Po túre na Havraniu skalu som nemohol vynechať medové remeselné pivo a návštevu Medovej kaviarne

V rámci rubriky článkov “Najprv túra, potom pivo” som sa tentokrát vybral na Havraniu skalu, ktorá sa úplnou zhodou náhod nachádza len pár kilometrov vzdušnou čiarou od úžasného miesta – areálu včeloviny a medoviny Včelco s ich remeselným pivom značky Medobeer. Presne tam som sa snažil ďalekohľadom dovidieť z vysokej Havranej skaly nad Smolenickým zámkom v Malých Karpatoch.

Touto rubrikou by som rád poukázal na to, že kto chce pivo piť, mal by aj zdravo žiť. A kto nemá v nohách, má v brušných tukoch. Preto sa snažím vo väčšine prípadov vyvážiť množstvo degustovaného remeselného piva aj dostatočným počtom krokov v krokomeri. V článkoch tejto rubriky vždy uvediem aj základné štatistiky z aplikácie Health.

Keď je cesta hore ľahšia ako cesta dole

Časť trasy som už poznal z viacerých predošlých ciest, no nikdy a ani teraz som nemal zmapované všetky trasy v “smolenických” lesoch. Známy mi je Čertov žľab, Hlubočianska dolina s občasným vodopadom a na Havraniu skalu som sa vybral prvýkrát. Išiel som priamo hore, aj keď je to možné obísť cez Čertov žľab hore po hrebeni. Mne sa touto trasou naskytol úžasný pohľad na snáď milióny listov a kvetov medvedieho cesnaku, ktorý sa nachádza pod stromami popod Havraniu skalu. V týchto lesoch špeciálne na tejto trase je človek prv nadšený úžasným spevom vtákov a tam hore sa zas kochá pohľadom na nekonečné “lúky” medvedieho cesnaku a zároveň si užíva krásnu cesnakovú vôňu. Je to ako úplne iný svet, hlavne ak idete úzkou cestičkou pomedzi tieto listy hore smerom ku červenej značke a potom po hrebienku až na vrchol Havranej skaly. Trasa nie je veľmi náročná. Začínate pri Smolenickom zámku po modrej značke smer Čertov žľab a potom na rázcestí odbočíte na žltú značku na Havraniu skalu. Keď ste už pred touto mohutnou skalou, na ktorú by sa nehanbil sadnúť ani King Kong, pôjdete doľava a pomedzi medvedí cesnak sa dostanete ku červeným značkám, ktoré vás navedú na vrchol skaly.

Cestou hore som sotva stretol asi 2 ľudí, na samotnej skale sa prestriedalo už zo 2-3 partie kamarátov, ale cestou dole som už stretol vyše 50 ľudí, ktorí vo väčších partiách šliapali buďto na Havraniu skalu alebo na Záruby, kde som ja ešte tiež nebol. Predsa len som si trochu privstal a už pred okolo osmej hodiny som bol pri zámku. Stáť pred touto majestátnou skalou je veruže zážitok. Pôsobí ohromne a človek si vraví, že odtiaľ hore by musel byť nádherný výhľad. A tak presne to aj je. Už dlhšie som na túrach po Slovensku nezažil tak krásny široký a zaujímavý výhľad na okolitú krajinu. Na vrchole skaly vo výške 554 metrov nad morom je dosť miesta na oddych aj na široký výhľad na okolie. Sú tam pevné skaly, na ktoré sa dá sadnúť, ale aj postaviť. Je treba upozorniť, že je tam naozaj veľmi strmý zraz a keď tam idete s deťmi, tak si na nich musíte fakt dávať obrovský pozor. Nehovoriac o sebe – bacha na nebezpečné selfiečká. Kto by chcel, odtiaľ potom do 45 minút máte Záruby (výška 768 metrov) alebo po vyše 4 hodinách dôjdete do Dobrej Vody. Tak krásny široký a zaujímavý výhľad na okolitú krajinu by sa oplatilo natočiť z výšky, mať tak so sebou dron alebo kvalitný fotoaparát, to by bola paráda!

Už dlhšie sa mi nestalo to, že by cesta dole bola tak neznesiteľná. Začala už po pár metroch, čo som opustil okolie Havranej skaly. Bolesť najprv v ľavom kolene a potom aj v pravom bola tak silná, že som ledva došiel dole a bol som fakt veľmi vďačný za turistické palice, ktoré som si kúpil za pár eur v Decathlone. Ľudia, ktorí išli okolo, si museli povedať, že “ten ledva dôjde dole”. Cestou hore som sa zadýchal, ale táto skúsenosť pri ceste dole ma len utvrdzuje v tom, že by som si už so svojimi kolenami nemal trúfať na veci ako Cesta SNP alebo náročnejšie túry s ocom a bratom do Vysokých Tatier.

Poznáte Medovú kaviareň a areál včeloviny v Smoleniciach?

Priznám sa, že aj keď “Včelco” poznám už dlhšie, osobne som tam ešte nebol. Dnes som sa rozhodol to napraviť a ako zaslúžený oddych po skoro 3 hodinovej túre som si doprial kávičku s medom a parádny medový koláčik. Na domov na večer ku hokeju a futbalu som si prikúpil ešte medové pivo značky Medobeer (vrátane ich vlastného pohára na stopke), ktoré varia priamo v areáli (článok o tomto bude zvlášť).

V predajni ich Medovej kaviarne si môžete vychutnať alebo kúpiť:

  • Medové pivo Medobeer (Medobeer Summer Honey, Medobeer Honey Biére de miel a Braggot Honey Stout) – viac o pivách čoskoro v článku
  • Honeycraft medovina – Klasická, Originál a Ríbezľová + limitované edície (Bee in Love, Summer Kiss a Touch of Sun)
  • Včelovina – Originál, Špeciálna, Retro + limitované edície Včelovina Whiskey Barrel aged, Včelovina Barrique
  • a samozrejme medík a rôzne iné špeciality

Otváracie hodiny Medovej kaviarne sú PO – PI 09:00 – 17:00 a SO – NE 10:00 – 18:00

Keď chcete vyraziť na dobrú a nenáročnú túru, určite Havrania skala je skvelá voľba (pre deti skôr nie) a nezabudnite sa potom  zastaviť v Medovej kaviarni na kávu a koláčik a domov si vziať výborné remeselné pivo.

Tvoje hodnotenie?

Klikni na hviezdičku pre hodnotenie

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buď prvý/á hodnotiteľ

Ďakujeme za pozitívne hodnotenie

Sledujte nás na sociálnych sieťach!

Mrzí nás vaše negatívne hodnotenie

Vaša spätna väzba je dôležitá

Napíšte nám, čo môže byť lepšie

Nájdi nás na sociálnych sieťach

Nezaradené

Beer Station Fest opäť v Tržnica Nivy!

  Pozývame vás na ďalšie pokračovanie festivalu remeselých pív – BEER STATION FEST.Zavíta k nám opäť viac ako desať pivovarov zo Slovenska, Čiech a Poľska. 

Aktuality

6. Narodeniny Beer Station

Ahojte kamoši 🙂 Pozývame vás na prvú tohtoročnú Beer Station Párty, ktorá sa ponesie v duchu našich 6 narodenín 🎂 a bude to poriadne veľká párty

Objavuj Živé Pivo na Slovensku

Na našom webe nájdeš sekciu "PODNIKY", kde je zoznam rôznych pivných podnikov s remeselným pivom. Vo vyhľadávači zadaj rôzny typ pivného zážitku - napr. jedlo v regióne "Burger Orava" a ponúkne ti všetky podniky na Orave, kde si môžeš dať výborný burger a poctivé remeselné pivo. Vyskúšaj si to a naplánuj si pivné výlety po Slovensku

Od našich partnerov

Close Menu
×
×

Cart