Varili sme Bang IPA a šALEný Herbal ALE – prečo ale Friends Brewing Company?

Varili sme Bang IPA a šALEný Herbal ALE – prečo ale Friends Brewing Company?

Začnem hneď z konca. Stretlo sa pár priateľov a navarili spolu pivo. To je všetko. Friends Brewing Company. Nič viac za tým nie je. Zatiaľ.
Viacerí z nás varili v oboch prípadoch pivo 1.krát a dovtedy o tom len snívali. Áno. Možno raz založíme aj kočovný pivovar. Možno aj kamenný. S reštauráciou. Dosť bolo snívania. Poďme k Bang IPE a šALEnému ejlu.
Pri prvom varení bolo cieľom navariť polotmavú 15-ku štýlu IPA. Použili sme našrotované slady značky Simpsons, chmele Citra a Cascade a infúznym spôsobom sme varili v 30l varni. Vyšla nám krásna 25-ka, pretože sme podhodnotili efektivitu varne. Po zriedeni pivko nabralo približne 16° Plato a do fliaš sa časom vmestilo celých 21 litrov. 
Ako suroviny sme použili slady Simsons z eshopu nexthop.sk, taktiež chmele Citra a Cascade a kvasinky. Obyčajnú vodu z vodovodu a na pitie pivko z Beer Station, domácu pálenku, Jameson a trocha vodky. Dosť jednoduchý recept …
Bang IPA sme to nazvali tiež z jednoduchého dôvodu. Všetci sme si mierne pripití lámali hlavu s kartovou hrou Bang. Tú neskôr vystriedali Karty proti ľudskosti. To už bolo jednoduchšie. No pivko sme nazvali podľa toho zložitejšieho.

Pri 2. varení sme museli hlasovať za nápad použiť v recepte piva čerstvú Šalviu Lekársku. Keďže sa nikto nezdržal a vládna pivná koalícia bola za experiment, Šalvia neostala na ocot, ale na pivo.

V recepte nám pre toto šALEné BEERlinkové pivo nepribudla len samotná šalvia, ale aj originálne americké chmele, ktoré Katka mala ešte doma skladom. Vo varení sme použili tentokrát menej chmeľu a zároveň sme urobili aj Dry Hopping, počas ktorého sme pridali 150g čerstvej Šalvie lekárskej. Vo finále nám tentokrát vyšlo 18,5l piva, ktoré po týždni primárneho kvasenia a 5 dňoch sekundárneho putovalo do chladničky, kde aktuálne stále zreje.

Prvá ochutnávka testovacej 0,5l vzorky naznačuje, že neide o obyčajné pivo. Má zaujímavú sladkú vôňu a silnú horkú “lekársku” chuť.

#varimepivo #friendsbrewingcompany #šalenepivo

Pridaj komentár

Close Menu