Budějovický Budvar je národný pivovar, preto podporuje pivovarské remeselo v Čechách. Ako ste sa už v článku “Priateľstvo, spolupráca a chuť objavovať niečo nové posúva pivovarníctvo dopredu” v rozhovore s Alešom Dvořakom mohli dozvedieť, dávnejšie bola realizovaná spolupráca Budvar so 7 remeselnými pivovarmi na príprave piva “7 spolčených”. To však nie je všetko. O ďalších spoluprácach by sme vám radi povedali viac v tomto článku.
Budějovický Budvar ponúka remeselným pivovarom okrem spoločného varenia toho viac. Zdieľa miesto na svojich pípach, delí sa o kvasnice, ktoré poskytuje remeselným pivovarom, rozvíja pivovarníctvo formou organizovania odborných prednášok a konferencií. Na svoje akcie berie aj vybrané minipivovary, aby všetci mali možnosť zistiť, že pivo nie je iba ležiak. Ich sládkovia pomáhajú minipivovarom s receptúrami a rôzne vzorky ich piva necháva testovať vo svojich laboratóriách. Takisto podporuje českých výrobcov a dodavateľov chmeľu, sladu a ďalších surovín na výrobu piva.
„Budvarští lidé – úsměv a velké srdce bijící pro české pivo – Budvar i malé řemeslné pivovary. Tak to cítím. V dnešním světě pro nás naprosto nepředvídatelné a neuvěřitelné. Díky za to, že nabízíte svým zákazníkům i naše piva i že jste partnerem místního pivního festivalu Slánský tuplák.“ – hovorí Josef Paulík, majiteľ českého remeselného pivovaru Antoš. Tento pivovar sa zapojil práve do varenia piva “7 spolčených”.
Spolupráca prebehla v minulosti aj s ďalším českým remeselným pivovarom pri príprave piva REDIX. Išlo o horké osviežujúce, stredne plné pivo, za ktorého vznikom stál lietajúci sládok Aleš Dvořák z Budvaru a Pavel Palouš z minipivovaru Cobolis.Pôvodne to bolo navarené pivo ako limitovaná edícia s názvom “Spoločne z Budvaru”. Vďaka záujmu fanúšikov Cobolis však toto pivo neskôr zaradilo do stálej ponuky a hovoria mu Redix. Pivu dodali slady mandarinkový odtieň farby, malo vyššiu horkosť s bylinným charakterom a silným peprovým doznievaním. „Když jsem začínal s pivem, často jsem poslouchal řeči o tom, jak kdo co dělá a nedělá poctivě. Když jsem pronikl hlouběji, pochopil jsem, že hodně dělá marketing a hlavně větší společnosti prostě přirozeně spěchají, protože ležení jsou náklady, prostor a technologie. Vše změnila první návštěva Budvaru, kde jsem zjistil, že co říkají, opravdu dělají. Vždy mě fascinovala výroba z hlávkového chmele, a tak jsem tady okouknul chmelový cíz, viděl ve sklepě krásně uleželá i rok stará piva v perfektní kondici. Ležení nic nenahradí a doufejme, že Budvar zůstane navždy takový náš poctivý český ležáček, to, čím se může české pivovarnictví v klidu chlubit.“ – hovorí Pavel Palouš, sládok českého remeselného pivovaru Cobolis.
Budějovický Budvar uvaril tiež v spolupráci s českým minipivovarom Obora limitovanú edíciu piva Bitter z Obory. Pivo anglického typu uvaril “lietajúci” sládok Budvaru Aleš Dvořák spoločne so sládkem Martinom Novákom z Obory. Behom júna sa pivo objavilo na pípach vo vybraných budvarských podnikoch, pivovar Obora ho ponúkal aj napr. v plechovkách. „Museli jsme u nás v pivovaru upravit varnu pro anglický způsob vaření tzv.maching, při kterém sládek respektuje přírodní principy vaření piva. I to se pozitivně projevilo na výsledné originální chuti.“ – vyjadril sa ku tejto várke sládok z Obory.
Opičí ejl ako prvé vrchne kvasené pivo navarené Budvarom
V roku 2021 navaril s minipivovarom Nachmelená Opice aj zaujímavý kúsok “Opíčí ejl”, čo bolo prvé vrchne kvasené pivo navarené v pivovare Budějovický Budvar. Išlo o pivo s príjemnou horkosťou a plnosťou uvarené dlhoročnými priateľmi – podsládkom Petrom Košinom z Budvaru a sládkom Michalom Kuřecom z minipivovaru Nachmelená Opice. „Při první várce ejlu, kterou jsme v Budvaru uvařili, jsme se naučili nové výrobní postupy, které u nás v pivovaru běžně při vaření ležáku nepoužíváme. Například studené chmelení lze praktikovat různými způsoby, sám Michal je v Nachmelené Opici zkoušel a ladil několik let. Studeně chmelené ejly se většinou nechávají zrát poměrně krátkou dobu, a proto nás překvapilo, jak moc Opičímu Ejlu prospělo dlouhých 6 týdnů ležení,“ povedal Petr Košin, podsládok pivovaru Budějovický Budvar. Michal Kuřec, sládok pivovaru Nachmelená Opice dodáva: “Opičí Ejl je splněním našeho studentského snu o společně uvařeném pivu. Myslím, že pro oba bylo největší výzvou aplikovat postupy pro svrchně kvašené a studeně chmelené pivo v podmínkám Budvaru. Výsledné pivo je přesně takové, jaké jsme chtěli: odpovídá pivnímu stylu, je čisté, svěží a velice pitelné!”
Požehnaný ležiak už 5. rok pomáha Diecéznej charite v Českých Budějoviciach
Predaj “Požehnaného ležáku” prebiehal v roku 2020 v predvianočnom čase v stánku pri českobudějovickej katedrály sv. Mikuláša a aktuálne beží znovu, už 5. rok. Behom adventných dní sa predalo minulú sezónu viac než 30 hl tejto špeciálnej várky piva. Požehnaný ležák bol uvarený podľa rovnakej receptúry ako svetlý ležiak Budweiser Budvar Original. Ten sa vyváža do viac než 70 krajín po celom svete. Dobročinný projekt Budějovického Budvaru a Biskupstva českobudějovického prebehol v roku 2020 už ako 4. ročník. V uplynulých rokoch sa vďaka záujmu množstva dobrých ľudí podarilo na charitatívne účely získať celkom 460 tisíc českých korún. Projekt Požehnaného ležáku podporuje sociálne služby a účinnejšiu pomoc klientom Diecéznej charity České Budějovice. „Děkuji Budějovickému Budvaru za podporu prostřednictvím výtěžku z dalšího ročníku Požehnaného ležáku. Velmi si vážím daru nad rámec vybrané finanční částky. Stejně jakov minulých letech použijeme finance na koordinaci dobrovolníků, kteří zvláště v této době nezastupitelně pomáhají v mnoha oblastech naší činnosti,“ hovorí Jiří Kohout, riaditeľ Diecéznej charity České Budějovice. Tento rok Budvar stočil 100 sudov a viac než 2000 fľašiek o objeme 0,75l. Za každú fľašu venuje pivovar Budějovický Budvar 100 českých korún chraite, rovnako tak urobí aj z čapovaného piva.
Systematickou prácou s minipivovarmi tak pivovar Budějovický Budvar napĺňa svoj zámer podporovať pivovarské remeslo v Čechách. Tú si minipivovary pochvaľujú a tešia sa na ďalšie spoločné projekty. Projekt požehnaného ležiaku je ukážkou zodpovedného prístupu ku komunite v krajine, kde pivovar pôsobí.