PRVOTRIEDNE PIVO DO PRVOTRIEDNEHO SKLA: Spojenie pivovarníctva a výroby skla v novom pohári pre Budějovický Budvar

Po takmer desiatich rokoch uvádza Budvar – producent ikonického českého ležiaku z Českých Budějovíc – na trh skvelý nový pohár pre svoje pivo. Pohár v sebe spája krásu a funkčnosť a jeho autorom je Rony Plesl, oceňovaný český umelec, sochár a produktový dizajnér. Pohár kombinuje dve tradičné české remeslá – varenie piva a sklárstvo – ktoré majú v Českej republike bohatú históriu a nesú v sebe silný odkaz. Obe zahŕňajú zručnosti zdokonaľované po stáročia a odovzdávané z generácie na generáciu.

Pohár, ktorý je k dispozícii vo vybraných puboch, pohostinstvách a baroch po celom Slovensku, bol navrhnutý tak, aby maximalizoval zážitok z každého jedného dúšku a umocnil tak jedinečné vlastnosti a charakter piva Budvar. Vyznačuje sa širokými vyústením a zaobleným „bruškom“, ktoré poskytujú dostatok priestoru na to, aby v ňom ožívali jemne nasladlé a bohato vyvážené chute moravského sladu a aby sa v ňom sformovala hustá zamatová vrstva peny, obsahujúca kvetinové arómy, ktoré pivu Budvar, pri jeho varení, odovzdávajú použité celé šišky žateckého chmeľu odrody Saaz.

Pri držaní v ruke pohár zámerne pôsobí ťažkým dojmom. Má to však svoj účel. Hrubé sklo, z ktorého je pohár vyrobený, pri dostatočnom vychladení pred podávaním, v hlbokej nádrži so studenou vodou, zabezpečí, že pivo zostane dlhšie studené. Zároveň “ucho” podobné tomu, aké majú hrnčeky, zaručí, že si pohár a pivo nezohrejete rukou. Navyše, obsluhujúci môže naraz odniesť v ruke aj dva či tri plné poháre.

Pivovar Budějovický Budvar je známy tým, že je nezávislým pivovarom v majetku Českej republiky. Rony sa pri navrhovaní nového pohára snažil dosiahnuť, aby pohár odkazoval na českú pivovarnícku kultúru, ako aj na dlhú a preslávenú históriu českého sklárstva. „Inšpiráciu pre nový pohár Budvaru som v skutočnosti našiel v diele českého umelca Josefa Ladu.“ – vysvetľuje Rony. Lada, obľúbenec Pabla Picassa, bol umelec českej moderny tvoriaci na začiatku dvadsiateho storočia, ktorý sa preslávil satirickými obrazmi českého života vrátane krčiem a pohostinstiev.

„Forma a detaily na Ladových obrázkoch ešte stále sprostredkujú veľmi moderný pocit,“ hovorí Rony. „A prinášajú aj historické podrobnosti: vidieť na nich presné detaily českých pivných pohárov spred viac ako sto rokov. Tie ma inšpirovali k tomu, aby som toto pretavil do návrhu pre pivovar Českobudějovický Budvar – sám starý 125 rokov. Napokon, Lada je česká ikona podobne ako Budvar. Takže to spojenie dávalo zmysel.“

Rony chcel tiež zložiť poklonu českému umeniu jemného dekoratívneho brúsenia skla. Počnúc vyrazeným logom Budvaru, cez žliabkované brúsené bočné strany až po erb starodávneho pivovarníckeho mesta České Budějovice na spodnej strane – tento pohár je umeleckým dielom v každom detaile.

Ako vraví sám Rony: „V tomto pohári je všetko. História, moderný dizajn a fantastická chuť piva.“

Pozrite si príbeh nového pohára pre pivovar Budějovický Budvar vo filme tu:

Tvoje hodnotenie?

Klikni na hviezdičku pre hodnotenie

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení: 1

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buď prvý/á hodnotiteľ

Ďakujeme za pozitívne hodnotenie

Sledujte nás na sociálnych sieťach!

Mrzí nás vaše negatívne hodnotenie

Vaša spätna väzba je dôležitá

Napíšte nám, čo môže byť lepšie

Nájdi nás na sociálnych sieťach

Nezaradené

Beer Station Fest opäť v Tržnica Nivy!

  Pozývame vás na ďalšie pokračovanie festivalu remeselých pív – BEER STATION FEST.Zavíta k nám opäť viac ako desať pivovarov zo Slovenska, Čiech a Poľska. 

Aktuality

6. Narodeniny Beer Station

Ahojte kamoši 🙂 Pozývame vás na prvú tohtoročnú Beer Station Párty, ktorá sa ponesie v duchu našich 6 narodenín 🎂 a bude to poriadne veľká párty

Objavuj Živé Pivo na Slovensku

Na našom webe nájdeš sekciu "PODNIKY", kde je zoznam rôznych pivných podnikov s remeselným pivom. Vo vyhľadávači zadaj rôzny typ pivného zážitku - napr. jedlo v regióne "Burger Orava" a ponúkne ti všetky podniky na Orave, kde si môžeš dať výborný burger a poctivé remeselné pivo. Vyskúšaj si to a naplánuj si pivné výlety po Slovensku

Od našich partnerov

Close Menu
×
×

Cart