V dnešnom článku sa pozrieme bližšie na domáci pivovar LINDENBACH a Braňa alias Shakesbeer.sk, ktorý za pivovarom stojí. Ako sme už písali v predošlom článku (link TU), tento nový názov vznikol premenovaním pôvodného Beerokrat. Braňo v krátkom rozhovore prezradil, aké boli jeho začiatky.
Ako to vlastne celé vypálilo?
Pivo je mojím obľúbeným nápojom už od mojej nepamäti, tak ako určite aj mnohých z Vás. Začalo to jeho popíjaním v rannej dospelosti, keď dostávalo prednosť pred inými opojnými nápojmi a akosi mi prirástlo k srdcu. Aj výber bol pomerne pestrý, veď pivovarmi sa to v bývalom Československu len tak hemžilo. O tom to ale nie je.
Ležiaky, výčapné desiatky, dáke čierne… No a tu to začína škrípať. Boli lepšie, boli horšie, ale v podstate boli rovnaké (štamgasti, len ma prosím neukameňujte). Na jednej strane Plzeň a na druhej Horden. A do toho ešte prišli veľké privatizácie (že pán Konárik?), nadnárodné spoločnosti, čo pohltili väčšinu pivovarov, a celé to zrazu išlo do péčka. Hlavne kvalitou. A o tomto to je!
Kedy prišla zmena a záujem byť súčasťou pivnej remeselnej scény?
No asi v roku 2018 som začal vnímať prienik „iných” pív na náš trh, a tiež vznik domácich malých pivovarov, ktoré začali variť pivo doslova na kolene (časom sa poniektoré aj rozmohli), ale o to s väčším zanietením a láskou, a zrazu tu bola škála doposiaľ nepoznaných vôní, chutí, horkostí, farieb, a moje pivné obzory začali naberať iné kontúry. Už tu neboli len spodne kvasené pivá, ale aj vrchne kvasené, slabšie, silnejšie, už sa zrazu pivo nerobilo iba z vody, základného sladu a chmeľu, ale sládkovia začali experimentovať s ingredienciami, a pivá zrazu dostali iný rozmer. Tak som prestal pivo piť (veď za 30 rokov som ho voľačo popil) a začal som ho degustovať, alebo ak chcete objavovať.
Ako vznikla myšlienka pivného profilu Shakesbeer.sk?
Od roku 2019 som si toto pivné objavovanie začal aj zaznamenávať v instagramovom projekte @shakesbeer.sk, ktorý stále žijem. Začal som navštevovať pivotéky, ktoré tu začali vyrastať ako huby po daždi, remeselné pivovary, začal som si pivá fotografovať a písať k nim moje subjektívne pocity a hodnotenia. Začal som komunikovať a vymieňať si názory s komunitou podobne zmýšľajúcich nadšencov, s pivovarmi, navštevovať rôzne pivné festivaly a koštovky, až som sa dostal do povedomia tejto obce, a bol som zainteresovanými označený za jedného z beerfluencerov (rozdiel voči influencerom opísal pekne a trefne webový portál Živé pivo, alebo Braňo z Pivovaru U Ábela na ich webe).
Takze najprv pivný nadšenec, potom pivný blog a tak varenie? Čo bol prvý impulz?
Ani neviem ako vo mne skrsla myšlienka, keď už o tých pivách toľko viem, že by som mohol pivo skúsiť aj vyrobiť. Našťastie máme Ježiška, ktorý mi priniesol (najskôr) základnú sadu na výrobu domáceho piva z mladinových koncentrátov. Pekný pocit, pivo sa podarilo, ale už vopred bolo dané, teda som jeho chuť a charakter žiadnym zásadným spôsobom neovplyvnil. Pochopil som však, že varenie piva ma bude napĺňať, a treba sa pohnúť ďalej. A Ježiško, ako je známe, sa k nám vracia každý rok, takže druhýkrát mi už priniesol tzv. All in One pivovar, kde už môžem variť pivo zo základných surovín, a teda úplne dokážem ovplyvniť jeho chuť aj charakter. Som ním nadšený. Ten pocit, keď prechádzam celým tým procesom je neopísateľný. Človek sa inak chová aj k pivu, keď už je v pohári. Toto ma napĺňa. Takže venujem tomu energiu, čas, chuť a peniaze, chcem to robiť poctivo a dobre. Veľa čítam, vzdelávam sa (zatiaľ samouk, ale keby dačo, už viem kde sa dá vyučiť pivovarníctvo). Mám šťastie, že aj moja láska má pre to pochopenie (aspoň dúfam) a podporuje ma, za čo jej patrí obrovské Ďakujem!
Kde teda varíš? Je to ako tradične doma v kuchyni?
Zatiaľ varím doma v kúpeľni, no čo ti poviem, nie je to ono, ale chystám sa na jar na chalupe prerobiť hospodársku budovu na domáci pivovar, a potom už to bude fajn (viac o projekte prerábky čítaj TU).
A ktovie, ako sa hovorí: „Od šporáku (možno) až k vlastnému pivovaru… Tak to som ja. Braňo, alias Shakesbeer.sk, alias Pivovar Lindenbach.
V budúcnosti by sme radi podporili aktivitu takýchto domácich pivovarov zavedením sekcie “Domáce pivovary”, nakoľko podobných pivných počinov na Slovensku rastie a práve tí najšikovnejší a najodhodlanejší domáci “sládkovia” sa časom premenia na oficiálnych sládkov svojich vlastných remeselných pivovarov. Všetkým v tejto pivnej vášni držíme prsty.