádzky počas celého leta.

Mnoho pivných fajnšmekrov už istú dobu tuší, že trh sa bude hýbať postupne týmto smerom, podobne ako v Českej republike, ku spájaniu veľkých pivovarovských značiek s tými menšími vo forme rôznych projektov a kampaní, čo z môjho pohľadu môže byť veľmi produktívne vzhľadom ku masívnejšej marketingovej kampani pre remeselné pivovary. Ako sa však k tejto spolupráci postavia ortodoxní “craftbeer” pivári je otázné, pretože takéto spájanie remeselných pivovarov a pivných gigantov vyvoláva aj istú kontroverziu.

Pivo samotné je polotmavej farby a má 4,6% alkoholu. Tým, že pivo bolo za studena chmelené, môžete zľahka cítiť chmeľové tóny, čo dodalo pivu taký sviežejší charakter. Je príjemne horké. “Doba kvasenia a dozrievania piva Jánošík je porovnateľná s typickým spodne kvaseným ležiakom plzenského typu.” – uvádza sa v tlačovej správe spoločnosti Prazdroj. Celkovo to je fajn pivo, ktoré mi trošku pripomína ostatné pivá z dielne terchovského pivovaru, aj keď podľa informácie od Vila Hujíka sú práve tieto fľaše vyrobené v Šariši. Terchovské pivá som mal okrem iného možnosť s pánom Františkom Hujíkom ochutnať aj priamo z tanku v Terchovej, keď som sa tam raz asi pred vyše rokom zastavil po ceste domov. Pán Hujík starší varí spolu so svojim synom Vilom a je to taká dvojica, ktorá žije pivom telom aj dušou. Ich začiatky siahajú do pivovaru Topvar, pričom Vilov praxmajster v Topvare bol práve Ján Píry.

Chlapi si tak zaspomínali na školské časy a tešili sa z momentu, že sa im po toľkých rokoch opäť skrížili cesty. Pivo Jánošík teda navarili spolu aj so sládkom Jaroslavom Kleinom s patričnou iskrou v srdci a pre bežného pivára to bude určite zaujímavé pivo. Mne osobne toto pivo veľmi pripomína Trnavské ONÉ, ktoré sme navarili s priateľmi z OZ Trnavská 13 v piešťanskom pivovare ŽiWELL.

Zdroj foto: Facebook Vŕšky

Tvoje hodnotenie?

Klikni na hviezdičku pre hodnotenie

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buď prvý/á hodnotiteľ

Ďakujeme za pozitívne hodnotenie

Sledujte nás na sociálnych sieťach!

Mrzí nás vaše negatívne hodnotenie

Vaša spätna väzba je dôležitá

Napíšte nám, čo môže byť lepšie

Nájdi nás na sociálnych sieťach

Nezaradené

Beer Station Fest opäť v Tržnica Nivy!

  Pozývame vás na ďalšie pokračovanie festivalu remeselých pív – BEER STATION FEST.Zavíta k nám opäť viac ako desať pivovarov zo Slovenska, Čiech a Poľska. 

Aktuality

6. Narodeniny Beer Station

Ahojte kamoši 🙂 Pozývame vás na prvú tohtoročnú Beer Station Párty, ktorá sa ponesie v duchu našich 6 narodenín 🎂 a bude to poriadne veľká párty

Objavuj Živé Pivo na Slovensku

Na našom webe nájdeš sekciu "PODNIKY", kde je zoznam rôznych pivných podnikov s remeselným pivom. Vo vyhľadávači zadaj rôzny typ pivného zážitku - napr. jedlo v regióne "Burger Orava" a ponúkne ti všetky podniky na Orave, kde si môžeš dať výborný burger a poctivé remeselné pivo. Vyskúšaj si to a naplánuj si pivné výlety po Slovensku

Od našich partnerov

Close Menu
×
×

Cart