Navariť toto pivo bola Drina, avšak táto slovenská NEIPA vás posadí na zadok a upokojí všetky nezmysly

Skúsení sládkovia vedia, že použiť  v prepočte 25 gramov chmeľu na 1 liter piva je riadne vysoké číslo. Pri pivnom štýle NEIPA je to však na mieste, avšak nešlo by to navariť tak dobre bez vhodnej technológie a vyladeniu receptu samotného. Ten sa podľa mňa Mišovi z pivovaru Hvezdoň podaril úplne fantasticky a pivo Drina si u mňa vyslúžilo TOP miesto medzi slovenskými pivami štýlu NEIPA. Prečo? Čítajte ďalej.

Mišo Mojžiš je ozajstný zanietenec pre pivo a pivné podnikanie. Ako sám povedal, papierovačky ho nebavia a radšej sa venuje vareniu, aj keď aj pre neho je súčasné obdobie veľmi ťažké. Nie je to len kvôli náročnej práci samej o sebe, ale aj kvôli silnému pretlaku pivovarov, ktoré sa snažia dostať do rôznych podnikov. Na to, aby popri varení mohol dohadovať predaj svojho piva, nemá dostatok času či energie a nakoľko aktívne pripravuje aj nové miesto pre pivovar a pivný podnik vo Hviezdoslavove, má toho času a energie ešte menej. Navareného piva má však teraz dostatok a včera som si vyzdvihol asi 7 či 8 noviniek, ktoré postupne ochutnávam.

Posledné týždne ba mesiace sa Mišo aktívne venoval aj tomu, aby do svojho pivovaru v Žabom Majeri doplnil CK tanky, ktoré mu konečne doprajú viac možnosti pri varení. Naproti kvaseniu v spilke, ako tomu bolo u neho predtým, má teraz možnosť nechať pivo lepšie dozrieť a vykvasiť, ale hlavne ho lepšie chmeliť. CK tanky totiž umožňujú chmelenie v uzavretom systéme a tak sa nestane, že by pivo vytieklo a s ním aj chmeľ, ktorý tam nestihne urobiť svoju robotu. Táto investícia nebola nízka, avšak umožní mu jeho pivo posunúť o nejaký ten level vyššie. Ochutnal som vynikajúce osviežujúce pivo pre cyklistov – 8° grepovú bombu, ktorá s obsahom alkoholu 2,3% poteší všetkých, ktorí si chcú dopriať ľahké ale zároveň pekne chmelené horké pivo. Farbu ma mútnu, akoby šlo o nejakú NEIPU. Poďme ale ku už spomínanej NEIPE, ktorá nesie symbolický názov Drina. Sám Mišo tvrdí, že keď to pivo pije, dokáže ho maximálne upokojiť od všetkých starostí a výborne sa po ňom spí. Ja s týmto len súhlasím.

Prečo je Drina drinou?

Drina je pivo, ktoré Miša stálo veľa energie, veľa surovín a veľkú dávku túžby navariť výnimočné pivo, ktoré sa len tak hocikomu nemusí podariť dobre navariť. Jeho skromný názor som mu musel chvíľu vyvracať, pretože mi neveril, že táto NEIPA Drina 15° patrí podľa mňa medzi TOP slovenské pivá tohto štýlu. Jeho pivá mám odpité ale toto bola úplna bomba. Použil až 25 gramov chmeľu na 1 liter piva, čo všetkým jasne napovie, že chmeľom pri varení a studenom chmelení vôbec nešetril. Pil som toto pivo ešte priamo z tanku, kedy na mňa pôsobilo trochu drsne a nedozreto. Teraz, po asi 3 týždňoch odvtedy, som padol na zadok. Pre oranžovejšiu farbu použil zo sladov aj Maris Otter (zn.Simpsons) a v recepte nesmeli chýbať ovsenné vločky, raž aj pšenica. Už vo vôni cítite, že toto bude vitamínová ovocná nálož, ktorú mnohí prirovnávajú k “džúsikom” a veru chuťovo to bolo ešte o level vyššie. Mango, broskyne, z ľahúčka jahody a podľa mňa aj ananás. To všetko v chuti jednoznačne nájdete, ak si toto pivko v kľude vychutnáte a svoje chuťové receptory necháte unášať chmeľovým tornádom. Žiadne z týchto ovocí pritom v tomto pive nie sú. Bola drina ho navariť, veľa práce so sladovaním, chmelením, borením sa s novými CK tankami. Avšak stálo to za to. Alkohol je ukážkovo skrytý, ale pozor, je ho tam dosť. Vyše 6,3% vám udrie do nosa po prvých 2 pohároch a tak nezabudajte pitný režím dopĺňať aj o vodu alebo ľahšie pivo.

Bola Drina ho navariť, aby ste si ho vy po šichte v práci, po dennodennej drine mohli s láskou vychutnať. Kúpite TU

Ja som si toto pivo vychutnal po dlhom dni v Bratislave. Objednal som si Bacon burger z Merkur Pub v Trnave a keď som si potom sadol na zadok, bol som odrovnaný a súci už len na spánok. Drinu by som si veľmi rád zopakoval aj počas celého roka.

Kde Drinu zoženiete?

Kvôli návalu práce nie je to pivo bežne zohnať. Nájdete ho čoskoro v Šali, v Brezne, ale dá sa kúpiť aj cez e-shop pivovaru. Doručenie potom môže prebehnúť osobne v dostupnom regióne (po dohode) alebo sa dá vyzdvihnúť v pivovare v Žabom Majeri v Bratislave alebo v sklade, ktorý má Mišo vo Hviezdoslavove. Je to teda Drina nielen variť, piť ale aj vôbec zohnať 🙂

Osobne sa veľmi teším na ďalšie pivá, ktoré ma čakajú v chladničke a na nový podnik vo Hviezdoslavove, ktorého otvorenie sa plánuje v 2.polovici leta. Obyvatelia tejto obce, v ktorej som aj ja sám pred časom býval zopár rokov sa majú na čo tešiť.

Tvoje hodnotenie?

Klikni na hviezdičku pre hodnotenie

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buď prvý/á hodnotiteľ

Ďakujeme za pozitívne hodnotenie

Sledujte nás na sociálnych sieťach!

Mrzí nás vaše negatívne hodnotenie

Vaša spätna väzba je dôležitá

Napíšte nám, čo môže byť lepšie

Nájdi nás na sociálnych sieťach

Nezaradené

Beer Station Fest opäť v Tržnica Nivy!

  Pozývame vás na ďalšie pokračovanie festivalu remeselých pív – BEER STATION FEST.Zavíta k nám opäť viac ako desať pivovarov zo Slovenska, Čiech a Poľska. 

Aktuality

6. Narodeniny Beer Station

Ahojte kamoši 🙂 Pozývame vás na prvú tohtoročnú Beer Station Párty, ktorá sa ponesie v duchu našich 6 narodenín 🎂 a bude to poriadne veľká párty

Objavuj Živé Pivo na Slovensku

Na našom webe nájdeš sekciu "PODNIKY", kde je zoznam rôznych pivných podnikov s remeselným pivom. Vo vyhľadávači zadaj rôzny typ pivného zážitku - napr. jedlo v regióne "Burger Orava" a ponúkne ti všetky podniky na Orave, kde si môžeš dať výborný burger a poctivé remeselné pivo. Vyskúšaj si to a naplánuj si pivné výlety po Slovensku

Od našich partnerov

Close Menu
×
×

Cart