… aj keď aj v tom nealku je pri výrobe použitý cukor, je to stále lepšia voľba ako alkoholom nabité pivné limonády. To isté platí aj napr. z hľadiska kalórii (31 vs. 55 v Captain Jack). Prečo sa mi páči balenie Captain Jack? No prečo si myslím, že to nebol až taký dobrý nápad?
Desperados a Coronu mnohí poznáte. Silné, sladké, počas teplého dňa pôsobia osviežujúco, ak sú správne vychladené. Je to taký ľahký návod na rýchly začiatok skorého konca. Bolí z toho hlava skôr než skončí párty, ale je pravda, že tieto značky majú vybudovaný taký imidž, že to mnohí považujú za štýlové.
Aký je teda Captain Jack? No, nie je to nič iné. Silne nasýtené, sladké, piva sa to len obtrelo a s horkosťou je to asi podobne. Verzia Cuba Libre pôsobí dosť višňovo a všetky tieto záležitosti by som namiesto “Flavoured Beer” nazval “Lemonade which somewhere over the rainbow gained a little drop of a beer”. Verzia original bola lepšia ako Cuba Libre, pretože o niečo málo viac pripomína aj samotné pivo. V Poľsku evidujem na ich webe aj “orange” verziu, od ktorej však očakávam asi to isté ako od týchto 2 ochutnaných.
Predsa len má však tento kapitán 2 zásadné výhody oproti 2 už zabehaným značkám. Má vykrúcací uzáver, ktorým je možné fľašu opäť zavrieť a nápoj nevytečie. Je to fajn, ak si chcete toto “pivo” vychutnávať dlhší čas, nescuckať sa príliš rýchlo a medzitým si ho prenášať – čiže napríklad niekde v prírode na čunder. Celkovo, otvoriť takýto typ fľaše vlastnými rukami je super, sám by som toto čakal aj pri kvalitných remeselných pivách na cesty. Ideálne nejaké nízko-alkoholické summer ejly a pod. Takisto má nižšiu cenu 0,89 eur, čo je isto len základná cena a viem si predstaviť palety a palety týchto nápojov v supermarkete za ešte nižšiu akciovú cenu.
Po pravde, tieto pivné limonády by som na párty kúpil iba vtedy, ak by si to účastníci vyslovene vyžiadali alebo na párty, kde sa všetci chceme dať rýchlo dole. Ku tomu by som však dokúpil ľad, mätu a pomaranč, citrón s limetkami a zopár fliaš prémiového rumu či ginu, nech to má šmrnc. Na efekt a okamžitý účinok super, s veľkou dávkou fantázie máte aj pri týchto “pivách” nejaký zážitok. Ak však milujete craftbeer a bohaté chute piva, pri tomto zážitok neočakávajte, pretože tu je to ozaj len cukor a sirup. Chýba v tom pekná vôňa, decentne skrytý alkohol či bohatá plná chuť v ústach.
Kedy si teda kúpiť či nekúpiť tieto nápoje?
Rozhodne je pre mňa Captain Jack v celkovom dojme zaujímavejší ako Desperados či Corona. V podstate je to super pre konzumentov radlerov, ktorí však chcú viac alkoholu a teda vyraziť na plavbu neprebádanými ostrovmi opíc.
Je však toto smer, ktorým sa má plaviť ochutené pivo? Ísť do vôd silnejších percent alkoholu? Prvé, čo urobia mladí “kapitáni” je to, že zmiešajú s ľadom mätou a dajú si to s poldecom, lebo zistia že tak prídu do oného (prí)stavu skôr. Kto si neuvedomí, že to má 6% a kvôli obalu si kúpi hneď 6-balenie, tak ráno bude ľutovať a plavbu si celkovo moc neužije.
Nekupujte si to teda v prípade, že milujete craft a túžite po niečom silnejšom, len lacnejšom. Radšej zainvestujte a kúpte si dobrú ipu 15-ku, kde nie je cukor. Rozhodne však musím uznať, že ak by v takomto balení bol bežne dostupný (aj keď drahší) kvalitný craft, s podobným dizajnom, sviežou chuťou a aj tým vykrúcacím uzáverom, okamžite by som to bral. Stačilo by investovať peniaze do marketingu a čas a peniaze do distribúcie, takýto remeselný pivovar by získal veľa nových zákazníkov, hlavne v lete a v tejto dobe, keď mnoho ľudí robí párty doma či na záhrade.
Ak to už musíte ochutnať, skúste, ale odporúčam radšej pre podobný no (ne)alkoholický zážitok si kúpiť v supermarkete Clausthaler Lemon Nealko. Podobná fľaša, podobná farba aj chuť, ale bez alkoholu. Hosťom padne sánka, no vo finále to ocenia. Náladu im to rozbehne tiež, môžete si aj do toho pridávať mätu či limetku a ak to miešate s niečim tvrdším, tak to nespôsobí také mešuge.
PS: Fľaše som si kúpil, článok nie je dohodnutý.