Oficiálne označenie trapistické pivo sa zaviedlo Medzinárodnou asociáciou trapistov (International Trappist Association) v roku 1997. Dovtedy sa všetky pivá varené v kláštoroch označovali jednoducho “abbye beers” (Bières d’Abbaye or Abdijbier).
V súčasnosti varí trapistické pivo až 14 kláštorných pivovarov. Šesť v Belgicku, dva v Holandsku a po jednom vo Francúzsku, Rakúsku, USA a najnovšie aj v Taliansku, Španielsku a Anglicku. Označenie Authentic Trappist Product má iba dvanásť z nich. Prečo? Musia spĺňať tieto tri kritériá:
1. Všetky suroviny na výrobu musia byť vyrobené alebo vypestované v bezprostrednom okolí opátstva.
2. Výroba sa musí realizovať pod dohľadom mníchov alebo mníšok.
3. Pivovar nemá slúžiť ako ziskový podnik. Zisky by mali byť určené pre potreby kláštora, charitatívnu prácu alebo pomoc ľuďom v núdzi.
Pri našich potulkách Holandskom sme navštívili De Koningshoeven brewery v opátstve Koningshoeven, ktoré je skryté za dedinkou Berkel-Enschot neďaleko mesta Tilburg. Opátstvo bolo založené v roku 1881, pivovar, ako zdroj príjmov o tri roky na to. Obchodná značka La Trappe vznikla takmer až po sto rokoch, v roku 1980. Ročná produkcia pivovaru je 145 000 hl.
Poďme teda ochutnať ticho.
Exkurzie v angličtine robia trikrát do týždňa. V holandčine každý deň. Vstupné je 12 € a trvá necelú hodinu. Z pevninskej Európy je tu okrem nás iba skupinka z Dánska. Sú tu pivní turisti z Anglicka, USA alebo Brazílie. Na úvod náš sprievodca – srandovný týpek Tóny s bruchom, ktoré naznačuje, že mu už životom prešli hektolitre piva, vysvetlí, čo je to trapistické pivo, kde všade sa varí a tiež v krátkosti niečo z histórie kláštora. Nasleduje nie pridlhý dokument, pred ktorým je každému načapované jedno pivko podľa želania. Snímok pojednáva o živote v kláštore a pivovare v tradícii ora et labora, ale napríklad aj o podpore škôl a zabezpečovaní čistej a pitnej vody v Ugande.
Po filme sa presúvame do pivovaru. Stačí sa pozrieť na ročnú produkciu a asi zistíš, že tu neuvidíš partičku mníchov vyrábať drevené sudy, aby ich následne ďalšia plnila. Tóny vysvetlí krok za krokom ako sa u nich varí pivo, od varní a tankov sa až dostaneme až k plničke, čo je vlastne obrovská hala. Tie čísla sú neuveriteľné! Dostaneme sa aj do historickej pekárne, ale v kláštore ešte vyrábajú napríklad aj čokoládu. Letmý pohľad na polia za kláštorom a sme na konci prehliadky. Mníchov zbačíme iba dvoch, aj to kdesi v diaľke tlačili nejakú káričku.
Čapované na vás čaká v kláštornej reštaurácii, kde podávajú aj niečo k pivu, fľašové v gift shope, kde okrem vlastnej pivnej produkcie ponúkajú výrobky aj z iných kláštorov. Oktet pív La Trappe (okrem oak aged quadrupelu) pekne uložený v taške aj s otvárakom za necelých 13 €. No nekúp to.
Pivo navarené z organicky pestovaného chmeľu.
La Trappe Puur
Štýl: Belgian ale
Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ.
ABV: 4.7 %
Farba slamovo žltá. Vysoká pena. Chuťovo svieže, ale aj surové po bylinkách a tráve zároveň. Stredne sladové telo, ale veľmi jemnučké a prudko piteľné. Pivo na smäd. Vraj alternatíva ku klasickým ležiakom. Môžem len potvrdiť.
Jediný trapistický white ale na svete.
La Trappe Witte Trappist
Štýl: Witbier
Zloženie: Voda, pšeničný slad, jačmenný slad, glukózový sirup, chmeľ, kvasinky.
ABV: 5.5 %
Farba ešte svetlejšia ako u jeho predchodcu. Nekonečná pena. Prvými náznakmi sa chuťovo podobá na PUUR, ale potom sa o slovo prihlási pšenica, mierne kyslé tóny až korenie, záverom trošku nasladlé, našťastie žiadne banány. Ďalší dobrý hasič smädu.
La Trappe Blond
Štýl: Belgian ale
Zloženie: Voda, jačmenný slad, glukózový sirup, chmeľ, kvasinky.
ABV: 6.5 %
Ukážkový penivý blonďák. Výrazne sladová a sladkastá karamelová chuť, na záver horké a korenisté pomazlenie. Konečne hutnejšie a plnšie telo. Alkoholom sa už ide pekne do kopca, ale ten zatiaľ pekne pozametali pod koberec.
La Trappe Dubbel
Štýl: Dubbel
Zloženie: Voda, jačmenný slad, glukózový sirup, chmeľ, kvasinky.
ABV: 7 %
Hnedá farba, béžová pena, krémová konzistencia. Už len vôňou je toto pivo niekde inde. Mocné, horké, dubové, ale aj medovo sladké. Horkosť ostáva dlho na jazyku. Alkohol stále ide hladko dole krkom.
Jediný bock varený trapistami na svete.
La Trappe Bockbier
Štýl: Bock
Zloženie: Voda, pšeničný slad, jačmenný slad, glukózový sirup, chmeľ, kvasinky.
ABV: 7 %
Dunkel bock so šľahačkovou penou. Horká hustota. Na konci suché, ale cez demolujúcu horkosť sa snaží predrať karamel, kakao alebo pražený slad.
Pivo pomenované po bratovi Isidorovi, prvom sládkovi v pivovare. Pivo bolo prvýkrát navarené v roku 2009, pri príležitosti 125. výročia založenia pivovaru a bolo tak dobre prijaté, že ho zaradili do trvalej produkcie.
La Trappe Isid’or
Štýl: Belgian ale
Zloženie: Voda, pšeničný slad, jačmenný slad, glukózový sirup, chmeľ, kvasinky.
ABV: 7.5 %
Jantárová farba. So sedem a pol percentami celkom svieže a iskrivé. Alkohol sa derie na povrch až po dopití a jemne brní. Krásne vybalansovaná horkosť s karamelom a sladovou arómou. Pitelnosť skvelá, aj keď viete, že už ide o buldozér.
La Trappe Tripel
Štýl: Tripel
Zloženie: Voda, jačmenný slad, glukózový sirup, chmeľ, kvasinky.
ABV: 8 %
Oranžová farba. Horké, suché, mierne chlebové a hlavne čuduj sa svete pri tej voltáži opäť ľahké. Minimum alkoholu v chuti, skôr broskyne, karamel a niekde úplne vzadu korenie. Zásah priamo na solar.
Prvý quadrupel na svete.
La Trappe Quadrupel
Štýl: Quadrupel
Zloženie: Voda, jačmenný slad, glukózový sirup, chmeľ, kvasinky.
ABV: 10%
Sme vo finále. Zlatohnedá farba. Alkohol lieta kade tade už pri pričuchnutí. Horko – karamelová bitka, monumentálne ovocno – sladové telo. Po dopití hrejivé, ale vôbec nekope. Pomaly sa rozlieza až do žíl. Neskutočný zážitok.