Keď pivo leží 200 dní, ide o naozaj výnimočnú rezervu

Silné pivo zlatej farby a výraznej sladovej chuti. V budejovických ležiackych pivniciach zreje najmenej 200 dní. Také je pivo Budvar Reserve, ktoré nájdete aj vo vybraných slovenských supermarketoch a zaraďuje sa medzi najprémiovejšie ležiaky na svete. O pivovare Budějovický Budvar sa môžete dočítať v rôznych článkoch v sekcii Pozdravy z republiky piva. V dnešnom článku sa na toto výnimočné pivo pozrieme očami zákazníkov a rôznych pivných stránok.

Na začiatok však krátke zhrnutie o aké pivo sa jedná. Budvar Reserve je extra vyzretý český ležiak z limitovanej edície. Varí sa po dobu 16 dní v Republike piva. Zreje 200 dní v pivovarských pivniciach, čo je oveľa dlhšie ako väčšina ostatných ležiakov. Zrenie vytvára vyváženú a jemnú chuť a zvyšuje silu nášho piva na 7,5% obsahu alkoholu. 200 dní zrenia kombinuje bohatú chuť sladu a jemnú nasladlosť s klasickým horkastým záverom. Použité sú výlučne české suroviny – celé šišky žateckého chmeľu odrody Saaz, prírodná, mäkká voda z vlastných studní a miestny jačmeň vypestovaný na Morave. Tak ako ostatné pivá pivovaru Budějovický Budvar, vždy sa varí v Českých Budějoviciach.

Čo na toto pivo hovoria rôzni hodnotitelia?

Na východe Slovenska sa posledný rok venovali testovaniu a hodnoteniu pív hneď dvaja pivní fajnšmekri, Peťo a Adrik, ktorí rôzne pivá podrobili nevšednému testu. Obaja si zaobstarajú to isté pivo a nezávisle od seba ho zhodnotia. Bez ohľadu na výsledok svoje poznámky spíšu a v jednom článku zverejnia ich nezávislé hodnotenia. Zaujímavé je sledovať fakt, či sa v hodnotení zhodnú. Peťa môžete sledovať na portáli KAMNAPIVO.SK a Adrika na PIVNA-TURISTIKA.SK.

Ich degustácia piva Budvar Reserve prebehla v Apríli roku 2021. “Dobre pitelný silný ležiak, pocitovo ľahšie telo nakoniec celkom pomáha pitelnosti, na konci mi trochu robil problém alkohol, ale celkovo je to priamočiary silný svetlý ležiak, budvaristi sa iste potešia. Viem si ho predstaviť niekde na grilovačke, steak, pečené klobásy, pikantné mäso s chilli, ale aj také klasické údené bavorské koleno by sa s ním kamarátilo.” – uvádza Peťo na svojej stránke. Pivo získalo v jeho hodnotení 7,6 bodu z 10 bodov. “Sladovejší ležiak alebo už bock (?) bez technologických vád. Čo si hneď všimnete, je vyššia alkoholovosť, ale to bol zrejme zámer. Kiež by tak chutili všetky priemyselné ležiaky.” – uvádza na druhej strane Adrik, ktorý pivu po zrátaní bodov udelil 75 zo 100. Celé hodnotenie nájdete v tomto článku.

Ako pivo, ktoré má grády označil Budvar Reserve portál OPIVE.SK. Ten vo svojom hodnotení v článku uviedol, že je to taký Budvar na stereoidoch. “Tóny sú maximálne našponované, ako keby ste vynásobili predlohu klasického ležiaka. Ale je to fajn pitie, ktorým sa dá končiť večer. V tomto prípade môžete oceňovať lahodnosť aj prechody. Áno, alkohol silno klope na dvere, ale je to v rámci noriem. Aj preto je to za nás slušná sedmička. Na zimné obdobie ako stvorené pitie.” – citujeme z celkového hodnotenia piva, pri ktorom sa ukázala finálna 7-čka (z maximálneho počtu bodov 10). Čitatelia sa v jednoduchej ankete na konci článku zhodli na čísle 7,13 z 10 (15 hodnotení).

Ako však toto pivo vidí širšia masa rôznych pivných hodnotiteľov na známych pivných portáloch Untappd a Ratebeer? Prvý spomínaný Untappd, v rámci hodnotení jednoduchší systém, má pri pive ku dnešku z takmer 1000 hodnotení (4.1.2022) priemerné číslo 3,6 (z celkového počtu 5). Na portáli Ratebeer tomuto pivu pri o niečo dômyselnejšom systéme hodnotenia svieti číslo 2,78 z 5 (počet hodnotení je 318). Keďže ide o exportné pivo a medzinárodné portály, hodnotenia na nich a tým aj celkové skóre sú tvorené viac zahraničnými pivármi.

Nie je vhodné jednotlivé hodnotenia medzi sebou nejako porovnávať, no je viac než isté, že toto pivo vo všetkých zanechalo veľmi dobrý dojem a produkcia jeho a jemu podobných pív má v budejovickom pivovare Budvar zmysel.

Prečítajte si aj:

Zdroje:

Hodnotenie Peter Bognár s Adrikom:

http://www.kamnapivo.sk/webtron/degustacia-budvar-reserve.html

http://recenzie.pivna-turistika.sk/pivne-pohlady-budvar-reserve.html

Ratebeer:

https://www.ratebeer.com/Ratings/Beer/Beer-Ratings.asp?BeerID=4822

Untappd:

https://untappd.com/b/budejovicky-budvar-budvar-reserve/4204274

Opive.sk:

https://opive.sk/ked-to-budvar-skusa-s-pivom-ktore-ma-grady-budvar-reserve/

Tvoje hodnotenie?

Klikni na hviezdičku pre hodnotenie

Priemerné hodnotenie 3 / 5. Počet hodnotení: 2

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buď prvý/á hodnotiteľ

Ďakujeme za pozitívne hodnotenie

Sledujte nás na sociálnych sieťach!

Mrzí nás vaše negatívne hodnotenie

Vaša spätna väzba je dôležitá

Napíšte nám, čo môže byť lepšie

Nájdi nás na sociálnych sieťach

Nezaradené

Beer Station Fest opäť v Tržnica Nivy!

  Pozývame vás na ďalšie pokračovanie festivalu remeselých pív – BEER STATION FEST.Zavíta k nám opäť viac ako desať pivovarov zo Slovenska, Čiech a Poľska. 

Aktuality

6. Narodeniny Beer Station

Ahojte kamoši 🙂 Pozývame vás na prvú tohtoročnú Beer Station Párty, ktorá sa ponesie v duchu našich 6 narodenín 🎂 a bude to poriadne veľká párty

Objavuj Živé Pivo na Slovensku

Na našom webe nájdeš sekciu "PODNIKY", kde je zoznam rôznych pivných podnikov s remeselným pivom. Vo vyhľadávači zadaj rôzny typ pivného zážitku - napr. jedlo v regióne "Burger Orava" a ponúkne ti všetky podniky na Orave, kde si môžeš dať výborný burger a poctivé remeselné pivo. Vyskúšaj si to a naplánuj si pivné výlety po Slovensku

Od našich partnerov

Close Menu
×
×

Cart