Cestujeme po svete. Kam sa oplatí vyraziť za dobrým pivom?

Pivo je rovnako staré ako civilizácia, je možné dokonca aj to, že ľudstvo si na tomto nápoji fermentovanom z obilia začalo pochutnávať skôr ako objavilo pravdu vo víne. Niektorí historici sa navyše domnievajú, že objaviteľ „tekutého chleba“ ukázal zlatý mok svetu skôr ako pekári svoje pecne. Dnes už by samozrejme len málokto dokázal vypiť nápoj vyrobený zo starodávneho pivného bochníka (pravdepodobne odtiaľ pochádza názov „tekutý chlieb“), ktorý mohol pripomínať skôr šťavu zmoknutého pečiva. Svoju dnešnú podobu dostalo pivo až v 18. storočí. No aj tak celkom dávno, že? Každopádne, dnes sa nevyberieme na cestu v čase, ale pozrieme sa na to, ktoré krajiny by mali navštíviť fanúšikovia piva v súčasnosti. Pripravte si svoje krčahy, vyrážame.

Ak ste milovníkom piva, destináciou vašej nasledovnej cesty môže byť akákoľvek krajina, pravdepodobne ju neopustíte bez toho, aby ste si aspoň jedno nedali. Je to tak, byť hocikde na svete a neochutnať miestne pivo je ako nedať si prosciutto v Taliansku, neodfotiť sa s brugrom v Amerike alebo ignorovať vyprážaný syr s hranolkami na Slovensku.

Írsko

Pred tým, než ste sa prescrollovali k tomuto odseku, ste si mohli tipnúť, že pokiaľ prvé miesto na tomto zozname nebude patriť Českej republike, tak to bude určite Írsko. Nuž, je to tak, keď sa vysloví názov tejto krajiny, len málo ľudí si nespomenie na svetoznáme pivo značky Guinness. Či už patrí medzi vaše obľúbené, alebo ho pokladáte za preceňované, faktom je to, že z tohto piva sa predá 850 miliónov litrov ročne a varí sa v 60 krajinách.

Aj v takom prípade, že pivo nemá vo vašom srdci špeciálne miesto, pri návšteve Dublinu, čiže hlavného mesta Írska by ste nemali vynechať Múzeum Guinness, ktoré vás prevedie históriou tohto rubínového nápoja. Okrem informatívneho charakteru sa tešte aj na interaktívne programy, môžete sa tu naučiť napríklad aj to, ako sa čapuje pivo správne. Čerešničkou na tejto kultúrnej torte, teda dokonalou penou na pive, bude Gravity Bar, stará sedemposchodová budova bývalej továrne s panoramatickým výhľadom, ktorá dnes slúži ako piváreň.

Nemali by ste zabudnúť na to, že írska pivná kultúra nie je iba o Guinness. Posedenie pri akomkoľvek dobrom pive patrí medzi každodenné aktivity miestnych. Určite sa môžete tešiť na širokú ponuku podnikov, ale pripravte sa na to, že v tejto krajine to nebude tá najlacnejšia zábava.

Česko

České pivo milujú Česi, milujú Slováci, a nie je prehnané vyhlásiť ani to, že ho miluje celý svet. Ale prečo je také dobré? Za jeho kvalitou a výnimočnou chuťou sa skrýva mnoho faktorov, jedným z nich sú bohaté skúsenosti a dlhodobá história varenia piva v krajine. Ide o stáročia starý príbeh.

Podľa jedného dokumentu z roku 856 sa v tom čase sa už praktizovalo pestovanie chmeľu, a to v okolí Žatca. Medzi zaprášenými tajomstvami archívov narazili na písomný dôkaz z XII. storočia, v ktorom sa po prvýkrát spomína pivovar fungujúci v krajine. Prvé pivovary sídlili v kláštoroch z jednoduchých a vlastne prosto praktických dôvodov: mnísi počas pôstu s radosťou konzumovali tekutý chlieb.

Teraz spravme jeden obrovský krok v čase, do roku 2000. Je to obdobie, odkedy malé vidiecke pivovary zažívajú rozkvet a v súčasnosti v celej Českej republike funguje viac ako 500 malých a remeselných pivovarov. Farebnosti celkovej ponuky tiež nie je čo vytknúť: u našich českých bratov môžeme ochutnať viac ako dvetisíc druhov piva.

To, že Česi sú lokálpatrioti sa odráža aj v ich návykoch konzumácie piva: uprednostňujú skôr miestne alkoholické nápoje, okrem toho sa začínajú čoraz viac sústreďovať na remeselné pivá, aj keď tie sú niekedy drahšie ako svetové značky.

Belgicko

V Belgicku nájdete viac ako 8 000 druhov piva. Čo je ešte zaujímavejšie, približne 800 z nich sa vyrába nepretržite. Síce Brusel sa považuje za (nielen belgickú) Mekku piva, musíme poznamenať, že podľa mnohých centrum mesta Bruggy je jedným z najpríjemnejších miest na vychutnávanie tekutého chleba v tejto krajine. Musí na tom byť značný kus pravdy, veď počas celej doterajšej histórie mesta sa pivo varilo na 54 miestach. Žiaľ, rastúca popularita ležiakov má negatívny vplyv na výrobu malých miestnych pivovarov.

V Bruggách sídli aj spoločnosť De Halve Maan založená v roku 1856. Jej úspešnosť (teda, výrobu 13 až 14 miliónov litrov piva ročne si dovoľujeme považovať za úspech) spočíva v tom, že kombinuje poznatky odovzdávané z generácie na generáciu s modernými postupmi. Nie náhodou píšeme o De Halve Maan v tomto článku. Aj pivných turistov víta s otvorenou náručou s prehliadkou pivovaru, ktorá sa na veľkú radosť smädných účastníkov začína v reštaurácii oddelenej sklenenou stenou od špičkovej pivovarníckej haly.

Pokiaľ si potrpíte na dokonalosti, premyslite si aj to, kedy na pivný výlet v Belgicku vyrazíte. Oplatí sa mrknúť sa na to, aký termín sa v daný rok určil pre Belgický pivný víkend, ktorý síce nie je taký známy ako nemecký Oktoberfest, za to v gurmánstve mu dokáže silno konkurovať.

Nemecko

Synonymom pivného turizmu je pre mnohých Nemecko. História zlatého moku v tejto krajine siaha až do stredoveku, no a odvtedy intenzívne pracuje na tom, aby v žiadnom prípade nezmizla zo strán učebníc dejepisu. Dnes majú 1 300 pivovarov (čo je o 100 kusov menej ako v Amerike, no ale porovnajte aj počet štvorcov metrových).

V predchádzajúcom odseku sme spomenuli festival Oktoberfest, vyhoďme teda kotvu v Mníchove na chvíľočku. Ročne sa tu vraj skonzumuje 475 miliónov litrov piva. Na prvé počutie táto informácia v súvislosti s mestom s 3,1 miliónmi obyvateľov môže pôsobiť ako falošná, no vysvetlenie je veľmi jednoduché: pivo tu nepijú len miestni, veľké, veselé davy na Oktoberfeste veru nie sú na vode.

Japonsko

Čudujete sa, že sme Japonsko zaradili medzi pivné destinácie? Pritom je to tak. Tento relatívne nováčik sa techniku ​​varenia piva začal učiť vtedy, keď na ostrov dorazili Holanďania. Jeho zámery sú dnes naozaj vážne, v krajine robia všetko pre to, aby dohnali Európu. V krajine je 6 veľkých pivovarov, a vyrábajú sa v nich svetlé pivá. Typické je pre tieto produkty to, že pre európskeho pivára môžu byť prehnane šumivé, teda „bublinkavé“. Na nápojových lístkoch krčiem nájdete predovšetkým miestne pivá, aj keď kvôli turistom nezabúdajú ani na medzinárodné značky. Japonské pivo s názvom Sapporo je možno jediné známe na celom svete.

Ak sa rozhodnete, že sa za pivom vyberiete aj mimo hraníc Európy, a teda pôjdete na jedno priamo do Tokia, nakŕmte predtým trochu aj svoju peňaženku. Pivo tu nie je lacné, no môže si ho kúpiť každý (vrátane osôb mladších ako 18 rokov) z iného dôvodu ako je vynikajúca cenová dostupnosť. Predáva sa nielen v reštauráciách a obchodoch, ale aj v pouličných automatoch.

Austrália

Z Ázie sa presuňme na ešte vzdialenejší kontinent. Keď Angličania kolonizovali Austráliu, narazili na jeden celkom závažný problém. Bolo pre nich veľmi ťažké udržať konštantne tú teplotu, pri ktorej sa dalo variť pivo. V krajine je ešte dodnes málo pivovarov, ale existuje aj niekoľko vynikajúcich, ako napríklad Fosters. Založili ju dvaja bratia, ktorí do Austrálie prišli z New Yorku v roku 1887. Okrem nich sa v tomto priemysle drží jedna veľká spoločnosť, Lion Nathan. No a tieto dve spoločnosti dokážu zásobovať pivom celú krajinu, dokonca ho v malom množstve dokážu aj vyvážať do iných štátov.

Holandsko

Takmer všetky svetoznáme značky piva (Amstel, Grosch, Heineken atď.) pochádzajú z Holandska, vďaka čomu je Amsterdam rajom nielen pre milovníkov syrov, ale aj pre fanúšikov piva. Ak sa tam vyberiete, určite navštívte obchod s alkoholom nazývaný Cracked Kettle, budete si môcť vyberať zo sortimentu viac ako 500 pív. Ak sa vám bude náhodou zdať, že táto výzva je nad vaše sily a najradšej by ste si z každého kúpili aspoň jednu fľašu, máme pre vás jednu potešujúcu správu. Nie je to potrebné, pretože sa našťastie expedujú do všetkých krajín sveta. Ak vás pohľad na alkohol na regáloch nebaví a máte radšej jeho priamu konzumáciu, len prejdite cez cestu. Vojdite do Café Gollem, kde si budete môcť vybrať z asi 200 fliaš piva vrátane slávnej značky Westvleteren vyrobenej v trapistickom kláštore.

Zdroj fotiek: freepik.com

Tvoje hodnotenie?

Klikni na hviezdičku pre hodnotenie

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buď prvý/á hodnotiteľ

Ďakujeme za pozitívne hodnotenie

Sledujte nás na sociálnych sieťach!

Mrzí nás vaše negatívne hodnotenie

Vaša spätna väzba je dôležitá

Napíšte nám, čo môže byť lepšie

Nájdi nás na sociálnych sieťach

Nezaradené

Beer Station Fest opäť v Tržnica Nivy!

  Pozývame vás na ďalšie pokračovanie festivalu remeselých pív – BEER STATION FEST.Zavíta k nám opäť viac ako desať pivovarov zo Slovenska, Čiech a Poľska. 

Aktuality

6. Narodeniny Beer Station

Ahojte kamoši 🙂 Pozývame vás na prvú tohtoročnú Beer Station Párty, ktorá sa ponesie v duchu našich 6 narodenín 🎂 a bude to poriadne veľká párty

Objavuj Živé Pivo na Slovensku

Na našom webe nájdeš sekciu "PODNIKY", kde je zoznam rôznych pivných podnikov s remeselným pivom. Vo vyhľadávači zadaj rôzny typ pivného zážitku - napr. jedlo v regióne "Burger Orava" a ponúkne ti všetky podniky na Orave, kde si môžeš dať výborný burger a poctivé remeselné pivo. Vyskúšaj si to a naplánuj si pivné výlety po Slovensku

Od našich partnerov

Close Menu
×
×

Cart