Škótsky pivovar Brewdog založili pred vyše dekádou dvaja mladí nadšenci James Watt a Martin Dickie v podstate na kolene. Ich víziou je preniesť svoje nadšenie pre skvelé pivo na ostatných ľudí. V roku 2020 pivovar odhalil nielen svoju novú vizuálnu identitu, ale aj inovovaný cieľ svojej ďalšej činnosti. Veria v silu nezávislosti, komunity a pozitívnej sily vychádzajúcej z biznisu riadeného ľuďmi ako hlavnej sily dobra vo svete.
Značka Brewdog sa umiestnila na 18. mieste v hodnotení najhodnotnejších pivných značiek na svete, čím predbehla aj napr. značky Stella či Carlsberg. V rebríčku sa umiestnili ako jediná značka zo Spojeného Kráľovstva a ako jediná značka spomedzi remeselných pív, taktiež ako jediná nezávislá značka. Priemerný vek pivných značiek v rebríčku je 113 rokov, pričom Brewdog vznikol iba v apríli v roku 2007.
Pivovar Brewdog je vlastnený tisícmi ľudí, ktorí milujú remeselné pivo. Sú nielen ich akcionármi, priateľmi či komunitou, ale aj srdcom a dušou ich podnikania. V podstate ide o najväčší ľuďmi vlastnený pivovar na svete. Celý proces otvorenia sa novým akcionárom z radov fanúšikov začal v roku 2010, kedy sa súčasťou komunity stalo vyše 145 000 nadšencov. Tí získali okrem iného aj možnosť, ktorá sa bežne nedá kúpiť. Tým je napr. pozvánka na parádnu výročnú párty #PunkAGM. Všetky získané finančné zdroje putovali na budovanie kapacít pivovaru, konkrétnejšie na vybudovanie 4 nových pivovarov značky Brewdog. Zároveň v roku 2020 spustili projekt “Equity for Punks Tomorrow”, ktorého cieľom je zvyšovať dlhodobú udržateľnosť a robiť okrem bežného podnikania aj dobré veci pre planétu. Stali sa tak prvým uhlíkovo negatívnym pivovarom na svete. V škótskych horách kúpili 2050 akrov pôdy, aby vybudovali svoj vlastný Brewdog les, do ktorého sa zaviazali do roku 2022 vysadiť 1 milión stromov.
Čím ďalším chcú dosiahnuť status “najudržateľnejší pivovar na svete”?
V rámci projektu “Zelená energia” zmenili mláto na “zelený plyn”, čím poháňajú celý výrobný proces a nie sú závislí od fosílnych palív. Elektrinu do celého pivovaru dodáva veterná energia. Snahou je dosiahnuť aj to, aby ani kvapka vody počas výrobného procesu nevyšla nazmar, t.j. zvyšnú vodu premieňa zariadenie “anaerobic digester” na čisté H2O a biometán, ktorý je znovu použiteľný. Automobilová flotila na rozvoz piva je plne zložená z elektromobilov.
Značka Brewdog, ako sme už spomínali, vybudovala z financií svojej komunity vo svete celkovo 4 pivovary. Prvou je ten v škótskom Ellone, vybudovaný v roku 2012, spoločne s jediným miestom na svete, kde sa venuje aj sponátnne kvaseným pivám. V Amerike v meste Columbus (štát Ohio) vznikol nielen pivovar, ale aj napr. prvý “pivotel” (pivný hotel) na svete. Expanzia do Európy pokračovala v nemeckom Berlíne, kde sa zároveň nachádza obrovský bar a “taproom” o rozlohe 2500 m2. V ďalekej Austrálii, v meste Brisbane, vznikol pivovar s barom a priestranou terasou na brehu rieky, s celkovou rozlohou 5000 štvorcových stôp.
Medzi svetovo najznámejšie piva z produkcie pivovaru Brewdog patria Punk IPA, Lost Lager, Indie, Elvis Juice, Dead pony Club, Hazy Jane, Clockwork, Punk AF či Nanny Taste.
Distribúciu najznámejšej a najobľúbenejšej PUNK IPA na Slovensku prevzal český národný pivovar Budějovický Budvar. Vo svojom porfóliu ho štandardne ponúka všetkým zákazníkom. Kultovú PUNK IPA si môžete vychutnať napríklad v týchto puboch: Dobré časy (Prešov, Poprad, Starý Smokovec), Irish Pub (Košice), Ihrisko pod Farou (Bojnice), Kolotočovo Pub (Liptovský Mikuláš), Green Pub (Štúrovo), Secret Cafe (Bardejov)
Zdroj: PR článok
Fotky:
https://www.brewdog.com/uk/locations/hotels
https://www.brewdog.com/blog/carbon-negative-beer-by-brewdog-electrified-by-nissan
https://www.brewdog.com/blog/captains-log-september2020