Craft Beer Gadžo na Hop and Rolla Days 2020

Ták som sa zúčastnil už asi tretíkrát Hop n Rolla Days. Toto sú slobodné dojmy náročného gadža, užívateľa remeselného piva, milovníka skutočného undergroundu.

Čo sú to Hop’n’Rolla Days?

Je to 2-dňový minifestival v Košiciach, ktorý sa točí hlavne okolo remeselného piva (craft beer).

Aby to nebolo také prosté, k pivu sa pridala, ako napovedá už názov, reprodukovaná (nielen) rokenrolová hudba (chvalabohu nie koncerty), aj nejaké to jedielko, tetovanie a hipsterské výstrelky ako barber. Možno by som to opísal ako takú undergroundovú obdobu Salónu Piva.

Hop n Rolla sa koná každý rok koncom augusta vo dvore pri podniku Pokhoi, ktorý je známy tými najlepšími pivečkami na čape počas celého roka. Toho roku bola Hop n Rolla 21. a 22.8.2020 (piatok a sobota).

Oficiálny manifest Hop n Rolly sa mi nájsť nedarí. Ja to vidím ako košickú oslavu začiatku konca leta. Stretnete tu nielen lokálnych pankáčov vo výslužbe (aj pózerov), milovníkov remeselného piva, ale čoraz viac i širokú verejnosť.

Ak vo vás slovo „pankáč“ evokuje niečo negatívne, vyvediem vás z omylu. Pankáči „vo výslužbe“ sú normálni dospeláci. (Veď som asi nakoniec jedným z nich.) Sú to tí pankáči, ktorí sa včas spamätali, dospeli, neskončili v liečebni, v base, na cintoríne, a ani v Prahe ukrývajúc sa pred svojou minulosťou. Sú to v podstate slušní a väčšinou neškodní ľudia, ktorí dnes podnikajú, alebo si vyberajú obedové menu v kancelárii IT firmy, a ich zmysel pre revolúciu začína pri frajerských kérkach a končí pri občasnom FB zdieľaní „osvietených“ postov a článkov vybraných alternatívnych médií. Prípadne statuse o tom, ako vyhodili do smetia nedotknutý obed, keď zistili, že bol pripravovaný v hrnci, kde bolo predtým robené mäso. Spolu proti svetovému hladu. Ok späť k téme.

Ako pedant som zisťoval, či je správny názov Hop’n’Rolla alebo Hop and Rolla, a vraj mám používať to, čo sa mi páči viac. Punk!

Atmosféra 2020 bola fajn, stretával som väčšinou v pohode typy. A to už keď poviem ja mizantrop, tak to niečo znamená.

Udalosť je dog-friendly, čiže ak máte psíka, ktorý je zvyknutý na davy a hluk, môžete ho vziať. Môj by tam trpel.

Poďme ale na samotný fest

Pôvodne som chcel ísť až na druhý deň, teda sobotu, pretože som sa bál plnky, teda prepchatosti dvora, v ktorom sa udalosť koná. No s pomocou kamoša som sa zlomil už v piatok. Chvalabohu nakoniec bolo miesta celkom dosť, hoci ak radi pri pive sedíte, museli by ste si obsadiť stôl asi už o 18:00. My sme v piatok 4 hodiny pili na stojáka, v sobotu už bolo miesta viac.

Jedlo (street food): V búdke

V búdke je nový projekt mnohým známeho košického týpka Mlynkyho. Povedzme si narovinu, všetci si tam niečo dáme už len preto, že Mlynky. To je fajný marketing, ktorý sa na nič nehrá. Vieš, že Mlynky jedlo miluje a tak sa ho asiže posnaží pripraviť čo najlepšie.

Ponuka zatiaľ pozostáva z piatich rýchlych pokrmov. Vlajkovou loďou je vraj Farmársky hot- dog – s klobáskou, syrom (vraj cheddar), domácou bbq omáčkou a jarnou cibuľkou. Tak práve vlajkovú loď som otestoval.

V búdke street food – Farmársky Hot Dog

 

Len v skratke, keďže hot-dogy nie sú moja doména:

Trochu sme podpichovali, že je to vlastne zväčšený Robinček (asi poznáte Robin Street Food spred košického Úsmevu), čo sa vedúcemu veľmi nepáčilo. Robinček verzia 1.7 – proste nám to tak na prvý dojem pripadalo.

V búdke robí samozrejme luxusný hot-dog s dobre zladenými chuťami. Cheddar by som asi neuhádol, keďže ho pravdepodobne prebila cibuľka a domáca BBQ majonéza, ktorá je skôr majonéza ako BBQ.

Bál som sa, že cibuľka mi obsadí chuťové bunky na hodinu a že si kvôli tomu nebudem vedieť vychutnať pivo, ale chvalabohu nestalo sa, po 10 minútach bol cibuľkový dojazd preč. Bolo jej tam však požehnane. Možno by potešila nejaká možnosť alternatívy namiesto cibuľky.

Pečivo je exkluzívne – mäkké, sladké na štýl hamburgrových žemlí. Hoc je pečiva oproti klobáske nepomerne veľa, je mäkké a lahodné, takže vo finále sa nepomer pečiva k ostatku maskuje, čiže výsledný dojem je spokojný a vôbec nie „suchý“ (čoho sa pri pečivovom fastfoode vždy bojím ako čert kríža)

Ďalšie pozitívum je, že z jedného hot dogu sa dá dosť spokojne nasýtiť.

Ak by som mal niečo vytknúť, je to hlavne… cena, ktorej sa venujem dosť často aj v mojich pivných postoch.

5€ za hot dog nie je málo. Na názor som sa pýtal aj niekoľkých náhodných papačov, a každý povedal to isté: tá cena sa im zdala vysoká.

Všetky moje blogy a posty boli vždy otvorené, úprimné a neúplatné. Nasilu pozitívne vychvaľovanie o tom, aké je všetko dokonalé a fantastické prenechám iným. Dôkazom toho, že farmársky hot dog je fakt dobrý, je aj fakt, že som si dal v sobotu repete.

Spravte si názor sami: sledujte FB V búdke, kde vždy oznamujú, kde budú tento víkend „parkovať“ – napríklad tento posledný augustový víkend to bude Šírava pri penzióne Anima. V búdke fungujú zatiaľ ešte len nejaký mesiac, takže je dosť možné, že svoju búdu ešte budú zlepšovať a vylaďovať.

Barber, tetovanie, ochrancovia prírodyJo, normálne ťa oholia, aby si bol na fotečkách na FB pri pití piva fešák.

Nutno podotknúť, že barber kultúra je mi cudzia. Som teplákový oldschool typ „muža robia činy“, tak dovoľte mi mať svoj gadžovský názor. Metrosexuálno / narcistický hipsta fenomén, kedy chlapci platia iným chlapcom, aby ich holili, a potom sa obdivujú v zrkadle a fotia na insta, je mne osobne cudzí. Naviac mi to nepasuje do kultúry punku a undergroundu, skôr ku Tabačke a Úsmevu. Alebo možno som už len starý a nevšimol som si nejakú kultúrnu fúziu.

Takto som videl prítomnosť barbera ešte predtým, ako som došiel. Keď som však chvíľu sledoval, ako precízne, vytrvalo a sústredene barber pracuje, naviac pod dobrým osvetlením, tak klobúk dolu pred prácou Bajus & Pancho. Vidno, že tým žijú. Ktovie, možno aj ja raz prepadnem čaru byť fešáčik.

Bajus a Pancho na Hop n Rolla 2020 v Pokhoi

 

Tetovanie ide tiež mimo mňa, takže proste tam bolo 🙂 Ivan Tattoo a Siempre Tattoo. A pracovalo sa pilne. Nejaký týpek si tam dával tetovať logá pivovarov. Sorry Nejaký Týpek že ťa nepoznám, asi nedávaš Gadžovi komenty ani lajky abo čo 🙂

Tetovanie na Hop n Rolla 2020 – IvanTattoo a Siempre Tattoo Košice

 

„Skrášľovacie“ stánky si teda určite svojich fanúšikov našli. Ja si tento kult tela veľmi nejdem, keďže najprv by som asi mal vyriešiť svoj „problém“ s nadváhou, ktorý vlastne ani ako problém nevnímam.

Svoj informačný kiosk mali na festíku aj o ochrancovia prírody, ktorých poznáte pod značkou VLK. Sorry, že som nedošiel kecať o ochrane prírody, keďže jednak pre mňa je to samozrejmosť a jednak vás sledujem na nete. Ale ak vás to poteší, nechodím autom ani štvorkolkou do lesa rozbíjať turistické chodníky, a tým ktorí chodia, by som najradšej… no radšej tento odstavec vycenzurujem. Príroda tu nie je na to, aby slúžila tebe počas jedného víkendu.

Chcel som si kúpiť jedno tmavo-sivé vlčie triko DIVOČINA, ale nebolo XL 🙁 Prosím, bude dotlač?

Ale už aj k PIVU!!

Ak čakáte, že tu budem dávať recenzie jednotlivých pív s popisom farieb, aróm, tiel, horkostí a koncoviek, tak to určite nie. To by bola nudááá a nemalo by to význam.

Na Hop n Rolle sú totiž desiatky rôznych pív, na čapoch sa striedajú, to znamená, že čo ste si dali o siedmej, už ste si nemohli dať o ôsmej.

Cena pív sa pohybovala väčšinou od 2 do 3 € za 0,3 L.
Opíšem vám celkovo, ako to funguje, aké stánočky sa objavili, čo ma očarilo.

Žiadne plastové poháre!

Koncept Hop n Rolly je taký, že si prenajmeš 0,3 L sklenený pohár za 3 €, ktoré ti ale na záver vrátia, ak pohár vrátiš. Ak si chceš pohár nechať, môžeš. Ja som si nechal, lebo je fajný a s logom tohto sympatického festivalu.

Takže palec hore! Sklenené poháre sú za mňa veľké organizačné plus a ak ste zvyknutí na slopanie bľažanta z plasťáku, čaká vás kultúrno-chuťový šok v tom najlepšom zmysle slova.

V kúte bolo samozrejme umývadlo s ručnou „sprchou“, kde ste si zakaždým umyli pohár, aby ste si ďalšie pivo mohli vychutnať z čistého.

Je 0,3L veľa alebo málo?

Prehodil som pár slov s Matúšom z Beer Station Košice, ktorý vyslovil zaujímavý názor.

Ako som sa mu posťažoval, že nemám šancu ochutnať všetko, lebo už po desiatich pohároch som nacecaný, spomenul, že by bolo lepšie čapovať 1 alebo 2 deci,a že takto to bude na Ki Ci Fras festivale v Prešove, kde mám vraj isto dójs. Idzeme? BTW: Ja som bol pred rokom na nultom ročníku Ki Ci Frasu a organizácia bola otrasná, otrasná (ak si chcel napríklad jedno malé pivo(čo moji nepivní kamoši z PO chceli), musel si zaplatiť „vstupné“, myslím že 4 či 5 eur za nič twl), ale toho roku to vraj všetko vychytali, uvidíme. Škoda že Ki Ci Fras vychádza na štvrtok, takže asi nejdem…

Poďme na stánočky.

Padre Brewing Company

Kto by Padreho nepoznal? Momentálne asi najvýraznejší košický pivný brand mal dve pípy a na jednej z nich malo premiéru TRETIE OKO, čo je Hazy IPA, čiže mútna ipuška. Na ňu som bol extra zvedavý, keďže Padre vie, že na instagrame pravidelne plačem „barz priesvitné“.

Padre Brewing Company – Tretie Oko (Hazy IPA)

 

Zásadná chuťová zmena sa nekoná, stále je tam Padreho rukopis. Dobrá silno horká ipka, isto si ešte dám, možno aj u nás na sídlisku v Boston Café.
UPDATE: Dal som si v Bostone a chutila mi omnoho viac ako na fesťáku. Aj tú vôňu som inak vnímal. Nechápem.

Pre mňa je Tretie Oko určite jeden z TOP 3 Padreho počinov.

Na druhej pípe bol kyseláč, ktorý som nestihol ☹ Neviem prečo som si ja blbec dal v piatok dvakrát Tretie Oko.

V sobotu narazil LOKALE, čo je ALE varený špeciálne pre prešovský podnik Lokal. No a to ma na fesťáku chuťovo zaujalo ešte viac ako Tretie Oko.

V sobotu narazil aj ľahučký RUNDFUNK, ale ten som už mal kedysi, fajné pitie, letná limča s minimom alkoholu.

Padreho možno poznáte, je to fakt týpek, rád podporím jeho značku, lebo viem že nepodporujem nejakého magnáta, ale drobného podnikateľa, ktorý išiel od nuly. A so svojimi fanúšikmi nielen na sociálnych sieťach komunikuje ako sa patrí. To je pre mňa zásadné.

Padre so šarmantnou asistentkou pózuje Gadžovi na Hop n Rolla 2020

 

Inak, aj Padre mal v ponuke merč, konkrétne triká, no žiadne ma extra neoslovilo, lebo jednak boli buď s motívmi NHL tímov a ja nie som na športy, alebo boli so zbytočne veľkými logami, tmavé a vonku je 30°C.

Hop n Rolla (akýsi hlavný výčap)

Tam sa striedali zmiešané značky, vlajkovou loďou však bola ipka Hop n Rolla, ktorá je každý rok varená pre festival v kooperácii Padreho a Stupavaru.

HOP N ROLLA IPA 2020 – pivo festivalu v Pokhoi

 

Teraz ma bude hejtklub opľúvať, ale mňa Rolla proste nezaujala. Niežeby bolo zlé, naopak, dobré pivo, no najviac obyčajné a najviac „nudné“, čo som tam ochutnal. Ale ja už som rozmaznaný jazýček, takže ak ste vo svete remeselného piva noví, mali by ste začať práve Rollou. Azda splnila svoj účel, keď mala tvoriť akýsi základ, z ktorého nič netrčí.

Update: Aj toto som chutnal “týždeň po” v klídku v Bostončeku. Potvrdzujem čo som napísal. Proste dobrá IPA, nič viac a nič menej.

Na tomto hlavnom výčape mňa očarilo pivečko od prešovských Hej Rup!, a to SLANSKÝ TREJL.

ÁÁ jak som mohol zabudnúť, úplne najviac z tohoto stánku, a možno aj z celého festu mňa osobne dostala Ipka SEKNE TI TO. Je to kooperácia Jama Craft Brewery a košického distribútora Kubbo Select, varené v rožňavskom Kalteneckeri. Nájdete ho aj v regáloch Kubbo obchodov ako 0,33L, hoci musím povedať, že nejakých 2,50€ je za lokálne fľaškové zbytočne veľa. Dúfal som, že sa vojdeme do dvoječky.

Na hlavnom čape bola aj nejaká exkluzivitka za 7€ malé, ale tak hlboko do vrecka som nesiahol. Hoc som mal na mále Otál potál, šak som gadžo, ne snob.

Falkon Independent Brewery

Čo pivo, to úplný odpaľovač dekla. Vsadili to na originalitu, a tak sa na čape neobjavil žiaden ležiak, žiadna klasická IPA, ale štýly Double Dry Hopped Session IPA, Double IPA, Sour Ale / Gose, (to som nestihol), či Strawberry & Mint Gose.

Falkon Independent Brewery (CZ)

 

V podstate sme sa od stánku ani nevzďalovali, a keď po desiatej vytiahli SOURBERRY, tak sme jasali. To je presne to, čoho sa chceš napiť, keď už máš dosť. Osobne nie som fanúšik mäty v jedle, pití, či pri vapingu, ale tu som mätu vôbec vôbec neuhádol, až keď mi vedúci povedal, že ide o štýl strawberry & mint gose. Je tam zakomponovaná veľmi vkusne a nenápadne.

Stánok Falkonu bol pre nás akýsi víťaz festivalu.

Falkon: SOURBERRY. Strawberry and mint gose. Zážitok. Na fotke nie som ja, ale jeden taký živočích

Stupavar

Stupavar dostal asi najhoršiu lokalitu, posledný stánok na okraji dvora. Práve v ňom ste mohli nájsť najviac „klasické“ pivá, ako obyčajnú desiatku, polotmavé, alebo dve klasickejšie ipky. Popri Falkone by niekto fakt povedal: Nuda. Proste mali „len“ dobré remeselné pivo 🙂

Stupavar – Festivale IPA

 

Ako bonus mali na výčape ražnú ipku od kočovného pivovaru Sedem Kohútov. Nechcel som do nej prv ísť, lebo nie som na ražné ipky, ale na odporúčanie som si jednu dal a wow! Fakt spoko.

Stupavarovci asi nemali žiadne zbytočné zásoby, lebo akonáhle sa nejaký sud vyčapoval, jeho názov zmizol z tabuľky a neobjavil sa ani ďalší, ani náhrada. Ale tak je to asi fajn, žiadne prebytky, hoc si myslím že v Košicoch by prebytky craft beer výčapom popredali.

Ak by sa ich pivá objavili niekde na čape v Košiciach počas roka, všetci by sme sa tešili. Takto v kúte festíku podňa mňa ostali trochu nepovšimnuté, čo je dakus škoda.

A čo nepodceňuj: klasický Pokhoi výčap na bare!

To tak bolo aj na Ki Ci Frase v Prešove, že vonku už som ochutnal všetko a nevedel som, čo ďalej, a vtedy som náhodou zistil, že vnútri čapujú moju obľúbenú Pozoj IPA od chorvátskeho Zmajska Pivovara.

A tak to bolo aj na HnR 2020 v Pokhoi. Piatkový večer som zakončil „ozvenami detstva“: session new england ipkou s názvom ECHOES OF CHILDHOOD, ktorú varí Sibeeria. Odporúčam.

Sibeeria – ECHOES OF CHILDHOOD (Session NEIPA)

 

A už som sa potácal domú. My starší ľudia už tak dlho nevydržíme vystrájať, hlavne keď makáme od rána.

V sobotu som si dal z barového výčapu MANGO LASSI od Zichovca. Kto ma sleduje, vie že ten pivovar nemám rád kvôli ignorantskej a povýšeneckej komunikácii nejakého ich admina sociálnych sietí. Mango Lassi však bolo fantástiš. Ako vraveli viacerí: “To nie je pivo” – veru, chutí to ako hustý mangový džús bez náznaku horkosti. Sólo tu má kyslosť a ovocie, za ktorými je ukrytých cez 7% alkoholu. Ani neviete ako, a spijete sa z džúsiku. Niekto by mohol povedať, že je to ako poldeci vodky naliate v pomarančovom džúse. Za mňa však super zážitok.

Zichovec – MANGO LASSI

Hudba

Hudba v piatok: OK

Zichovec – MANGO LASSI
Rokenrol a vkusnejší stredný prúd. Celkovo ma hudba nerušila, takže som spoko, hoc mohla trochu menej revať, aby sme sa nemuseli v čase corony okrikovať a prskať tak na seba pľuvančeky.

Hudba v sobotu: Ja neviemuš

Ono nie som úplne nenáročný hudobný spotrebiteľ.

Ten DJ, ktorý hral keď som došiel okolo 19:00, do 21:00, ma fakt vytáčal.

Kto ma pozná tak vie, že síce mám rád hiphop, triphop, mám rád sloppy offbeat a raw beats, ale tu sa to proste ne-ho-di-lo.

Letná párty si vyžaduje muziku, ktorá má PULZ, nie ťažkú listening music s rozbitými rytmami. Kebyže som spitý, tak sa asi pogrciam. Na svete je toľko dobrého hiphopu a instrumental hiphopu, ktorý by sa na letnú akciu hodil. Toto čo púšťal bolo vhodné skôr o 1:00 do temného bytu osvetleného žiarovkou v kúte, k fajčeniu jointu alebo skôr cracku.

Potom ho vystriedala ELA, ktorá púšťala svoje tradičné: reggae a dancehall. Zmenu som vďačne uvítal. Hoc to malo od nejakého undergroundu ďaleko a miestami to znelo ako detská diskotéka, hodilo sa to na tento event určite viac.

Čúranie

Čo sa týka čúrania, to nebolo vyriešené, a vlastne sa asi ani nedalo. Záchodky v bare na také množstvo vypitého piva proste nestačia a nebudú. Na pánsky záchod stála šóra stepujúcich mechúrov. Ja som chodil čúrať na Hlavnú do parčíku.

Záver

Všetkých som vás rád stretol, aj malý Gadžov hateclub, Adrika alias Pivná Turistika, rád som osobne spoznal aj pivného experta Boba alias Kamnapivo, ktorého moje amatérske pseudo- recenzie vytáčajú. Ja dám linky na vás, doprajem Nikto by nemal písať do prázdna.

Rád som stretol aj rodinku, ktorá vedie pivovar Herrenwald v Malej Ide pri Košiciach. Výčap tam však nemali, čo je škoda, hoc mňa osobne to nebolí, lebo ich lahodné pivečká sú stále osadenstvo mojej chladničky a posilňoval som sa nimi aj pred cestou na Hop n Rollu

Za mňa je Hop n Rolla podarená akcia, na ktorú rád prídem aj ďalší a ďalší rok, keď sa dožijem. A mali by ste aj vy. Ak ste toho roku neboli, vidíme sa v 2021.

Mrzí ma, že tento článok čítate až po akcii, pôvodný plán bol vydať ho v sobotu ráno, aby ste ešte stihli Deň 2. Trošku nám ale zlyhala organizácia pri začínajúcom blogu Ako Chutia Košice. Ale nakoniec je článok na svete, samozrejme 100% originál obsah vrátane fotečiek.

Ak vám článok chutil a niečo vám dal, neváhajte ho podporiť komentárom, zdieľaním, sledovaním…

Neviem, kedy budem mať na nejaký článok najbližšie čas. No budem rád, keď budete sledovať moje krátke postrehy na Instagrame či Facebooku Craft Beer Gadžo a nebudete skúpi na lajky a komenty, lebo vtedy viem, že nepíšem do prázdna

Nazdravíčko všetkým ľuďom dobrej vôle. A dajte mi followy a lajky inak sa na to vyčúram. Na Hlavnej.

Tvoje hodnotenie?

Klikni na hviezdičku pre hodnotenie

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buď prvý/á hodnotiteľ

Ďakujeme za pozitívne hodnotenie

Sledujte nás na sociálnych sieťach!

Mrzí nás vaše negatívne hodnotenie

Vaša spätna väzba je dôležitá

Napíšte nám, čo môže byť lepšie

Nájdi nás na sociálnych sieťach

Nezaradené

Beer Station Fest opäť v Tržnica Nivy!

  Pozývame vás na ďalšie pokračovanie festivalu remeselých pív – BEER STATION FEST.Zavíta k nám opäť viac ako desať pivovarov zo Slovenska, Čiech a Poľska. 

Aktuality

6. Narodeniny Beer Station

Ahojte kamoši 🙂 Pozývame vás na prvú tohtoročnú Beer Station Párty, ktorá sa ponesie v duchu našich 6 narodenín 🎂 a bude to poriadne veľká párty

Objavuj Živé Pivo na Slovensku

Na našom webe nájdeš sekciu "PODNIKY", kde je zoznam rôznych pivných podnikov s remeselným pivom. Vo vyhľadávači zadaj rôzny typ pivného zážitku - napr. jedlo v regióne "Burger Orava" a ponúkne ti všetky podniky na Orave, kde si môžeš dať výborný burger a poctivé remeselné pivo. Vyskúšaj si to a naplánuj si pivné výlety po Slovensku

Od našich partnerov

Close Menu
×
×

Cart