Sobotný deň sa v bratislavských pivných baroch BE UNORTHODOX a ŽIL VERNE niesol v znamení 3. ročníka pivnej domovaričskej súťaže Hrncovar. Na akcii sa tak zišli nadšenci domácej remeselnej výroby piva s hodnotiteľmi, ktorí prišli hodnotiť a vybrať to najlepšie v 5 kategóriách. Celkový víťaz získa vďaka podpore Živé Pivo a spolupráci pivovaru ŽiWELL možnosť navariť svoje pivo vo veľkej 1000l várke a dostať svoje pivo do barov a domácností.
Pestrý výber 5 pivných štýlov ponúkol hodnotiteľom na degustáciu zaujímavé kúsky. Celkovo takmer 50 pivných vzoriek bolo rozdelených pre 4 hodnotiteľské tímy. Každý porotca tak ochutnal a zhodnotil minimálne 10 rôznych pív. Tí vo svojich poznámkach uvádzali nielen svoje senzorické hodnotenie, ale v prípade potreby aj návrh vylepšenia výrobného procesu. Predsa len, v hodnotiacej komisii sa nachádzali aj sládkovia, ktorí sa v pivných chutiach vyznajú natoľko, že sú schopní určiť pôvod prípadnej chyby piva, resp. z čoho napr. pochádza málo príznačná chuť pre daný štýl. Pre mňa osobne to bola skôr skúsenosť o tom, ako rozoznať daný štýl vo vôni, vzhľade či chuti, či zhodnotiť pivo z pohľadu bežného užívateľa.
Hodnotenie pív
V súťaži boli pivá rozdelené v 5 pivných kategóriách, ktoré vychádzali z rozdelenia podľa BJCP (Beer Judge Certification Program):
- Tmavý ležiak (3D, Czech Dark Lager)
- Session American IPA (21B, Specialty IPA: Session IPA, základný štýl 21A. American IPA)
- Saison (25B. Saison, 28B. Mixed Fermentation Sour Beer: Saison)
- Rogenbier (27A. Historical beer: Rogenbier)
- Gose (27A. Historical beer: Gose)
Hodnotitelia pivá degustovali v objeme 0,1-0,15 dcl bez toho, aby vedeli o koho pivo sa jedná. Jediný známy fakt bol označenie pivného štýlu, kde z východiskového popisu pivného štýlu sa hodnotila vôňa, vzhľad, chuť, pocit v ústach a celkový dojem. Najväčšiu váhu v hodnotení má podľa tohto systému chuť piva. Po celkovom zrátaní bodov každého porotcu v jednotlivých tímoch sa celý tím zhodol na finálnom zhodnotení daného piva. Medzi porotcami by mala byť v hodnotení zhoda. Prípadné väčšie rozdiely bolo nutné pred finálnym zhodnotením riadne okomentovať a zhodnúť sa v tom, aký má pivo celkový dojem a do akého hodnotenia v bodovacej legende by malo patriť (vynikajúce, výborné, veľmi dobré, priemerné a problematické). V hodnotiacom hárku je ešte možné označiť senzorické deskriptory – chyby piva (viac o chybách piva si môžete prečítať napr. na stránke opive.sk). Taktiež sa v hárku označuje zhoda so štýlom, technické zvládnutie a dojem. Do 7 dní od súťaže budú so súťažiacimi zdieľané hodnotiace hárky, aby si mohli pozrieť cennú spätnú väzbu na svoje pivo.
Veľká vďaka patrí organizátorom súťaže, občianskemu združeniu Brewhub, ktoré sa postaralo o bezproblémový priebeh súťaže. Zároveň je super, že organizátori zabezpečili výborných hodnotiteľov spomedzi ktorých spomeniem zvučné mená ako Imrich Nogell a Peter Bognár – známi hodnotitelia, ktorí sa venujú hodnoteniu pív na súťažiach alebo pivných weboch opive.sk či kamnapivo.sk, taktiež Peter Hudák či Peter Holčík, ktorí majú varenie piva v malíčku. Porotcov sa zišlo takmer 15 a každý odviedol skvelú prácu – ako sa vraví “práca snov” 🙂 …
BEST OF SHOW – celkový víťaz súťaže
Celkovým víťazom, tzv. “Best of Show” sa stalo pivo, ktoré na porotu, špeciálne zloženú pre túto celkovú víťažnú kategóriu, urobilo najväčší dojem. Tento ročník ovládol Daniel Kružliak s pivom v kategórii Gose. Daniel svoje Gose nevaril prvýkrát a stále sa ho snaží vylepšiť.
“Skúšal som rôzne ovocné formy môjho Gose, ale táto základná neovocná verzia je pre mňa stále TOP.” – povedal Daniel po vyhlásení výsledkov.
Spoločne sa už tešíme na stretnutie s Petrom Demkom, hlavným sládkom v piešťanskom pivovare ŽiWELL, s ktorým prediskutujeme navarenie tohto piva v 1000l várke. Pre účely zhodnotenia samotným Peťom sme si odložili 1 fľašku a pevne veríme, že po vypustení tohto piva “do sveta” si nájde obľubu u zákazníkov rovnako ako v chuťových pohárikoch hodnotiteľov na súťaži. Ja osobne pivný štýl Gose často nepijem, no toto má naozaj znamenitú vyváženú chuť.
Pivo budeme variť na jeseň a o jeho dostupnosti v e-shope a pivných baroch vás budeme informovať.
Viac o výsledkoch súťaže nájdete vo videu alebo na stránke projektu TU.