Kto sleduje pivnú remeselnú scénu, obzvlášť tú s domácimi pivovarmi a domovaričmi, ten sa už stretol s pojmom Lindenbach. Je to v podstate názov domáceho pivovaru, ktorý sa zrodil premenovaním pôvodného názvu Beerokrat, nakoľko podobný názov (Beerokracie) pivovaru už existuje v Čechách. Prečo teda Lindenbach? Ide o historický názov obce Limbach pri Pezinku, ktorý v preklade znamená Lipový potok, ktorý pretekal z Karpát stredom dediny. Zakladateľ tohto domáceho pivovaru je Braňo Lukáč, ktorý je na Instagrame tiež známy ako Shakesbeer. Braňo si ide splniť svoj pivný sen a začal s prebudovaním hospodárskej budovy na riadny pivovar. Cesta je však dlhá, cesta je cieľ.
“Nastal čas na rekonštrukciu a vybudovanie domáceho pivovaru LINDENBACH so všetkým čo k tomu patrí. Takže prvým (najťažším) krokom bolo odhodlanie a vypratanie nevyužitého priestoru časti hospodárskej budovy, s perspektívou rozšírenia na celý objekt. Následná očista stien a stropov bola síce makačka, ale po celý čas som si predstavoval, jak to tam bublá, kvasí a rozvoňáva, tak som to dal. A už môžme projektovať. Jáááj, bude to fajnové miesto… Začiatok rekonštrukcie 4. júna 2021. Len aby som vedel.” – uvádza Braňo na facebookovej stránke pivovaru.
Kým sa dostanete ku fotogalérii, ja len dodám, že na takúto “pivnú” chalupu, alebo hoc ako na brigádku, by som kľudne chodil aj každý víkend. Prerábať staré priestory a tvoriť niečo nové, zaujímavé, pivné, je snom nielen tohto šikovného domovariča a blogéra, ale určite aj mňa a mnohých ďalších pivných nadšencov.
Shakesbeer.sk sa pri varení veľa učí a skúša rôzne metódy ako byť lepší a precíznejší. Pozrite si tuto napr. príspevok, kde ukazuje prípravu cviklového extraktu, ktorý použil do fermentujúcej mladiny, aby výsledné pivo získalo krásnu ružovú, až červenú farbu (zdroj info z fcb).
Na záver len dodám, že držím Braňovi prsty v prestavbe priestorov a rád dojdem niekedy pozrieť aj osobne. V ďalšom článku sa pozrieme viac na Braňové pivá a celý jeho pivný príbeh.
Zdroj foto: Beerokrat / Lindenbach Facebook