Výlet do Hradca Králové obohatila návšteva ZOO, kde majú vlastný pivovar s podporou dobrej veci

Tento krát u kamarátky v Hradci Králové som navštívila nejaké podniky s craft pivkom, ktoré by som vám rada predstavila, vrátane pivovaru sídliacom v Safari Park Dvůr Králové, ktorý výťažkom z predaja pomáha financovať nosorožce v ZOO. Bohužiaľ som nestihla ešte Měšťanský pivovar, Hradecký Klenot ani Pivovarské domy, ale snáď to napravím pri ďalšej návšteve.

Autor: Lenka “Mysti Beers”, externá spolupracovníčka

Pivnice DOORS

Podľa môjho názoru celkom zašitý podnik v Hradci Králové, mimo hlavné námestie. Interiér typického šenku v štýle bývalého režimu. Na výčape Plzeň, Chotěboř a na moje prekvapenie 7 remeselných pív. Obsluhu by možno bolo treba trošku viac poučiť o tom, čo vlastne čapuje, ale to je bežné aj vo vyslovene craft podnikoch.

Pivá, ktoré som ochutnala:

Pivovar Agent – Cherry banana pastry sour ale 11° 

Trváca jemne ružová pena krémovej konzistencie. Sýto červená číra farba. Vôňa ovocného smoothie, primárne čerešne, následne sladší banán. Konzistencia trochu riedšeho smoothie, primárne čerešňová šťava zaoblená banánovou sladkosťou. Cena 90czk za 0.5l

Celkový dojem 7/10, na mňa trošku viac sladké než obľubujem.

Bayreuth – Maisel’s Weisse 5.1%ABV (udávané plato je 11.85°) 

Vysoká, trváca pena. Farba mútna oranžovo žltá. Vôňa ukážková, banánovo-klinčeková. Chuť ľahká, primárne citrónová s banánovo klinčekovým dozvukom. Cena 60czk za 0.5l.

Celkový dojem 8/10, veľmi chutný zástupca nemeckej pšenice.

Dolní Řednice – Kurtizána IPA 13°

Číra zlato oranžová farba, stredne vysoká trváca pena. Príjemná citrusová vôňa. Jemne sladové telo so strednou horkosťou citrusových chmeľov. Celkový dojem 10/10, za mňa ukážková IPA.

Pivní Brána

Podnik z boku hlavného námestia. Skromný interiér ponúka 8 druhov craft piva. Personál príjemný, bez problémov poradí. Lokál o pol 10 večer síce vo vnútri poloprázdny, no terasa plná. Pivká v cenovej relácii od 35czk (0,3l craft ležiak) po 90czk (0,5l rovnaký pastry sour ako v Doors).

Pivá, ktoré som ochutnala:

Pivovar Dobruška – Mango APA 11° 

Stredne vysoká nie moc stála pena. Číra žlto oranžová farba. Čistá mangová vôňa. Chuť jemne horká, následne sviežo mangová.

Celkový dojem 8/10.

Létající pivovar SQBRU – Scooby Dooby Doo Milkshake IPA 18° 

Pena zmizla takmer okamžite. Svetlo žltá mútna farba. Mangovo citrusová vôňa. Chuť na milkshake neobvykle kyslá, prevažne mandarinková.

Celkový dojem 7/10.

Minipivovar Valášek – Výtržník NEIPA 12° 

Nízka pena rýchlo spadla. Číra zlatistá farba skôr pripomínajúca ležiak. Pre istotu som sa pýtala či sa obsluha nepomýlila na výčape, ale vyzerá to tak že im naozaj toto dodali ako NEIPU. Vôňa citrusového chmeľu a jemne slad. Chuť stredne chmelená, citrusové tóny. Jemne sladové telo, vyššie nasýtenie.

Celkový dojem 7/10.

Pivovar Moravia – Punkevní 11° ležiak 

Vysoká, trváca pena. Číra zlatistá farba. Sladová vôňa. Stredne plné telo s chuťou karamelových sladov.

Celkový dojem 6/10, moje typické hodnotenie pre ležiaky. Neoslní ale neurazí.

ZOO Safari Park Dvůr Králové

40 minút od centra Hradca sa nachádza táto krásna ZOO s možnosťou Safari vlastným autom alebo ich autobusom. Nie, toto miesto sa tu nenachádza náhodne … varia totiž svoje vlastné pivo v ich vlastnom pivovare. Majú na výber hneď niekoľko druhov (konkrétne počas mojej návštevy ich bolo 6) v cenovej relácii od 49 po 55czk za 0,4l, pričom časť z predaja putuje priamo na zabezpečenie stravy a veterinárneho ošetrenia pre nosorožce. Čiže ochutnáte miestne pivká a navyše prispejete na dobrú vec. Navyše celkom chutne varia, od „jedál inšpirovaných Afrikou“ až po klasický vyprážaný syr a langoše, v rámci areálu si na voje príde snáď každý. Za absenciu fotiek pivka sa ospravedlňujem, ale všetko čapujú do vlastných vratných plastových pohárov a neprišlo mi to estetické.

Pivá, ktoré som ochutnala:

Zambezi beer 10° Ale 3,7%ABV 30IBU

Ľahké pivko zlatistej farby s trvácou penou. Sladová voňa, chuť trošičku viac vodová. Vďaka nižšej horkosti sa pilo veľmi dobre, no skôr od smädu než na chuť. Toto pivko mali takmer v každom stánku v rámci celej Zoo.

Celkový dojem 4/10.

White rhino beer 12° svetlý ležiak 4,4%ABV 39IBU

Klasická číra zlatistá 12ka ležiak. Vôňa sladu a karamelu. Chuť je stredne plná, so sladovými tónmi a strednou horkosťou. Druhé najčastejšie pivo na výčape.

Celkový dojem 5/10.

Safari beer 11° pšenica 4%ABV 24IBU

Najlepšie nakoniec. Jemne mútna svetložltá farba. Penilo ako prasa, čiže  mi ho čapovali asi na 4 krát.

Svieža citrónová vôňa a chuť totožná. Ľahké, svieže a prudko piteľné. Veľmi ma zamrzelo, že ho pijem až tesne pred odchodom pretože ho mali len v hlavnej reštaurácii.

Celkový dojem 9/10, pretože ja mám tie belgické pšeničné o čosi radšej.

Na koniec len dodám že remeselné pivo je v Českých supermarketoch zastúpene viac než u nás. Ja som navštívila „len“ Kaufland, Albert a Globus, no našla som viacero pív ktoré u nás nezoženiem. Cenovo sú na tom o čosi drahšie, avšak treba rátať aj s tým že priemerný plat je tu vyšší. Jediné negatívum vidím v tom, že väčšina pív bola buď v PET litrovke alebo 0,75l skle, čo je na ochutnanie zbytočne veľa. 

Zdroj ilustračnej fotky: https://www.safarigastro.cz/safari-pivovar/

Tvoje hodnotenie?

Klikni na hviezdičku pre hodnotenie

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buď prvý/á hodnotiteľ

Ďakujeme za pozitívne hodnotenie

Sledujte nás na sociálnych sieťach!

Mrzí nás vaše negatívne hodnotenie

Vaša spätna väzba je dôležitá

Napíšte nám, čo môže byť lepšie

Nájdi nás na sociálnych sieťach

Nezaradené

Beer Station Fest opäť v Tržnica Nivy!

  Pozývame vás na ďalšie pokračovanie festivalu remeselých pív – BEER STATION FEST.Zavíta k nám opäť viac ako desať pivovarov zo Slovenska, Čiech a Poľska. 

Aktuality

6. Narodeniny Beer Station

Ahojte kamoši 🙂 Pozývame vás na prvú tohtoročnú Beer Station Párty, ktorá sa ponesie v duchu našich 6 narodenín 🎂 a bude to poriadne veľká párty

Objavuj Živé Pivo na Slovensku

Na našom webe nájdeš sekciu "PODNIKY", kde je zoznam rôznych pivných podnikov s remeselným pivom. Vo vyhľadávači zadaj rôzny typ pivného zážitku - napr. jedlo v regióne "Burger Orava" a ponúkne ti všetky podniky na Orave, kde si môžeš dať výborný burger a poctivé remeselné pivo. Vyskúšaj si to a naplánuj si pivné výlety po Slovensku

Od našich partnerov

Close Menu
×
×

Cart