Originálny jedálny lístok, pivné kúpele a víťazné pivá v pivovare Tatras v Poprade

Najlepšie návštevy sú tie spontánne, kedy človek príde neohlásený a ešte lepšie je to, ak sa mu s radosťou dokážu venovať tí, ktorým by na tom malo najviac záležať. Jednoducho nezaváhajú. Išiel som totiž cez Poprad a pred krátkou zastávkou v Dobrých časoch som mal telefonát ohľadom dodávky piva z pivovaru Tatras. Keďže som mal ešte chvíľu čas, tak som sa rozhodol u nich rovno zastaviť a okrem príjemnej debatky v “predajničke” som sa nakoniec dostal až do zákulisia pivovaru a pobavil s Lukášom – majiteľom a sládkom pivovaru.

Môj prvý dojem bol fantastický. Uvítali ma krásne útulné priestory pivovaru priamo v centre Popradu na Námestí Sv. Egídia, kde som si pri vonkajšej terase nemohol nevšimnúť obrovský pivný súd s bublajúcim pivom v tzv. žirafe. Po vstupe do tohto reštauračného minipivovaru som šiel rovno hore, do ich predajničky, kde sa robí obchod – nielen pre návštevníkov, ale aj pre veľkoobchod. Menší priestor ohúril širokou paletou výberu pív, pivných suvenírov, ale aj vstupom do pivných kúpeľov. S celým týmto priestorom na poschodí sa majitelia veru pekne vyhrali. Krásne maľby na stenách, tématické salóniky a pivovar na dosah.

Predajnička na mňa kričala “kúp si ma” a keď som zbadal pivné kúpele, fínsku saunu a originálnu slamennú posteľ, bolo mi ľúto, že sa tak ponáhľam. Pri mojej vyťaženosti by som tam hneď skočil a rovno vo vani si načapoval niektoré z vychýrených pív.
Reštauračný minipivovar Tatras s penziónom môže byť pre mnohých ideálna voľba na pivný výlet. Veď čo je lepšie, ako zájsť na návštevu pekného mesta, po celodennom výlete si dať pivné kúpele a večer piť skvelé pivá už len v papučiach a nemusieť sa už nikam presúvať. Čoskoro si verím takýto pivný zážitok budete môcť kúpiť priamo u nás v e-shope.

Reštauračný minipivovar Tatras s penziónom môže byť pre mnohých ideálna voľba na pivný výlet. Veď čo je lepšie, ako zájsť na návštevu pekného mesta, po celodennom výlete si dať pivné kúpele a večer piť skvelé pivá už len v papučiach a nemusieť sa už nikam presúvať. Čoskoro si verím takýto pivný zážitok budete môcť kúpiť priamo u nás v e-shope.

Kreatívna pivogastronómia

V prípade večere si pivár určite vyberie. Nielenže je široká ponuka pív a jedál, ale aj prijateľné ceny. Navyše, jedálny lístok sa príjemne číta a nájdete v ňom aj také “nezmysly” ako pivová polievka – “S pivným syrom a krutónmi, uvarená zo sladu, silného hovädzieho vývaru a tmavého piva, zjemnená maslom a smotanou. Sladkastá chuť piva kontrastuje s aromatickým zrejúcim pivným syrom a ľahkou horkastou chuťou” – píše sa v jedálnom lístku. A veru tak aj bolo. Polievku som si fakt užil, nasýtila ma a čašníčka sa za zdržanie s prípravou aj pekne ospravedlnila.

Jedálny lístok bol veru že kreatívny. Položky v lístku pobavili a verím, že by aj dobre chutili. Spomeniem napríklad Tatrasky Biftek a Pivo-misu. Pivo-misu je mimochodom ich špeciálny pivný zmrzlinový dezert vyrobený zo sladového sirupu a tmavého piva s malinovým ragú. Nechýbali ani klasiky ako Pivovarnícky šalát, Pikantná pivná nátierka či Pivovarský guláš.

Poďme ale k pivovaru. Pivo Tmavák 13° asi viacerí poznáte. Je to pivo, ktoré vyhralo zlatú pivnú korunku v roku 2018 v kategórii tmavých nefiltrovaných pív. Za rok 2017 to bol napríklad Tatras Weizen 11°, ktorý vyhral zlatú pivnú korunku v kategórii pšeničných pív. Mňa však v poslednej dobe ohúrili dalšie 2 pivá, Ide o pivo typu American Pale Ale – strAPAtá Veža 12° (použité chmele Simcoe, Summit, Amarillo, Cascade). Táto APA ma v posledných mesiacoch snáď najviac prekvapila svojou skvelou vyváženou chuťou a radí sa u mňa medzi najlepšie APY čo som koštoval. Ďalším pivom, ktoré ma veľmi príjemne prekvapilo, bolo pivo typu IPL – Tatráš 14° (použité chmele Chinook, Mosaic, Summit, Citra). Tieto pivá môžu byť adeptami na ďalšie ceny napr. v Slovenskom pohári remeselného piva, kde už v 1. ročníku v roku 2019 vyhralo pivo Pánko 12 v kategórii Czech Premium lager skvelé 3. miesto. S Lukášom sme sa bavili o rozvoji spolupráce a som osobne rád, že ich pivá sa objavujú aj v mojom domovskom pivnom stánku Beer Station v Trnave. Nabalil ma vzorkami jeho pív a teším sa, keď práve tieto 2 moje vytipované pivká okúsia aj pivári v Trnave, samozrejme nebude chýbať aj Tmavák, nakoľko je po takom pive tiež veľký dopyt. Každé jedno pivo mi veľmi chutilo a tak sa “tatraské” pivá v Trnave ukážu asi častejšie.

Páči sa mi, že popri jedálnom lístku sa nachádzal aj aktuálny pivný lístok, v ktorom bolo vysvetlené a zhrnuté všetko, čo by si pivár mohol želať pre vysvetlenie, ktoré pivo je ktoré. Nechýbali základné atribúty, popis a aj nejaký komentár ala “zaujímavosť”. Pivko je samozrejme dostupné aj na domov, v 0,5l a 1l flašiach, a dokonca 3 typy pív aj v špeciálnych “čutorkach” – alebo inak povedané v pivných vajíčkach. V predajničke si tak môžete kúpiť nielen toto vychladené pivko, ale aj rôzne značkové poháre ku každému štýlu piva a rôzne drobné suveníry.

Zaujímavosťou podniku je aj to, že počas celého roka prebieha súťaž pivovíc – destilátov z piva, ktoré hodnotia samotní návštevníci. Počas večera ich po degustácii môžu písomne ohodnotiť a tieto hodnotenia sa zbierajú celý rok. Pivovica z produkcie pivovaru Tatras (poctivo destilovaná v Tatranskej Likérke s.r.o.) nesie hrdé meno Jacobus Emerici. Tento Nemec v roku 1731 postavil dom, v ktorom sa nachádza aktuálne pivovar a ktorý bol jeden z 19 domov v Poprade, ktorému Uhorská kráľovna Mária Terézia dala staroveké právo varenia piva. Mimochodom, pivo vtedy varili prevažne ženy. Toto trvalo až do roku 1812, kedy bol založený Popradský pivovar a domáce varenie piva v Poprade zaniklo.

Čo dodať na záver?

Snáď už iba to, že sa mi páči, že tento pivovar dýcha históriou a žije životom. Energický Lukáš behá hore dole, jeho tím kmitá a zároveň sa mi vie aspoň tú krátku chvíľu venovať. Pivo sa dostáva postupne do rôznych podnikov na Slovensku a tak z reštauračného minipivovaru sa stáva pivovar, ktorý prerastá svoj plán. Myslím, že viem, kde by som strávil 1 noc s rodinou pri predlženom víkende v Tatrách a som si istý, že neoľutujem.

#tatras #poprad #vysoketatry #slovensko #zlatapivnakorunka #beercup

"Pivo bez paľenky, vyrucené peňeži"

Fľaškové pivo

Plechovkové pivo

5l Párty súdky

Close Menu
×
×

Cart