MOUT Bierfestival – Arnhem 2019

Naraziť v Holandsku na neobyčajné pivo nie je žiaden problém. Aj tá najzašitejšia samoobsluha na vidieku ponúka plné regály špeciálov od veľkých, ale i malých hráčov. A to radšej ani nepíšem o rôznych pivotékach … Rovnako je to aj v podnikoch, bez problémov aj v tých, ktoré sa na pivá vôbec nešpecializujú. Aj náročnejší pivár si v nich vie vybrať, ak nie čapované, tak minimálne z ponuky lahváčov. A že sa tam s vami nijak nemaznajú. IPY, dubble, tripple, quadruple, hlavne Belgičania, … rajská záhrada silných pív. Aj napriek týmto “vymoženostiam”, či skôr štandartu, sme sa vybrali na MOUT Bierfestival.

Ten sa konal od piatka 24. do nedele 26. mája v mestečku Arnhem v obrovskom parku Sonsbeekpark neďaleko centra. Miesto na takúto akciu viac než parádne. Počasie taktiež vyšlo. Na pitie ste si potrebovali kúpiť pohár v cene 5 € a samozrejme žetóny v cene 2.75 € (predaj po štyroch kusov za 11 €, osem za 22 € a tak ďalej.) “Nákúp” výhradne kartou (z nejakého dôvodu neakceptovali VISA karty), takže sme boli odkázaní na ochotu okoloidúcich.

V sobotu, kedy sme tento festival navštívili my, bolo na mieste 14 holandských pivovarov. Plus rôzne stánky s jedlom (aj vege a vegan verzie), workshopový kútik, kde za ste za doprovodu miestnej pivnej kapacity Arvida Bergströma mohli spárovať pivá so syrom, čokoládou alebo mäsom. Svoj stánok tu mali aj miestni nadšenci domovaričstva, takže ste mohli sledovať celý proces varenia piva v prírode. Navyše tento stánok zásoboval fajnou vôňou celý festival 🙂 . V strede pódium, na ktorom sa striedali živé kapely s dídžejmi a množstvo množstvo priestoru a vysedávanie (dokonca aj detský kútik). A naokolo prekrásny park, ktorého prejdením sa doslova dali vypotiť všetky vypité pivá.

Ochutnať sa tu dalo absolútne všetko, čo si len človek zmyslel. Od ležiakov, weizenov, saisonov, ľahkých ejlov, ovocných pív, až všakovaké druhy Belgičanov, ÍP a stoutov rôznych chutí a percent. Dominovali hlavne Russian imperial stouty a NEIPY. Nestihol som Farmhouse ale z pivovaru Nooglander bier a na nealko IPU zatiaľ nemám charakter.

Ceny holandské. Drvivá väčšina pív stála jeden žetón. Poháre ale mali objem 15 cl. Z tých desiatok a desiatok pív sme ochutnali tieto kúsky:

VandeStreek RISky Business od VandeStreek Bier
Štýl: Russian imperial stout
ABV: 13 %

Tento pivovar z Utrechtu navaril pivo, na ktorý potrebujete zbrojný preukaz. Hnedá pena pekne krúžkujúca pohár. Čiernočierna farba. Orechovo ovsená vôňa. Už v prvej sekunde sa na mi jazyku odohráva partizánska vojna. Silne alkoholové, trošku mastné, na konci jemne kakaové, až čokoládové. Prvé deci a hlava sa mi na tom slnku motá ako školákovi pri prvom šluku.

This Is Hybrid od Kompaan / Frontaal
Štýl: Sour IPA
ABV: 5.5 %

Kooperácia pivovarov z Haagu a Bredy. Vôňa exoticky tropická, farba svetložltá s minimálnou penou. Jemná nevtieravá kyslosť, neskôr až slanosť, ale ani jedna nijak extra výrazná. Ale keď sa to roziskrí, je z toho osviežujúce pitíčko, v ktorom sa dá nájsť ananás a rôzne citrusy (hádam aj to yuzu).

Stootijzer od Het Roze Varken
Štýl: Black IPA
ABV: 5.3 %
IBU: 35

Ružové prasa je miestny pivovar. Táto ich tmavohnedá IPA vôňou akosi vôbec nelákala. Chuťovo ale aromatická potýčka IPY a stoutu. Kávová, sladká, korenistá a prisáham bohu aj trochu ovocná.

Ozzie Pale Ale od Troost
Štýl: IPA
ABV: 5.5 %

Amsterdam. Pivo podávané extrémne podchladené. Chuť vodová. Takmer vôbec chmeľová. Minimálna horkosť. Necítim takmer nič. Možno nejaký orieškový mix (mandle? lieska?). Veľká slabota.

Hooglander IPA od Hooglander Bier
Štýl: IPA
ABV: 6.8 %

Pivovar z malej obce z juhovýchodu Holandska a konečne dokonalé pivko. Bombová vôňa aj chuť. Aromatická a nachmelená atómovka s neskutočne dobrou piteľnosťou.

CChampagne d’Or od Brouwerij CC
Štýl: Belgian pale ale
ABV: 7.5 %

Ďalší domáci a ich pivo (blond ale) so šampanským. To hrá prím a dosť prekrýva celkový charakter piva. Nahorkastá chuť, suché, na jazyku korenisté. Je to viac sekt ako chmeľová polievka.

Mistico Tropical Pale Ale od Bridge Brew House
Štýl: APA
ABV: 5.4 %

Pivovar z obce neďaleko Utrechtu. Ultra tropická vôňa, mútnejšia konzistencia. Silne nasladlá chuť, mandarinky, mierna horkosť a ostro kyslé zakončenie.

Red Berry Light od Lux Brewery
Štýl: Fruit beer
ABV: 6 %
Na záver fruit sour beer z Eidhovenu. Na prvý dúšok jemne nakyslasté, ale potom ultra sladké a cukríkové. Až sa tá jahodová sladkosť, ktorá drží aj dlho po dopití, lepí na jazyk a na zuby. Tajná prísada cukrová vata?

#zahranicie #holandsko #moutbierfestival #zivepivo

Tvoje hodnotenie?

Klikni na hviezdičku pre hodnotenie

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buď prvý/á hodnotiteľ

Ďakujeme za pozitívne hodnotenie

Sledujte nás na sociálnych sieťach!

Mrzí nás vaše negatívne hodnotenie

Vaša spätna väzba je dôležitá

Napíšte nám, čo môže byť lepšie

Nájdi nás na sociálnych sieťach

Nezaradené

Beer Station Fest opäť v Tržnica Nivy!

  Pozývame vás na ďalšie pokračovanie festivalu remeselých pív – BEER STATION FEST.Zavíta k nám opäť viac ako desať pivovarov zo Slovenska, Čiech a Poľska. 

Aktuality

6. Narodeniny Beer Station

Ahojte kamoši 🙂 Pozývame vás na prvú tohtoročnú Beer Station Párty, ktorá sa ponesie v duchu našich 6 narodenín 🎂 a bude to poriadne veľká párty

Objavuj Živé Pivo na Slovensku

Na našom webe nájdeš sekciu "PODNIKY", kde je zoznam rôznych pivných podnikov s remeselným pivom. Vo vyhľadávači zadaj rôzny typ pivného zážitku - napr. jedlo v regióne "Burger Orava" a ponúkne ti všetky podniky na Orave, kde si môžeš dať výborný burger a poctivé remeselné pivo. Vyskúšaj si to a naplánuj si pivné výlety po Slovensku

Od našich partnerov

Close Menu
×
×

Cart