Hviezdne pivá nás príjemne prekvapili, za ich prípravou je však drina

Nedávno ma Mišo z pivovaru Hvezdoň poprosil, či by som neokoštoval ich pivá. Kto nevie tak ide o ten pivovar, ktorý vznikol kúpou mobilného pivovaru Petra Hudáka, ktorý sídli v bratislavskej záhradkárskej kolónii Žabí majer. Po tom, čo sa po 5 ročnej naháňačke s úradmi pivovar predal novým majiteľom, stále sa pivo v produkcii pivovaru Hvezdoň varí na tomto mieste a na cieľovú parcelu v Hviezdoslavove (časť Podháj) sa nepresťahoval. Podľa Miša tomu bráni už len prípojka elektriny.

Technologický chod pivovaru je síce v poriadku, no to pracovné úsilie, ktoré za tým stojí v podmienkach pandemických opatrení a nestabilite trhu je nad ľudské možnosti. Po krátkej diskusii pri odovzdávke vzoriek som si zas a znovu uvedomil, že práca všetkých sládkov a majiteľov remeselných pivovarov na Slovensku je vskutku hodná obdivu. Všetci naozaj potrebujú pevné nervy, neúnavné odhodlanie a veľkú dávku flexibility či improvizácie. Jak Mišo tak aj iní, ktorých som v posledné mesiace stretol, sa netaja tým, že idú naozaj na doraz, že melú z posledného a dúfajú, že sa všetko konečne na dobré obráti.

Nové logo pivovaru Hvezdoň

 

Na Hrncovare 2019, kde som sa zúčastnil aj ja vyhrali chalani Jano s Mišom 1. miesto za kategóriu Strong bitter. Ja som sa s ich pivami 1.krát stretol na Salóne piva minulý rok a vtedy ma nejako zásadne neohúrili. Pri tejto ochutnávke som mal teda túžbu byť očarený viac a posvietil som si na 2 pivá: mliečny stout a ipu. Som rád, že ma nesklamali. Ale poďme poporiadku.

Ave Eva Milk stout 13°, 28 IBU, 5.2%

Prvý dojem: Výborný pocit na jazyku od prvého dúšku po posledný
Farba: Čierna farba, slabo hnedá pena, ktorá postupne padne
Vôňa: Kávová, čokoládová
Telo: Stredné až slabé telo, ktoré je vybalancované s nasýtenosťou, ktorá nie je tak výrazná a teda z takéhoto piva zvládnete v pohode aj 2-3 za sebou
Chuť: Laktóza chuť krásne zjemňuje a pivo tak pôsobí krémovo, v chuti prevláda mierne horká čokoláda a končí sa príjemnou sladkou kávovo-kakaovou chuťou s nádychom kokosu.
Celkový dojem: Mliečne stouty sú moje najobľúbenejšie medzi čiernymi pivami. Ak majú vyváženú chuť, nie príliš sladké a alkoholovo silné a nepôsobia kyselkavo, tak je to presne pre mňa. Proste taký čokoládový koláčik, ktorého si vďaka nízkej sladkosti a miernemu alkoholu dáte aj viac kúskov.
Hodnotenie: 4,5 z 5

Džordžo IPA 14°, 42 IBU, 5.7%

Prvý dojem: Prvé napitie neohúrilo, ale po krátkej chvíli a oteplení piva v pohári sa výrazne zlepšila chuť, čo veľmi potešilo
Farba: Matne oranžová, biela pena, rýchlo spadla
Vôňa: Pôsobí chmeľovo a ovocne
Telo: Stredné až silné telo, nasýtenosť je primeraná, príjemný horkejší dojazd
Chuť: Veľmi dobrá, chmeľová, horká, ovocná. Nemôžem si pomôcť, ale ešte raz napíšem, tá chuť sa tak výrazne zmenila, keď som sa prehupol druhou polovicou pohára. Ďalší dôkaz toho, že sa remeselné pivo má piť pekne pomaly.
Celkový dojem: Dať si toto čapované alebo priamo z tanku, to by boli veci. V bare ak by bolo jediné, spokojne sa “strundžím” 🙂 Polbodika uberiem iba za 1.dojem a polbodika tiež za veľmi ľahké náznaky možnej oxidácie, no tá ma vôbec nevyrušuje.
Hodnotenie: 4 z 5
S Mišom som dohodnutý na ďalej ochutnávke, kde si posvietim na Iskrička 1988 (Imperial IPA 19°) a Betty (Blond ALE 12°) a už teraz sa veľmi teším.

Tvoje hodnotenie?

Klikni na hviezdičku pre hodnotenie

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení: 1

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buď prvý/á hodnotiteľ

Ďakujeme za pozitívne hodnotenie

Sledujte nás na sociálnych sieťach!

Mrzí nás vaše negatívne hodnotenie

Vaša spätna väzba je dôležitá

Napíšte nám, čo môže byť lepšie

Nájdi nás na sociálnych sieťach

Nezaradené

Beer Station Fest opäť v Tržnica Nivy!

  Pozývame vás na ďalšie pokračovanie festivalu remeselých pív – BEER STATION FEST.Zavíta k nám opäť viac ako desať pivovarov zo Slovenska, Čiech a Poľska. 

Aktuality

6. Narodeniny Beer Station

Ahojte kamoši 🙂 Pozývame vás na prvú tohtoročnú Beer Station Párty, ktorá sa ponesie v duchu našich 6 narodenín 🎂 a bude to poriadne veľká párty

Objavuj Živé Pivo na Slovensku

Na našom webe nájdeš sekciu "PODNIKY", kde je zoznam rôznych pivných podnikov s remeselným pivom. Vo vyhľadávači zadaj rôzny typ pivného zážitku - napr. jedlo v regióne "Burger Orava" a ponúkne ti všetky podniky na Orave, kde si môžeš dať výborný burger a poctivé remeselné pivo. Vyskúšaj si to a naplánuj si pivné výlety po Slovensku

Od našich partnerov

Close Menu
×
×

Cart