Pivní fajnšmekri zo žitného ostrova si vychutnali najmenší festival živého piva na Slovensku

Keď sa pozrieme do kalendára, na každý víkend pripadá aspoň jeden pivný festival. Remeselné pivo a dobré jedlá sa predávajú v ohromných množstvách, hlavne v letnom období. Región Žitný ostrov je na pivnej mape Slovenska takmer neviditelný. Síce sa tu pije pivo už dlhé roky, no na craft beer kultúru ešte nedozrelo.
Ja, Seňor Cerveza s pomocou “živé pivo” a Jánom Staškovičom (ďalej len JS) sme to skúsili v rámci podujatia 1.Festival živého piva v Dunajskej Strede. Náš cieľ bolo ukázať tunajším pivným štamgastom, že nie je pivo ako pivo. Je jedno, koľko ich príde, ale nech nikto neodíde nespokojný.
V sobotu a v neďelu 25-26. mája sa konal Craft beer and BBQ weekend v DS. Pre našu akciu sme mali
k dispozícii trávnatú terasu pod stromami v reštaurácii Venezia Guest House. Okolo 09:00 ráno dorazilo auto s výčapom s JS a začali sme rozkladať stany. Chlapci zo Smoker boys už pripravovali šťavnaté mäso a dorábali šalát k jedlu. O pár hodín bolo všetko pripravené a akcia sa začala. Zvolili sme klasickú pivnú cestu, čiže základné pivné štýly na pípach.
Ponuku tvorili pivá od Žiwell Vandal, Krušnohor Tmavá 14, Wywar Jozef II, Hellstork Pink city, Clock APA…
JS nastavil ceny ako z rozprávky, naznačujúc tým, že akcia nie je zameraná na obohatenie sa. Skôr išlo
o propagáciu živého piva, aby ludia poznali a nebáli sa kúpiť aj drahšie pivá. Popoludní sa už festival
rozbehol, na pomoc nám prišiel aj Szilárd Baranyai z Rye Island (Velký Meďer). Ináč jediný zástupca
remeselného piva na Žitnom ostrove. Na dvoch pípach sme mali jeho pivá Wheato Corleone a Hard
Workers IPA. Terasa bola plná až do neskorého večera. Po skvelej BBQ už v noci nebolo ani stopy, no
my s JS sme vydržali až do polnoci. Rozhodli sme sa, že náš stánok otvoríme aj v neďelu od obeda. Po
ťažkom dni sme sa presunuli na ubytovanie. Prvý deň festivalu živého piva sa skončil…
Na neďelný obed bolo všetko krásne pripravené. Pivo vychladené, poháre umyté. V pláne sme mali
čapovať do 18:00h. Čakali sme, čakali, no ľudia neprichádzali. Videli sme len známe tváre zo soboty, ktorí prišli uhasiť smäd a doplňiť zásoby formou PET fliaš. Boli sme sklamaní z neďelného dňa, no je pravda, že nič prevratné sme už nečakali. Čas sme trávili debatou o pive, o možnostiach ďalšej spolupráce i o rozvoji regióna Žitný Ostrov. V plánovaných hodinách opúšťa auto s JS Dunajskú Stredu. Akcia sa skončila…
Organizovať pivný festival nie je jednoduchá záležitosť. Vyžaduje si veľa pracovných hodín a dobré
organizačné schopnosti. Rozmýšlať ekonomicky a pritom dbať na to, ako prilákať ludí je ešte väčšia
výzva. V tejto multimediálnej dobe na pomoc máme aj internet a sociálne sieťe a rôzne reklamy, s
ktorými sa môžeme zviditeľniť.
Tieto dva dni nám ukázali, aké dôležité je progagovanie remeselného piva i jedál v mestách, kde ešte nežijú v *craft beer revolution*. Ľuďom pivá chutili, no je to ešte stále málo. Treba organizovať viac takýchto „náučných“ akcii. V budúcnosti očakávam mierny nárast o tieto pivá v Dunajskej Strede. Sme na začiatku dlhej cesty, možnosti sú, no treba nájsť tú správnu cestu k cieľu. Seňor Cerveza a jeho compaňeros spravia všetko preto, aby sa pilo remeselného piva v okolí čo najviac. Síce najmenší festival živého piva, no za to kvalita na úkor kvantity je niekedy viac ako iné festivaly, ktorým chýba to správne pivné srdiečko. Rozhodne to teda nebola naša posledná akcia.
Ďakujem za spoluprácu živé pivo, beer station a JS, Smoker boys, Venezia guest house, Nichola.Noa a samozrejme pivovaru Rye Island.
#senorcrvz #dunajskastreda #zitnyostrov #ryeisland #festivalzivehopiva #smokerboys
Parom

Ponuka a predstavenie pív pivovaru Parom

Predstavujeme pivá, ktoré sú aktuálne v ponuke pivovaru Parom. Pivo sa dá zohnať aktuálne vo fľaškovej forme a bežne aj v čapovanej forme v rôznych

PR článok

9 výhod nakupovania v online obchodoch

Ešte stále sa bojíte nakupovať v online obchodoch? Pripravili sme si pre vás 9 benefitov nakupovania na internete. Internet priniesol revolúciu a to nielen v

"Pivo bez paľenky, vyrucené peňeži"

Close Menu