Šilker’s CRU VS. Laid to Waste. Do našich pohárov sa teda dostali štyria vojaci a je na nás, ako sa s nimi popasujeme. 4 pivá typu Double (Imperial) IPA, ktoré sme skúšali zo vzoriek od Beer Station Trnava si rozdelíme do dvoch článkov.
„Pivo má byť horké“ som vždy počula od otca, tak ho teda počúvnem krát dva. Imperial IPA je štýl môjmu srdcu blízky alebo ako ho mnohí určite poznáte – Double IPA. Ide o viac chmelené pivo štýlu IPA, ktoré by malo mať podiel alkoholu vyšší ako 7%. Od chuti by ste mali očakávať niečo robustnejšie, sladšie a alkoholové s intenzívnym chmeľom v chuti i vôni. V skratke, ide o odvážnejšie pivká so stredným telom, ktoré majú farbu od zlatej až po jantár.
Pivovar: Šilker’s Brewery
Názov piva: Šilker‘sCru
Štýl: Double IPA
Krajina: Slovensko
EPM: 18°
ABV: 8%
IBU: 80
Vôňa tohto pivka mi predstavuje sladké tóny, citrusy a sviežosť, avšak intenzita je dosť
nevýrazná. Farba je nádherne jantárová a zakalená. Prvotná chuť je mierne alkoholová, jemne karamelová s citrusmi. Následne sa chute otvárajú a cítim viac mandarínku, plnšie horké telo, za ktorým nasleduje suchý pocit. Chuť v ústach ostáva naozaj dlho, v lícach máte neskutočne dobrý dojazd horkosti so suchým efektom. Táto Double IPA mi príde viac horkejšia ako by som čakala a to je fajn.
Šilker’s Cru (Crew) bolo jedno z prvých pív, ktoré bolo varené ešte v domácich podmienkach. Originálny recept bol mierne pozmenený. Double IPA alebo Imperial IPA je dnes navarená tak, aby nielen zahriala, ale aby vás aj pekne „nachmelila“ – uvádza pivovar na svojej stránke silkers.beer
Pivovar: Raven
Názov piva: Laid To Waste
Štýl: Double IPA
Krajina: Čechy
EPM: 20°
ABV: 9%
IBU: 82
Vôňa je úžasná, cítiť tropické ovocie, ľahkú sladkosť i keď jemný saponát. Byť taký parfum,
tak ho doma mám. Farba je číry jantár či tmavá meď. Prvotná chuť je po tropickom ovocí
(mango, figa, kokosové mlieko), tiež cítim trávu a sviežosť. Tá pretrváva a konečne nastáva
horkosť, tiež stále cítiť ovocie. Chuť v ústach ostáva rovnomerne rozdelená ale je slabšia a v hrdle prázdna. Horkosť mi príde i napriek IBU naozaj mierna až slabšia, avšak pre tú pestrosť a vyváženosť chutí to viem ospravedlniť. Prekvapuje ma, že necítiť alkohol. Chute sú tu naozaj veľmi dobre rozdelené. Mám pocit, že pivo vždy chutí inak a naozaj ma to baví.
“Toto extrémné pivo bolo navarené pre nejextrémnejšiu plzeňskú thrash metalovú skupinu. Kotol bol narvatý po okraj chmeľom a pivo tak smrdí ako riadny metalový kotol: lacný deodorant sa mieša s delikátnou vôňou potu a zaschnutej krvi.” – humorne a s “nadsázkou” uvádza pivovar.
Na zhodnotenie piva bola vytvorená anketa na facebookovej stránke
Beer Station Trnava a výsledky tzv. Beer Fightu sú takéto:
Celkové hodnotenie pív:
1. Raven
2. Šilkers
3. Zichovec
4. Beskydský pivovárek
Pivné špeciály boli testované na základe vzoriek z Beer Station, z Trnavy. Článok s hodnotením ďalších 2 pív (Gravity – Zichovec a Double Elephant – Beskydský pivovárek) nájdete tu.
Ako chutili tieto pivá Vám? Skúšali ste ich? Napíšte nám v diskusii pod článkom, radi spoznáme Váš názor.
#beerfight #silkersbrewery #pivovarraven