Na pivnej mape sveta sa nachádzajú miesta, o ktorých si určite ešte nepočul, presne jedno z týchto miest sme navštívili pri poznávaní Cookových Ostrovov, presnejšieho najväčšieho ostrova Rarotonga. Cookove ostrovy celkovo tvorí 15 ostrovov, ktoré boli pomenované na počesť Jamesa Cooka. Momentálne sú ostrovy voľne pridružený štát k Novému Zélandu a práve tu sa začala cesta Matutu Brewery.
Počas cestovania po ostrove, ktorí viete bez problémov prejsť dookola za 45 minút pri rýchlosti 50 km/h, čo je aj najvyššia povolená rýchlosť akou môžete jazdiť, sme objavili miesto, ktoré bolo dosť odlišné od ostatných atrakcií. Tak sme sa rozhodli, že namiesto vyvalovania sa na pláži a šnorchlovania, sa pozrieme, ako v Matutu Brewery varia pivo.
Ľudia, ktorí sa podieľajú na chode pivovaru musia mať aj poriadnu dávku sebazaprenia, ale, keď niečo robíte s radosťou, nič vás nemôže pri plnení vašich snov zastaviť.
Začiatky pivovaru sa datujú do roku 2006, kedy sa postupne začali variť dve stálice pivovaru MAI LAGER a KIVA PALE ALE. Samozrejme sa popri overených stáliciach objavujú aj rôzne špeciály. My sme mali možnosť ochutnať pivo s názvom MAEVA IPA, ktorá bola predstavená pri príležitosti 50. výročia nezávislosti Cookových Ostrovov.
Celý proces varenia až po etiketovanie fliaš je ručne robený, takže sa bavíme o 100% craft výrobe. To, že varenia piva nie je vždy zábava, vie asi každý. Aj v pivovare Matutu si musia poradiť s ťažkou prácou. Každé vrece sladu je ručne vynesené na povalu budovy, a odtiaľ sa spúšťa šmýkačkou do “kade”, kde prebieha proces varenia. Plnenie piva do fliaš aj etiketovanie sú ručne robené lokálnymi zamestnancami. Samozrejme každá várka je roznesená po ostrove dodávkou a prázdne fľaše sú následne zozbierané a opäť použité!!!
Ako býva zvykom, cena tohto piva je o niečo vyššia ako u ostatných lokálnych značiek a aj preto, pivo nie je až tak rozšírené medzi domácimi. Pri návšteve pivovaru som ani len nepremýšľal o tom, že o rok budem písať článok. Pokúšať sa teda o recenziu pív po roku by bolo asi dosť nefér voči pivovaru, tak túto kapitolu tento krát preskočíme.
Ale pri tomto pivovare to ani nieje podstatné, nakoľko si zaslúžia pochvalu už iba za ich pracovitosť a úsilie, ktoré vedenie pivovaru obnáša, špeciálne na mieste, kde takmer všetky suroviny musia byť dovážané.
Podľa poslednej informácii bol pivovar na predaj, tak ak by mal niekto záujem žiť v tropickom raji a pritom variť pivo, teraz má tú najlepšiu príležitosť.
Zdroj: http://matutubeer.com