Gastro sektor víta návrh na dočasné zníženie DPH

Bratislava 4. decembra 2022 – Gastro sektor víta koaličný návrh na dočasné zníženie DPH na stravovacie služby počas prvých troch mesiacov roku 2023. Zároveň vyzýva všetkých poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby toto opatrenie podporili. Gastro sektor sa totiž nachádza v mimoriadnej kritickej situácii.

„Vítame, že sme sa po dlhých, takmer troch rokoch výziev, dočkali aspoň dočasného zníženia DPH na stravovacie služby. Gastro sektor po pandémii tvrdo zasiahla vojna na Ukrajine, energetická kríza i inflácia a s ňou súvisiaci rast cien potravín,“ uviedol Vladimír Machalík z iniciatívy #StáleMámeChuť.

Vyjadrenie Vladimír Machalík:

Slovensko je jednou z mála krajín Európskej únie, ktorá stále uplatňuje základnú sadzbu DPH na stravovacie služby. So sadzbou 20 % má Slovensko štvrtú najvyššiu DPH na gastro v EÚ. Zníženú sadzbu DPH na reštauračné služby aplikuje 19 štátov Európskej únie (v rozpätí od 3 % v Luxembursku do 14 % vo Fínsku).

Viac ako polovicu územia Slovenska pritom predstavujú prihraničné regióny. Slovenská sadzba DPH na gastro služby je však dvoj- až štvornásobne vyššia ako v susedných krajinách. V  Maďarsku je na úrovni 5 %, v Rakúsku 5 %, v Česku 10 % a v Poľsku 10 %. Slovenskí podnikatelia v gastro sektore tak odvádzajú štátu o 100 až 150 % dane z pridanej hodnoty viac ako ich kolegovia za hranicami, čo znižuje ich konkurencieschopnosť na spoločnom európskom trhu.

„Aj keď obdobie troch zimných mesiacov považujeme za veľmi krátke, dočasné zníženie DPH na gastro považujeme za pozitívne. Aj vzhľadom na vyjadrenia predstaviteľov koalície veríme, že budúci rok dĺžku tohto obdobia prehodnotia a pomôžu tak gastro sektoru postaviť sa na nohy vo vôbec najťažšom období v ére samostatného Slovenska,“ dodal V. Machalík.

Signatári platformy #StáleMámeChuť 

 1. Aliancia slovenskej gastronómie – 10 pre Gastro
 2. Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska
 3. Asociácia malých nezávislých pivovarov Slovenska
 4. Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd
 5. Iniciatíva Zachráňme gastro!
 6. Pomáhame si – gastro v korone
 7. Pomoc pre gastro
 8. Potravinárska komora Slovenska
 9. Slovenská asociácia malých a stredných podnikov a živnostníkov
 10. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora
 11. Slovenské združenie výrobcov piva a sladu
 12. Slovenský zväz kuchárov a cukrárov
 13. Slovenský zväz spracovateľov mäsa
 14. Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska

www.stalemamechut.sk

Zdroj: Tlačová správa

Tvoje hodnotenie?

Klikni na hviezdičku pre hodnotenie

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buď prvý/á hodnotiteľ

Ďakujeme za pozitívne hodnotenie

Sledujte nás na sociálnych sieťach!

Mrzí nás vaše negatívne hodnotenie

Vaša spätna väzba je dôležitá

Napíšte nám, čo môže byť lepšie

Nájdi nás na sociálnych sieťach

Nezaradené

Beer Station Fest opäť v Tržnica Nivy!

  Pozývame vás na ďalšie pokračovanie festivalu remeselých pív – BEER STATION FEST.Zavíta k nám opäť viac ako desať pivovarov zo Slovenska, Čiech a Poľska. 

Aktuality

6. Narodeniny Beer Station

Ahojte kamoši 🙂 Pozývame vás na prvú tohtoročnú Beer Station Párty, ktorá sa ponesie v duchu našich 6 narodenín 🎂 a bude to poriadne veľká párty

Objavuj Živé Pivo na Slovensku

Na našom webe nájdeš sekciu "PODNIKY", kde je zoznam rôznych pivných podnikov s remeselným pivom. Vo vyhľadávači zadaj rôzny typ pivného zážitku - napr. jedlo v regióne "Burger Orava" a ponúkne ti všetky podniky na Orave, kde si môžeš dať výborný burger a poctivé remeselné pivo. Vyskúšaj si to a naplánuj si pivné výlety po Slovensku

Od našich partnerov

Close Menu
×
×

Cart