Najväčší Slovák M.R.Štefánik má aj svoje vlastné pivo

Najväčší Slovák M.R.Štefánik má aj svoje vlastné pivo

Ide o írsko-slovenský stout 12,5 °, t.j. vrchne kvasené tmavé pivo s jemnejším kvetinovo-korenistým chmelením a harmonickou karamelovo-kávovo-sladovou chuťou, ktoré navaril slovenský kočovný pivovar SNP (Slovenský Národný Pivovar) v rámci edície “Muži svojej doby”.
Stout írskej pivovarníckej školy, nefiltrovaný, nepasterizovaný, nestabilizovaný, plnený pod ochrannou atmosférou CO2.
Špecifikácie piva:ABV: 5,0 % obj.,
EBU: 24,
EBC: 62
Zloženie: slovenská voda, štyri druhy jačmenného sladu, česko-slovenský chmeľ, dva druhy slovinského chmeľu, pivovarnícke kvasnice, láska k pivu a národnej kultúre

„So šťastím by som sa delil, ak však padnem, chcem padnúť sám.“

Nezabudnime si ešte pripomenúť, kto bol M.R.Štefánik:

Narodený 21. júl 1880, Košariská – 4. máj 1919, Ivanka pri Dunaji
Astronóm, fotograf, vojak, diplomat, politik, zaslúžil sa o vznik Československej republiky v roku1918.
Už od detstva bol vychovávaný v slovenskom národnom duchu. Vysokoškolské štúdium absolvovalv Prahe. Neskôr pôsobil ako astronóm vo Francúzsku (kde získal aj francúzske štátne občianstvo),zúčastnil sa tiež niekoľkých vedeckých expedícií. Po vypuknutí prvej svetovej vojny bojoval akoletec (podieľal sa aj na rozvoji vojenskej meteorológie), aktívne tiež rozvíjal myšlienku česko-slovenskej štátnosti. I napriek zdravotným problémom sa podieľal na vzniku Československejnárodnej rady v Paríži (vrcholného orgánu československého zahraničného odboja), kde zastávalpost podpredsedu, zároveň začal organizovať československé zahraničné vojsko (légie). Vďakavynikajúcim vzťahom s poprednými politikmi Dohody dosiahol diplomatické uznanie spoločnéhoštátu Čechov a Slovákov. V prvej československej vláde zastával post ministra vojny. Tragickyzahynul pri havárii lietadla počas návratu do vlasti. Na jeho počesť bolo pomenované jedno zoštátnych vyznamenaní SR, jeho meno nesie i planétka, medzinárodné letisko v Bratislave, ako ajinštitúcie, školy, ulice či námestia.
2. dielny TV seriál o M.R.Štefánikovi z dielne RTVS si môžete pozrieť tu: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14358
Zdroj:
https://slovenskynarodnypivovar.sk/product/milan-rastistout-stefanik/
#snp #slovenskynarodnypivovar #rastistoutstefanik #stout #muzisvojejdoby

Pridaj komentár

Close Menu