Táto otázka mi dlho vŕtala hlavou od môjho presťahovania sa k “protinožcom, konkrétne do mesta Sydney. Po krátkom hľadaní som našiel odpoveď na moju otázku a zistil som, že s craft beer sa tu “roztrhlo vrece”. V celej Austrálii sa nachádza momentálne viac ako 600 Craft beer breweries. Pivná ponuka v lokálnych baroch je veľmi pestrá a nie raz prekvapila aj mňa so svojimi špeciálmi a je očividné, že aj Aussie (slang Australčan) si vedia vychutnať kvalitné pivo. Nie je ničím výnimočným, že na prvý pohľad neatraktívne skladisko ukrýva v sebe “pivné poklady”, výnimkou nie je ani pivovar, ktorý som pred nedávnom navštívil v tzv. hlavnom meste craft beer v Marrickville.
Na rozlohe cca 500 m2 sa nachádza sklad, v ktorom koncom roku 2017 bol otvorený pivovar, ktorého majiteľ dlhé roky pracoval v IT sektore a nakoniec sa z neho stal pivovarník. Príbeh asi ako každý iný, keď z domáceho varenia sa postupne začalo variť kočovne a nakoniec vznikol vlastný pivovar. Otvorený priestor objektu ponúka návštevníkom nazrieť trochu aj do výroby, nakoľko všetky zariadenia sú v jednej miestnosti spolu s miestami na sedenie oddelené iba nízkym dreveným plotom, ktorý veľmi vkusne ladí s priestorom. V záhrade pivovaru sa nachádza priestranná zóna na sedenie s drevenými stolmi s dáždnikmi a tak isto vyhradené miesto pre fajčiarov.
Bohužiaľ dnešné počasie nám nedovolilo sedieť vonku a užívať si krásne slnečné počasie na ktoré sme zvyknutí v Sydney takmer stále. Nás to ale neodradilo a tento podnik sme sa rozhodli navštíviť aj tak. Pivovar je otvorený od Štvrtku do Nedele, ale pivo so sebou je možné si zakúpiť počas celého týždňa. O vaše hladné žalúdky sa postarajú mobilné “food trucky“, ktoré tu využíva väčšina pivovarov. Myslím, že tu zoženiete stánok s občerstvením na všetko, čo si len viete spomenúť, už som videl stánok, kde pripravovali fried ice cream (vyprážaná zmrzlina).
Pivná ponuka sa, teda naozaj nemá prečo hanbiť. Na pípe je stále narazených 12 pív všetko z domácej produkcie. Okrem vlajkovej lodi, ako sú American Pale Ale, New World Pilsner, Session IPA sa v ponuke striedajú variácie vrchne kvasených piv, prevažne v štýle IPA. Pivovar predáva svoje pivo v plechovkách, vo väčšine je to v objeme 375ml, ale aj 500ml. No niektoré zo špeciálov je možné ochutnať iba ako čapované v pivovare. Celá pivná ponuka je vypísaná na tabuli vedľa výčapu, kde si pivo musíte objednať. Vo väčšine podnikov tu obsluhu hľadáte márne a obslúžia vás iba na bare. Čo je podľa mňa aj lepšie a vyhnete sa zbytočnému zdržiavaniu. Barman je očividne s ponukou oboznámený a pohotovo reaguje na otázky od ostatných zákazníkov.
Na ochutnávku sme si vybrali 4 pivá z aktuálnej ponuky. Určite som chcel ochutnať American Pale Ale, ale veľmi som bol zvedavý, ako sa pohrali so štýlom NEIPA, ktorý je v poslednej dobe jeden z mojich obľúbených. Let’s do it!
Na záver som ochutnal čapovanú Milkshake IPA, ktorá ma veľmi milo prekvapila. Farbou mi toto pivo pripomínalo ananásový džús spolu s mliekom. Krásna vôňa, keby som nevedel, aj tak poviem ananás. Moje chuťové bunky dostali poriadnu ovocnú pecku. Tučné telo, husté pivo, ktoré sa na nič nehrá. V chuti cítiť tropické ovocie spolu s ihličím. Koncovka je príjemná, nie príliš horká s trávovými tónmi, čo má úprimne milo prekvapilo. Pre mňa určite topka dnešného večera.
Celkovo podnik ponúka veľmi príjemné prostredie, kde si človek vie naplno vychutnať kvalitné pivo. Inšpiratívna je hlavne pivná ponuka, ktorá sa často mení a ponúka pre zákazníka široký sortiment. Podnik je vkusne zariadení, nič nieje robené na silu a je vidno, že týchto ľudí práca naozaj baví. Personál presne vedel odpovedať na prípadné otázky zákazníkov, čo je veľké plus, nakoľko hlavne doma sa mi stávalo, že som narazil na nervózneho čašníka, ktorý ani nevedel aké pivo je na pípe a nie ešte mi o ňom niečo povedať.
Dúfam, že moje články zo zahraničia ponúknu nadšencom remeselného piva odlišný pohľad na craft beer a prinesú trochu inšpirácie do budúcna.