Festival “All you can BEER” podľa vzoru Poliakov

Na Slovensku mávame stále väčšie množstvo rôznych pivných festivalov. Je super, že remeselné pivo sa tak dostane ku stále väčšiemu množstvu milovníkov živého piva. Pri žetónovom či hotovostnom systéme platby získa návštevník občasne v cene vstupného aj pohár, alebo bez potreby vstupného si pohár môže zakúpiť, či už sklenený degustačný alebo plastový, občas pamiatkový. Poliaci však zrealizovali niečo, čo sa na Slovensku len tak nevidí. Festival so vstupným a následným systémom “all you can drink”. Ide o festival ONE MORE BEER v Krakowe, ktorý sa konal pred necelými 2 týždňami a ja som bol pritom.

Kamaráti Viktor a Miro, ktorí stoja za pivovarom HejRup mi už dávnejšie rozprávali o parádnom craftovom festivale v Krakowe. Že musím ísť. Termín ale kolidoval so Salónom piva, ale keďže som si salón užil v jeho jarnej edícii, tak som si povedal, že výlet do môjho obľúbeného mesta s kamarátmi s rovnakou mentálnou poruchou ako mám ja, v spojení s degustovaním piva, sa nedá odmietnuť. Tu prinášam pár postrehov, ktoré mám z tohto festivalu, nevyhnem sa ani porovnaniu so Salónom piva, keďže to sa vyslovene žiada.

Festival sa koná každý rok v druhej polke septembra. Toto bol jeho druhý ročník a ľutujem, že som nebol aj pred rokom. Festival sa konal v Forum Wydrarzeň – vy čo Krakow trošku poznáte, tak isto ste si všimli veľkú budovu s obrovskou reklamou na jedného z popredných svetových výrobcov mobilných teléfonov, keď ste sa z Wawelu pozreli smerom na rieku Wysla. Pre tých, ktorí toto mesto nepoznáte, tak prostredie bolo hneď pri rieke s výhľadom na mesto. Perfektný spot s nádhernou modernistickou architektúrou. Jediná nevýhoda boli toalety, na tie sa chodilo dole po schodoch, čo v neskorších hodinách bolo náročné. Ináč miesto nemá žiadnu chybu. Veľmi veľa priestoru na sedenie von, vnútrajšok bol tiež tak akurát.

Festival remeselného piva ONE MORE BEER v Krakowe je zameraný na rôzne poľské, európske či americké špeciálysa zvykne pozvoľna niesť v duchu istého druhu piva, no návštevník nájde aj iné rôznorodé štýly. Minule na festivale prekvitali piva štýlu NEIPA a tentokrát sa to nieslo v duchu kyseláčov či imperial stoutov.

Festival je počas piatkového a sobotného dňa rozdelený do celkovo 3 sessions (sesja), pričom na každú session je samostatný vstup v hodnote cca 40 eur. V cene vstupu je pivný pohár s označením 1 dcl, no každý čapuje zväčša 0,5 dcl. Pivovary nemajú vlastné samostatné stánky, ale všetko je unifikované do 1 rady stolov a niektorí nalievajú pivo aj z fliaš či plechoviek. Vysoké vstupné je vynahradené tým, že môžete za dané 4,5 hodiny vypiť koľko chcete. Ono sa to nezdá, ale niektorí sú vybavení už po 2 hodinách. Pre vystavovateľa tak odpadá náklad s prípravou stánku, skladaním a rozkladaním. Organizátor podľa našich odhadov všetky pivá dopredu nakúpil. V cene lístku bol aj žetón na Jamesona, ak by sa niekomu málilo pív.

Medzi zúčastnené pivovary sa zaraďuje pri každej session 30 rovnakých pivovarov, každý z nich vždy po 2 rôzne pivá na 1 session. Návštevníci si tak vedia presne vybrať tú session, ktorá ich upúta už vopred a majú istotu, že všetkých 60 pív nájdu na výčape. To znamená 180 rôznych pív od 30 pivovarov. Nuž radi by sme vedeli, či nepredané pivá sa potom čapujú v nejakom výpredajovom stánku, resp. kde skončia. Podľa skúsenosti a fotoreportáže je jasné, že o niektoré pivá bol naozaj veľmi veľký záujem, ba až hysterická bitka. Často išlo o ozaj drahšie špeciály, limitované várky či sezónne pivá.

Chcel by som vypichnúť pecky ako Omnipollo, Mikkeller, ktoré asi netreba predstavovať. Mňa si získali američania z Electric Brewing, jeden z TOP gréckych pivovarov Seven Island Brewery a taliansky pivovar

Ca´del Brado, ktorý okrem iného priniesol vynikajúci Barrel Aged Saison s najlepším talianskym názvom Nessun Dorma. Celý zoznam pivovarov nebudem uvádzať, ale v zásade tam boli pivká z celej Európy a tuším 3 pivovary z USA. Jedna nádhera.

Zrejme najväčší ohlas na festivale zožalo Omnipollo a ich pivo Bianca. Bianca je podľa popisu Blueberry Maple Pancake Lassi Gose. Tmavofialová hustá sladučká bomba, ktorú podávali tak, že Vám načapovali 0,5dcl pivka a do pohára pridali ešte aj zmrlinu z toho istého piva (doniesli si tam vlastný zmrzlinovač). No, nechápal som. Myslím, že človek, ktorý si ide ležiaky, aj keď remeselné, by na tomto festivale skončil smädný. Kyseláče od výmyslu sveta, z ovocím, bez neho, gosse, veľmi veľa Barrel Aged Stoutov, ochutené veci, jednoducho ťažko sa to opisuje, treba ochutnať.

V jednote je sila

Veľmi sa mi na tomto festivale páčila jednota. Každý stánok vyzeral rovnako, všetko bolo jednotné. Každý stôl rovnaký, na stole pípa na 2 pivká, na papieri vytlačený názov a popis pivka, QR kód s preklikom na untappd. Nad stolom vysačka s logom festivalu, názvom pivovaru a vlajkou krajiny odkiaľ pivovar je. Nádherné, jednoduché, elegantné.

Na pamiatku si niektorí dali na vybranú časť tela vytetovať rôzne symboly, mohli nakúpiť aj rôzne fľaškové pivá na domov alebo sa zúčastniť súťaže. Nechýbal rôzny merchandising.

Tvoje hodnotenie?

Klikni na hviezdičku pre hodnotenie

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buď prvý/á hodnotiteľ

Ďakujeme za pozitívne hodnotenie

Sledujte nás na sociálnych sieťach!

Mrzí nás vaše negatívne hodnotenie

Vaša spätna väzba je dôležitá

Napíšte nám, čo môže byť lepšie

Nájdi nás na sociálnych sieťach

Nezaradené

Beer Station Fest opäť v Tržnica Nivy!

  Pozývame vás na ďalšie pokračovanie festivalu remeselých pív – BEER STATION FEST.Zavíta k nám opäť viac ako desať pivovarov zo Slovenska, Čiech a Poľska. 

Aktuality

6. Narodeniny Beer Station

Ahojte kamoši 🙂 Pozývame vás na prvú tohtoročnú Beer Station Párty, ktorá sa ponesie v duchu našich 6 narodenín 🎂 a bude to poriadne veľká párty

Objavuj Živé Pivo na Slovensku

Na našom webe nájdeš sekciu "PODNIKY", kde je zoznam rôznych pivných podnikov s remeselným pivom. Vo vyhľadávači zadaj rôzny typ pivného zážitku - napr. jedlo v regióne "Burger Orava" a ponúkne ti všetky podniky na Orave, kde si môžeš dať výborný burger a poctivé remeselné pivo. Vyskúšaj si to a naplánuj si pivné výlety po Slovensku

Od našich partnerov

Close Menu
×
×

Cart