6 dní objavovania pivných podnikov, 29 rôznych pív, to je Lenkina Slovenská pivná cesta

Na začiatok si dovolím parafrázovať jedno príslovie, ktoré tvrdí že: „Všetky cesty vedú do Ríma“. Moja verzia je menej poetická a to: „Všetky cesty vedú za pivom“. Preto som aj svoju dovolenku poňala ako pivný trip Slovenskom aka Slovenská pivná cesta. Ochutnala som takmer 30 pív počas 6 pivných zastávok.

Autorka článku: Lenka alias Mysti Beers

PONDELOK – Prvá zastávka na Donovaloch na pivo od počiatku

Začíname pondelkom a presunom z Trnavy do hotela v Novom Smokovci. Cestu okamžite plánujem tak, aby sme po ceste šli cez Donovaly. Totižto práve tu sa nachádza moja prvá zastávka – Donovalský Pivovar. Pôvodne som chcela ich ochutnávku, no stav po korone toto neumožnil, preto som sa musela uskromniť. Nutné je však podotknúť, že personál bol ochotný a celkom schopne zaškolený čo sa týka informácií k daným pivkám.

Celkovo som tu ochutnala 3 pivká:

 • Lucifer 17° Black Ale – Chuť kyslejšej kávy s ľahkým kvetovým chmeľom na konci 8/10
 • Klajmber 11° pšenica – Citrusové, svieže pivo s nádychom banánu a klinčekov 7/10
 • Winter IPA 15° – Horká, tuctová citrusová IPA 5/10.

Ceny trochu vyššie, preto podnik hodnotím na 2-, dá sa to zlepšiť.

UTOROK – Dobré časy v 1. tatranskej zastávke

Utorok som zavítala do Dobrých Časov v Starom Smokovci. V ponuke boli ich vlastné pivká spolu s Kasteelom, Černovarom a slovenským kočovným pivovarom Šilker´s Brewery. Bolo my vysvetlené, že sudy pravidelne obmieňajú, preto nemajú nikdy rovnakú ponuku okrem ich stálic. Obsluha bola veľmi milá. Mladá slečna sa podľa krátkeho rozhovoru dosť vyzná. Ponuka jedál taktiež super, za pomerne prijateľné ceny si vie vybrať každý. Môj burger s trhaným hovädzím za 8.55 eur bol výborný, porcia vyše pol kila bola až až.

Z ponuky som ochutnala:

 • Cornel – Single malt ALE 12° – Ľahké, citrusovo chmeľové pitie 7/10
 • Šilker´s BrewerySlovensko 14,7° Pastry sour – Výborný, malinovo ríbezľový kyseláč 10/10
 • Šilker´s Brewery – Summer Vibes 11,7° – Niečo ako Maza Grande od Tchiba, citrónovo-kávová limonáda s pridaním chmeľu 2/10.
 • Primátor – Weizen 12° – sviežejšia, no priemerná pšenica 5/10
 • God Times BreweryFasa Prasa IPA 12° – výborná, silne chmelená a citrusová IPA 9/10
 • Fólkvang Brewery – Yggdrasil 14° IPA – spojenie živice a citrusov, menej chmelené ako prasa 7/10

Okrem toho otec poskúšal všetky ich ležiaky, ale tento štýl ide pomimo mňa 😀

Podnik hodnotím na 1, kiežby to takto vyzeralo všade.

Sledujte Lenku alias Mysti Beers na Facebooku:

STREDA – Na odporúčanie kolegov z Bratstva Pípy

V stredu sme sa vybrali do Salus Pubu v Tatranskej Lomnici. Kolegovia z Bratstvo Pípy si tento podnik pochvaľovali, preto som ho zaradila do programu aj ja. Peši je to z hotela asi 7km, ale zvládne to úplne každý. Po ceste uvidíte krásy Slovenskej prírody v rôznych podobách a preto vám to aj celkom rýchlo utečie.

V podniku varia skôr klasické slovenské (teda turistické) jedlá ako pirohy, strapačky a podobne. Cena primeraná porcii, všetko v poriadku. Problém ale nastal pri objednávaní piva. Slečna mi nevedela odpovedať na otázku, čo čapujú pomimo ležiakov. Odpoveď „máme tam nejaké IPY a ALE´,“ pre mňa nie je dostačujúca. Našťastie nad barom mali všetko pekne vypísané. Na výčape ich vlastné pivo, spolu s pivovarmi Čierny Kameň, Baran, Corvus či Kaltenecker.

Z ponuky som ochutnala:

 • Čierny Kameň – Baba Jaga 12° APA – ľahká, voňavá kvetinovo-grepová APA 8/10
 • SalusIPA 14° – kombinácia chmeľovej horkosti a karamelovej sladkosti 7/10

Podnik si zaslúži solídnu 2ku.

ŠTVRTOK – Zaslúžený oddych v pivných kúpeľoch

Štvrtok sa niesol v znamení relaxu. Navštívili sme Minipivovar Tatras v Poprade. Okrem výborného jedla a vlastného piva ponúkajú aj pivné kúpele (pozri samostatný článok). Kapacitne pojmú 8 ľudí v jednom čase (4 vane po dvojiciach). V cene kúry na hodinu a pol máte pivný kúpeľ, saunu (suchá fínska s chmeľovou silicou), sprchy a 5l súdok ich pivka na výčape priamo z vane. Pre dvoch to bolo akurát, ale verím že množstvo sa znásobuje počtom ľudí. Vane s tryskami poskytnú jemnú masáž a ich 12ka ležiak zase zahasenie smädu po saune. Podobných zariadení je na Slovensku viac, no pre mňa bola toto premiéra preto nemám s čím porovnávať.

V reštaurácii máte na výber okrem bežných jedál aj ich „pivné špeciality“. Ochutnali sme pivnú polievku, ktorá bola rozhodne zaujímavá – zeleninový vývar zmiešaný zo sladovým výťažkom a podávaný s kockami syru a chleba. Ďalej ich rebierka v medovej marináde, ktoré boli dokonale prepečené a chuťovo vyvážené.

K dobrému jedlu patrí aj dobré pivo. Výber je veľký, celkovo 12 rôznych pív. Siahla som teda po ochutnávke, ktorá obsahuje 8 z nich v decových kríglikoch.

Z ponuky som ochutnala:

 • Pánko 12° ležiak – plné sladové telo s karamelom 6/10
 • Ríbezláčik 11° witbier s ríbezľami – svieže pivko plné ovocia v kombinácii s tónmi pšenice 9/10
 • Horkáčik 11° svetlý ležiak – veľmi podobný Pánkovi, no viac chmelený 7/10
 • Weizen 11° – ľahká pšenica 8/10
 • StrAPAtá Veža 12° – voňavá, citrusovo-chmeľová 8/10
 • Tatráš 14° IPL – ako Pánko + citrusy 5/10
 • Tmavák 13° tmavý ležiak – ľahká čokoládová chuť, nečakajte plnosť 7/10
 • Tisíc Hrmených 17° NEIPA – chuť tropického džúsu s chmeľom 10/10 (no pri ochutnávke ním radšej začnite, horko mu neprospieva)
 • Bonus: Päť Peňazí 10° Belgian Witbier – vyššie nasýtenie, kyselkavá chuť citrónu, banán v úzadí 10/10

Musím povedať, že tu sa mi z celého týždňa páčilo asi najviac. Obsluha nanajvýš ochotná, bez problémov po upozornení vymenili teplé pivko za nové. Dokonca mi priniesli misku s ľadom aby som si prípadne ešte dochladila sama, keďže bolo vonku veľmi teplo. Slečnám nebolo treba nič vysvetľovať, sami vedeli že NEIPA či APA skrátka teplá nebude chutiť tak ako má.

Podnik hodnotím na 1*, nebola to moja prvá a určite ani posledná návšteva. Ak budete nablízku neváhajte a zastavte sa na jedno.

PIATOK – Menšie sklamanie z obsluhy v popradských “nie” dobrých časoch

Piatok naopak najväčšie sklamanie – Dobré Časy Poprad. Ponuka celkom obmedzená, z 12 pív 5 ležiakov. Ďalej ich vlastné a stále pivká, ktoré dobre poznám. A tým sa nám ponuka zúžila na 4 pivká, z toho novinkou mi bolo vlastne len jedno. K tomu si prirátajte obsluhu, ktorá radšej ťukala do mobilu, rozprávala sa s kolegami a vlastne robila čokoľvek iné, než za čo je platená. Sedeli sme na terase za stolom štyria a okrem nás bol obsadený len jeden stôl, kde už pivo mali. Napriek tomu trvalo 10 minút, kým sa nám podarilo objednať si.

Z ponuky som ochutnala:

 • Galgan – Gapa 12° – karamelová s chmeľovou koncovkou
 • Kocour – Jahodový porter 14° – sladučký porter, ideálne pre dámy 9/10
 • Guinness 4,2% – plná, kávovo čokoládová chuť, to najlepšie čo tam vtedy mali 10/10
 • Postřiženské tmavé 11° ležiak – ak poviem zriedený Guiness budem asi najpresnejšia 7/10

Z týchto dôvodov podnik na 3-, treba vymeniť (alebo zobudiť) obsluhu a lepšie plánovať výčap.

SOBOTA – Na záver aj prehliadka pivovaru v Nestville parku

V sobotu sme sa vybrali do obce Hniezdne, kde sídli prvá slovenská whisky Nestville. Mali sme prehliadku, ktorá popravde nebola moc odborná a chýbali mi veci ako ochutnanie sladiny z fermentačného kotla, ale v pohode. Následne sme sa presunuli do ich Taverny, kde máte možnosť ochutnať aj ich vlastné pivo. Na výčape mali 3 kúsky + nealko sladový nápoj a vo fľašiach sa dali kúpiť ešte 2 ďalšie varianty. Personál Taverny už poučený lepšie, vedeli pivo predstaviť.

Z ponuky som ochutnala:

 • Wheat 13° – výrazne banánová pšenica s klinčekom 7/10
 • Ale 12° – ľahké, karamelové telo s jemným chmeľom 6/10
 • Dark lager 13° – horká čokoládová chuť 5/10
 • Fresh Malt nealko sladový nápoj – plná karamelová a dosť sladká chuť, za mňa super nápad 10/10
 • Jedenásta artikula 11° – nevýrazná ležiaková chuť, tuctové 4/10. (fľašková verzia)

Nestville odo mňa získavajú známku 2

 

Na záver len skonštatujem že na Slovensku je kopa miest kam na „pivnú turistiku“. Každý si môže urobiť svoju slovenskú pivnú cestu, stačí len chcieť. Niektoré miesta sú lepšie, niektoré horšie, ale oceňujem že sa craft komunita takto rozširuje. Už len nájsť niekoho s vodičákom, čo nepije a bol by ochotný ma na tieto výlety voziť 😀

Tvoje hodnotenie?

Klikni na hviezdičku pre hodnotenie

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počet hodnotení: 3

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buď prvý/á hodnotiteľ

Ďakujeme za pozitívne hodnotenie

Sledujte nás na sociálnych sieťach!

Mrzí nás vaše negatívne hodnotenie

Vaša spätna väzba je dôležitá

Napíšte nám, čo môže byť lepšie

Nájdi nás na sociálnych sieťach

Nezaradené

Beer Station Fest opäť v Tržnica Nivy!

  Pozývame vás na ďalšie pokračovanie festivalu remeselých pív – BEER STATION FEST.Zavíta k nám opäť viac ako desať pivovarov zo Slovenska, Čiech a Poľska. 

Aktuality

6. Narodeniny Beer Station

Ahojte kamoši 🙂 Pozývame vás na prvú tohtoročnú Beer Station Párty, ktorá sa ponesie v duchu našich 6 narodenín 🎂 a bude to poriadne veľká párty

Objavuj Živé Pivo na Slovensku

Na našom webe nájdeš sekciu "PODNIKY", kde je zoznam rôznych pivných podnikov s remeselným pivom. Vo vyhľadávači zadaj rôzny typ pivného zážitku - napr. jedlo v regióne "Burger Orava" a ponúkne ti všetky podniky na Orave, kde si môžeš dať výborný burger a poctivé remeselné pivo. Vyskúšaj si to a naplánuj si pivné výlety po Slovensku

Od našich partnerov

Close Menu
×
×

Cart