Ako slnko vychádza ponad polia, rozjasňujúc a zohrievajúc koridory hustých, zelených, do výšky sa tiahnucich úponkov, vzduch je zrazu neprekonateľne aromatický. Sladký a predsa kyslastý, citrusový a predsa vonia po kvetoch; každý milovník piva pozná túto ostrú vôňu, ktorá vyvoláva smäd. Chmeľ. Aby sme boli presní, celé šišky žateckého chmeľu; svieže a nádherne voňavé, presakujúc vo svetle úsvitu svoje esenciálne oleje.
Obdobie zberu je v okolí starobylého mesta Žatec – chmeliarskej oblasti s viac, ako tisícročnou históriou – nezabudnuteľným zážitkom. Na tomto mieste boli stanovené celosvetové ceny chmeľu. V 20. rokoch 20. storočia tu pôsobilo vyše 80 skladov chmeľu a 160 obchodníkov. Ako ingrediencia piva o ktorej sa rozpráva najviac, chmeľ je aj naďalej témou vášnivých diskusií, aj keď v dnešnej dobe skôr medzi fanúšikmi piva, ako medzi obchodníkmi. Tak či tak, každý, kto sa vyzná vám povie, že kraj okolo Žatca vydáva jednu z najlepších odrôd na svete.
V pivovarských kruhoch známy ako Žatec alebo ,Saaz’, tento starodávny chmeľ s červenými výhonkami je klasifikovaný ako ,vznešený chmeľ’. Toto neznamená, že by bol oblečený v róbe a nosil kráľovskú korunu. Skôr to znamená, že je jednou z najtradičnejších odrôd v Európe a čo sa týka miesta pôvodu a kvality, je na úrovni odrôd ako sú Tettnanger, Spalt a Hallertauer Mittelfrüh. Odroda Saaz sa vyznačuje zriedkavou vyváženosťou horkosti a arómy, ktorú tak dokonale prepožičiava českému pivu. Práve preto s ňou pivovar Budějovický Budvar varí už od roku 1895 a práve preto ju v pivovare nazývajú “zeleným zlatom”.
Používanie celých šišiek žateckého chmeľu je chýrne drahé, ale pravda je taká, že keď ide o varenie najlepšieho ležiaka na svete, tvorenie pocitu v ústach a vnášanie sviežich, kvetinových, citrusových tónov do piva, majú cenu zlata. Toto je dôvodom, prečo – nie ako mnoho iných známych pivovarov – pivovar Budějovický Budvar odmieta variť pivo s čímkoľvek iným. V očiach majstrov pivovarníkov Budvaru, peletky alebo výťažky jednoducho nestačia. Pre Budweiser Budvar sú akceptovateľné len celé šišky, ktoré pochádzajú z tých istých polí a fariem, ako za posledné storočia.
Po zbere je chmeľ usušený, zabalený a dodaný do pivovaru Budějovický Budvar v Českých Budějoviciach. Pripravený prebrať sa k životu v tom najsprávnejšom čase, prichádza stlačený v zelených stohoch, kompletný s pridanou voskovou pečaťou, ktorá je tradičným označením, garantujúcim jeho kvalitu.
Zdá sa, že niektoré nápoje obsahujú výťažok z miesta. Zberom tých najkvalitnejších ingrediencií z okolia svojho kraja vytvárajú jedinečný obraz daného regiónu. Predstavte si klasickú jednosladovú škótsku whisky alebo šampanské. Každý z týchto nápojov je takým dokonalým extraktom daného miesta, že by nemohli byť vyrobené nikde inde. A tak isto je to aj s pivovarom Budějovický Budvar.
Od roku 1895, bola každá jedna kvapka tohto piva vyrobená na jednom a tom istom mieste: v Českých Budějoviciach, alebo ,Budweise‘. Tak, ako pri šampanskom, lokalita nie je zodpovedná len za jeho meno – Budweis-er, pivo z Budweisu – ale aj za ingrediencie, ktoré robia toto pivo tak výnimočným. Budvar aj naďalej získava svoje ingrediencie z tých istých miest, z tých istých polí, fariem a z tej istej artézskej studne, ako za posledných 125 rokov, čo bolo v roku 2004 ocenené vyznamenaním EÚ ,Chránené zemepisné označenie’
Každý dobrý pivovarník vám povie, že bez skvelých ingrediencií nie je možné vyrobiť skvelé pivo. A jedinečná geografia a geológia Českej Republiky sú rajom pre majstrov pivovarníkov, produkujúc štyri najlepšie suroviny na tejto planéte na výrobu ležiaka. Napite sa z pohára Budvaru a všetky sú tam: celé šišky žateckého chmeľu, moravský sladový jačmeň, číra voda z podzemného kolektora z čias doby ľadovej a tradičné pivné kvasnice – všetky pracujú na vytvorení tej sviežosti, iskrivosti, bohatšej a komplexnejšej chuti a vôni.