Luskáčik v jačmennom víne

Pre mňa najsympatickejší rakúsky pivovar Brew Age, časť tretia. Do tretice všetko dobré, preto som tentoraz zamieril poriadne vysoko. Na Barleywine s obsahom alkoholu 10%, pričom ho v tomto pivovare s týmto vysokým číslom nevynieslo ani do top trojky.

Čo je Barleywine alebo v preklade jačmenné víno? Ide o vrchne kvasené pivo s vysokým obsahom alkoholu (8% až 12%) vhodné na archiváciu. Vyznačuje sa silnou sladovou arómou, ovocnosťou s ďalšou pestrou škálou esterov od karamelu, sherry až po portské. Alkohol by mal byť zaoblený a v pozadí, jeho intenzita sa však stupňuje vekom. Farba sa môže pohybovať od zlatej, tmavého jantáru až po tmavohnedú. Silná, intenzívna, komplexná sladová chuť s miernou až vysokou sladkosťou. Prítomné môžu byť vínne esencie, taktiež alkohol, ten by ale nemal byť dominantný. Mierna až pomerne vysoká ovocnosť. Chmeľová horkosť by mala byť na úrovni sladového tela. Na záver príjemne alkoholovo hrejivé.

O rozdieloch medzi English Barleywine a American Barleywine niekedy nabudúce.

Intenzívny sladový charakter spárovaný s chuťou sušeného ovocia vedú k veľmi komplexnému, ale ľahko príjemnému pivu, a to aj s 10% ABV.

Schwarz Bräu Nussknacker od Brew Age

Štýl: Barley Wine

Zloženie: Voda, slad (plzeňský, mníchovský, karamelový), chmeľ (Cascade, Chinook, Columbus), kvasinky.

ABV: 10 %

IBU: 65

Brew AgeAróma: Výrazne sladová. Sušené hrozienka. Karamel. Ale aj alkohol.

Vzhľad: Impozantná krémová pena. Tmavohnedá gaštanová farba. Jemnulinko zakalené (aj keď som do pohára nevylial celý obsah fľaše, na spodku sa objavili kvasinky).

Chuť: Super silne sladová chuť bijúca sa s chmeľovou horkosťou, ktorá prerastá až do brutálnej duboviny. Do toho nastupuje alkohol, zbytková sladkosť a ľahký závan jabĺk.

Pocit v ústach: Ťažké sladové telo s ľahučkým nasýtením, ale neskutočnou horkosťou. Na konci veľmi hrejivé, čo je len plus.

Celkový dojem: Pre mnohých je sám o sebe tento štýl nepiteľný a ak by pri tenkrát poprvé narazili na tento kúsok, asi by už do ďalšieho skúmania tohoto štýlu nešli. Nejde vyslovene o zlé alebo nepiteľné pivo, ale ani o úplne reprezentatívny príklad štýlu Barleywine. Celkový dojem vyrušuje sladovo – chmeľová nevyrovnanosť, čo je dosť na škodu, pretože jeho vymrazená verzia (Iced Barleywine) s ešte väčším IBU a ABV pôsobila oveľa uhladenejšie. Možno nabudúce.

Tvoje hodnotenie?

Klikni na hviezdičku pre hodnotenie

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buď prvý/á hodnotiteľ

Ďakujeme za pozitívne hodnotenie

Sledujte nás na sociálnych sieťach!

Mrzí nás vaše negatívne hodnotenie

Vaša spätna väzba je dôležitá

Napíšte nám, čo môže byť lepšie

Nájdi nás na sociálnych sieťach

Nezaradené

Beer Station Fest opäť v Tržnica Nivy!

  Pozývame vás na ďalšie pokračovanie festivalu remeselých pív – BEER STATION FEST.Zavíta k nám opäť viac ako desať pivovarov zo Slovenska, Čiech a Poľska. 

Aktuality

6. Narodeniny Beer Station

Ahojte kamoši 🙂 Pozývame vás na prvú tohtoročnú Beer Station Párty, ktorá sa ponesie v duchu našich 6 narodenín 🎂 a bude to poriadne veľká párty

Objavuj Živé Pivo na Slovensku

Na našom webe nájdeš sekciu "PODNIKY", kde je zoznam rôznych pivných podnikov s remeselným pivom. Vo vyhľadávači zadaj rôzny typ pivného zážitku - napr. jedlo v regióne "Burger Orava" a ponúkne ti všetky podniky na Orave, kde si môžeš dať výborný burger a poctivé remeselné pivo. Vyskúšaj si to a naplánuj si pivné výlety po Slovensku

Od našich partnerov

Close Menu
×
×

Cart