Nie je žiadnym prevratným tvrdením, že v zahraničí je bežné nájsť v mnohých supermarketoch väčší výber pív z malých i veľkých pivovarov ako v niektorých tuzemských pivotékach. Aj keď sa v tomto smere u nás zopár mikrorevolúcii udialo, stále sme v tomto v plienkach. Iste, môžeme tiež diskutovať o tom, či je ešte stále možné označovať pivovary, ktoré svojou produkciou vedia zásobovať veľké obchodné reťazce, za craftové, ale nálepka craft sa dnes lepí na úplne čokoľvek. A za ďalšie, či kvantita nejde na úkor kvality.
V rakúskom Lidli sa dá okrem iných pív naraziť aj na produkciu pre mňa dovtedy neznámeho fínskeho pivovaru Pyynikin Brewing Company. Pekné kreslené etikety a nie až tak prevarené štýly (red ale, gluten free IPA a session porter) tiež pridali na zvedavosti.
Ruby Jazz Ale od Pyynikin Brewing Company
Štýl: Red Ale
Zloženie: Voda, jačmenný slad, pšeničný slad, chmeľ.
ABV: 4.7 %
Aróma: Silne karamelová, cítiť melasu, ale tiež pražené slady.
Vzhľad: Tmavohnedá farba, vo svetle odtiene červenej. Malá pena nie celkom bielej farby.
Chuť: Hodne karamelová a kávová, decentne spálené hrianky a čokoláda. Na záver suché až je po ňom človek smädný.
Pocit v ústach: Prázdne vodnasté telo. Horkosť sa dosť rýchlo vytratí. Nízke nasýtenie. Trochu mazľavé až olejnaté.
Celkový dojem: Na prvý pohľad by asi nikto netipoval, že ide o red ale. A možno ani na prvé ochutnanie. Ľahšia tmavá IPA? Veľmi ľahšia. Pokope to ale nejak nedrží. Zo začiatku je tam istý nábeh, ale postupne sa zárodky chutí rozložia a koncovka je úplne vodnastá. S piteľnosťou žiaden problém nie je, ale pivo je nevyrovnané a mimo štýl.
Kauppa IPA od Pyynikin Brewing Company
Štýl: Session IPA
Zloženie: Voda, jačmeň, chmeľ.
ABV: 4.7 %
IBU: 52
Aróma: Silne sladová, karamelová so sladkou marmeládou v pozadí.
Vzhľad: Pivo vypenilo z fľaše ako šampanské. Priehľadná zlatooranžová farba s hustou bielou čipkou navrchu.
Chuť: Neskutočne drzá chmeľová horkosť, za ktorou z diaľky máva papája s grepom. Žiaden balans so sladmi, ovocnosťou či sviežosťou. Všetko pochová až neprirodzená horkosť.
Pocit v ústach: Opäť slabé a vodnasté telo, kde opäť dominuje iba horkosť.
Celkový dojem: Chuťovo rovnaký priebeh ako pri “red ejly” s tým rozdielom, že pri tomto kúsku sa horkosti nechali otvorené všetky jazdné pruhy. Tu už je úroveň piteľnosti oveľa menšia a pokiaľ zámerne nevyhľadávate ultra horké alebo bezlepkové pivá (ide totiž o gluten free IPU), môžete spokojne tento kúsok nechať bez povšimnutia.
Pikkuportteri od Pyynikin Brewing Company
Štýl: Porter
Zloženie: Voda, jačmeň, pšenica, chmeľ.
ABV: 4.2 %
IBU: 36
Aróma: Vôňa po čokoláde, karameli, jemne nasladlá, trošku zaúdená.
Vzhľad: Krásna béžová pena, nepriehľadne hnedá farba.
Chuť: Stredne horká, mierne kávová s praženými sladmi, ale všetko ploché, bez potenciálu to poriadne rozbaliť. Bez náznakov alkoholu.
Pocit v ústach: Ľahko nasýtené a opäť prázdne vodové telo, žiadne plné alebo hutné tóny, ale aspoň zakončenie je s dlhými horkými dozvukmi.
Celkový dojem: Ľahká a piteľnejšia verzia nízkoalkoholového portera. Tento session porter vyšiel zo všetkých troch pív najlepšie, ale tiež to nie je niečo, kvôli čomu by ste museli kupovať rakúsku diaľničnú známku.
Odpoveď, či mať v reťazcoch výber aspoň takýchto pív alebo radšej žiadny, sa mi píše ťažko. Neviem sa ubrániť pocitu, že pivá z pivovaru Pyynikin Brewing Company sú robené len preto, aby “tam” tá pestrosť štýlov bola. Nie sú chybové alebo nepiteľné, prosto sú slabé. Cieľovkou sú podľa mňa ľudia, ktorí v pivách až tak neexperimentujú a držia sa svojej značky alebo štýlu, no sem tam aj u nich prevládne zvedavosť alebo chuť vyskúšať niečo nové. Kto však čaká zverinu, bude sklamaný.