Suroviny na výrobu piva: Slad (3. časť – slady Viking)

V predchádzajúcej časti sme si povedali niečo o rozdelení sladov všeobecne a taktiež spomenuli niektoré značky a výrobcov, ktorých výrobky môžeme na Slovensku kúpiť. Teraz sa bližšie pozrieme na slady výrobcu VIKING MALT, ktoré sú od októbra minulého roku dostupné aj u nás.

Portfólio produktov spoločnosti VIKIG MALT je veľmi pestré (zahŕňa až 65 druhov sladu vyrábaných v 6 sladovniach v 5 štátoch Európy) a je zároveň svetovým lídrom vo výrobe pražených sladov.

Svojim zákazníkom ponúka skutočne pestrú škálu špeciálnych sladov ako aj neobvyklé množstvo sladov údených, kde si zákazník môže vybrať až zo siedmych rôznych druhov. Na výrobu údených sladov je používaný plzenský slad, ktorý je údený na rôznych druhoch dreva ako sú dub, buk, breza, čerešňa, jabloň, či hruška a taktiež údený pšeničný slad.

Ďalšou špecialitou, ktorú tento výrobca ponúka, je plzenský slad ZERO, vyrábaný zo špeciálneho druhu jačmeňa null LOX. Zvláštnosťou tejto odrody je to, že aktivita enzýmu lipoxygenázy, ktorý je zodpovedný za vznik zlúčeniny, považovanej za najvýznamnejšiu látku spájanú so stárnutím piva, je nulová, čo ovplyvňuje stabilitu chuti piva.

V kategórii základných sladov, môžeme v ponuke nájsť okrem už spomenutého plzenského sladu ZERO, klasický plzenský, viedenský, mníchovský (svetlý aj tmavý), pšeničný slad a slad PALE ALE. Aj keď by sa čerstvá novinka, slad RED ACTIVE mohla považovať za špeciálny slad, vďaka jeho unikátnym vlastnostiam, ktoré umožňujú tento slad použiť až do 100% sypania ho môžeme zaradiť medzi základné slady. Tento výnimočný slad umožňuje variť pivo pôsobivej červenkastej farby s plným telom, s orechovou a čistou, dlhotrvajúcou chuťou. Všetky základné slady poskytujú naozaj výnimočnú výťažnosť, vďaka čomu je možné použiť menšie množstvo pre dosiahnutie požadovanej stupňovitosti piva.

Ďalšou kategóriou sú slady špeciálne, kde môžeme zaradiť už spomínaný RED ACTIVE slad, ďalej slad ražný, GOLDEN ALE, ktorý poskytuje silnú sladovú a sušienkovú chuť s orechovými tónmi, slad dextrínový s príjemnou sladkou, karamelovou a sladovou chuťou s náznakmi sušienok, RED ALE (melanoidný), ktorý je mierne kyslý s dlhotrvajúcou sladovou chuťou s doznievaním pražených a orechových tónov a slad enzymatický, ktorý sa pridáva v prípade použitia väčšieho množstva enzymaticky slabých surovín. Z posledne spomenutého sladu je možné vyrábať aj kvalitnú obilnú whisky.

Vzhľadom na širokú ponuku karamelových sladov ich môžeme zaradiť do vlastnej kategórie. Tu nájdeme slad karamel pale, ktorý je veľmi svetlý s farbou EBC len 6 -10, karamelový pšeničný a osem jačmenných karamelových sladov v rôznych farebných variantoch od svetlých (EBC 30, 50, 100 a 150) po tmavé (EBC 200, 300, 400 a 600).

Kategóriu pražených sladov tvoria slad COOKIE, ktorý poskytuje pivu príjemnú chlebovú, tmavo toastovú chuť a chuť pražených cereálií, sušienok, s náznakmi pop-cornu, slad čokoládový svetlý a tmavý, ďalej čierny slad a pražený nesladovaný jačmeň.

Kvalita sladov je skutočne na vysokej úrovni o čom svedčí aj fakt, že ich produkty si našli spokojných zákazníkov až v sedemdesiatich krajinách sveta a na výrobu sladu sa používa jačmeň z trvalo udržateľných miestnych zdrojov.

Spracoval: Marek (www.maroma.sk)
Viac o Maroma: www.zivepivo.sk/maroma
#vikingmalt #slado #vzdelavanie

Tvoje hodnotenie?

Klikni na hviezdičku pre hodnotenie

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buď prvý/á hodnotiteľ

Ďakujeme za pozitívne hodnotenie

Sledujte nás na sociálnych sieťach!

Mrzí nás vaše negatívne hodnotenie

Vaša spätna väzba je dôležitá

Napíšte nám, čo môže byť lepšie

Nájdi nás na sociálnych sieťach

Nezaradené

Beer Station Fest opäť v Tržnica Nivy!

  Pozývame vás na ďalšie pokračovanie festivalu remeselých pív – BEER STATION FEST.Zavíta k nám opäť viac ako desať pivovarov zo Slovenska, Čiech a Poľska. 

Aktuality

6. Narodeniny Beer Station

Ahojte kamoši 🙂 Pozývame vás na prvú tohtoročnú Beer Station Párty, ktorá sa ponesie v duchu našich 6 narodenín 🎂 a bude to poriadne veľká párty

Objavuj Živé Pivo na Slovensku

Na našom webe nájdeš sekciu "PODNIKY", kde je zoznam rôznych pivných podnikov s remeselným pivom. Vo vyhľadávači zadaj rôzny typ pivného zážitku - napr. jedlo v regióne "Burger Orava" a ponúkne ti všetky podniky na Orave, kde si môžeš dať výborný burger a poctivé remeselné pivo. Vyskúšaj si to a naplánuj si pivné výlety po Slovensku

Od našich partnerov

Close Menu
×
×

Cart