Voda už dlho udáva miesta na ľudské osídlenie. Či už ide o pitie, výrobu, cestovanie, alebo obchodovanie, len málo miest dokáže skutočne prosperovať bez vody. A toto určite platí pre České Budějovice, ktoré sú domovom pivovaru Budějovický Budvar. Tu v okolí má nepochybný vplyv hrdá Vltava, národná rieka Čiech. A hoci je pravdou, že toto mesto by dnes neexistovalo nebyť blízkosti tejto mocnej ,materskej rieky’, nachádza sa tu ešte iná voda, ktorá je ešte vzácnejšia. Starobylá voda, ktorá pochádza z hlbokého podzemia.
Sláva Českých Budějovíc pochádza z varenia piva, ktorého jadrom je podzemná voda. Číra, čistá, mäkká voda. Prvýkrát bol mestu udelený kráľovský dekrét na varenie piva kráľom Čiech, Přemyslom Otakarom II v roku 1265, čiastočne kvôli jeho vode a vynikajúcej kvalite piva, pri ktorého varení sa používala práve táto voda. V geografickej lotérii malo mesto šťastie. Nachádza sa 300 metrov nad obrovskou podzemnou zásobárňou kryštálovo čistej vody, ktorá je taká číra, že je bezpečná na pitie priamo spod zeme aj pre dojčatá. Tento kolektor podzemnej vody je časovou kapsulou nepoškvrneného roztopeného snehu, ktorý zostal nedotknutým 10.000 rokov a vznikol pred érou znečisťovania, priemyslu a poľnohospodárstva.
Táto voda je dokonalá a skutočne sa hodí ako pre bábätká, tak aj do nápoja pre dospelých. Čerpaná s PH hodnotou neutrálnej vody má dokonalú “tvrdosť” na varenie piva a nevyžaduje žiadne ošetrenie pred tým, ako sa zmení na ležiak. Toto elementárne zloženie a zloženie minerálov majú významný dopad na chuť konečného výrobku a ako vysvetľuje Aleš Dvořák: „Väčšina pivovarov na svete musí ošetrovať svoju vodu pred tým, ako s ňou môžu variť, pretože správne zloženie minerálov je veľmi dôležité pri mnohých komplexných chemických reakciách, ktoré sa dejú počas varenia piva. Aj nepatrné zmeny v tejto rovnováhe môžu spôsobiť obrovský rozdiel v konečnej chuti piva.”
O tomto existujú aj ďalšie príklady. Dublin má slávnu vodu, ktorá je perfektná na varenie stoutu; Burton v Spojenom Kráľovstve má vodu, ktorá je perfektne vyvážená pre ALE. Ale len málo miest na zemi má na varenie ležiaka takú dokonalú vodu, ako České Budějovice. A vlastne, toto je zapísané aj v podmienkach ocenenia pivovaru Chránené zemepisné označenie {Protected Geographical Indication} – pečiatka PGI na fľaši. Pivovar Budějovický Budvar môže používať jedine vodu čerpanú zo svojho podzemného kolektora 300 metrov pod pivovarom.
Zdá sa, že niektoré nápoje obsahujú výťažok z miesta. Zberom tých najkvalitnejších ingrediencií z okolia svojho kraja vytvárajú jedinečný obraz daného regiónu. Predstavte si klasickú jednosladovú škótsku whisky alebo šampanské. Každý z týchto nápojov je takým dokonalým extraktom daného miesta, že by nemohli byť vyrobené nikde inde. A tak isto je to aj s pivovarom Budějovický Budvar.
Od roku 1895, bola každá jedna kvapka tohto piva vyrobená na jednom a tom istom mieste: v Českých Budějoviciach, alebo ,Budweise‘. Tak, ako pri šampanskom, lokalita nie je zodpovedná len za jeho meno – Budweis-er, pivo z Budweisu – ale aj za ingrediencie, ktoré robia toto pivo tak výnimočným. Pivovar Budějovický Budvar aj naďalej získava svoje ingrediencie z tých istých miest, z tých istých polí, fariem a z tej istej artézskej studne, ako za posledných 125 rokov, čo bolo v roku 2004 ocenené vyznamenaním EÚ ,Chránené zemepisné označenie’
Každý dobrý pivovarník vám povie, že bez skvelých ingrediencií nie je možné vyrobiť skvelé pivo. A jedinečná geografia a geológia Českej Republiky sú rajom pre majstrov pivovarníkov, produkujúc štyri najlepšie suroviny na tejto planéte na výrobu ležiaka. Napite sa z pohára Budvaru a všetky sú tam: celé šišky žateckého chmeľu, moravský sladový jačmeň, číra voda z podzemného kolektora z čias doby ľadovej a tradičné pivné kvasnice – všetky pracujú na vytvorení tej sviežosti, iskrivosti, bohatšej a komplexnejšej chuti a vôni.