Na potulkách českými vesničkami som natrafil na robotov z pivovaru Clock

Po dlhšom čase som sa opäť dal na pivnú púť. Destináciu som zvolil ako inak – Česko, moja obľúbená krajina za hľadaním zlatého moku. Voľba padla na pivných robotov z Pivovaru Clock v Potštejne. Výber nebol náhodný, lebo pivká som už poznal, no cesta mi bola úplne neznáma. Chcel som poriadny pivný zážitok.

Obec sa nachádza vo východných Čechách, neďaleko Hradca Králové. Má len 942 obyvateľov. Úzke uličky a malé domčeky zvýrazňujú tradíciu tejto dedinky, cez ktorú preteká rieka Divoká Orlice. Na kopci sa nachádza zrúcanina hradu, ktorá je krásne vysvietená v nočných hodinách. Je 16. február a ja sa teším na návštevu svojho obľúbeného pivovaru, o ktorom som doteraz len “čítal” v bublinkách v pohári.
Po príchode do penziónu Stará Pošta som zistil, že som už ozaj smädný. Pivovar bol našťastie prekvapujúco blízko, cca 200 metrov od ubytovania. Nič iné mi teda neostávalo len robotickým krokom sa posunúť “o dúm dál” a vojsť dnu. Malá krčmička v podzemí, z ktorej bolo cítiť chmeľ už pri vstupe. Na prvý pohľad útulná a “velice” priateľská miestnosť. Obsluhovali dve krásne servírky a hrala príjemne tichá hudba. Povedal som si “To bude moja hospoda.“ Na čape tradičný 5-záprah pív vlastnej produkcie, navyše chladnička plná fliaš (700ml) s ďalšími druhmi z pivovaru.

Musím priznať, že som sa cítil ako v “siedmom nebi“. Miesto malo v sebe niečo očarujúce. Tomu, kto je zaľúbený do “craftbeer”, netreba slovami viac opisovať to, ako som sa cítil. Strávil som tu viac hodín, než som plánoval, ale oplatilo sa. Môj smäd bol definitívne uhasený! Nemohol som neochutnať všetky pivá, ktoré boli k dispozícii.

Tu je krátke zhrnutie mojich pocitov z jednotlivých pív:
Čapované:
Hektor svetlé výčapné 10°- klasická “hospodní desítka”
Maid polotmavý ležiak 12°- výborný ležiačik, na celovečerné pitie, odporúčam
Clock American pale ale 12°- vlajková loď pivovaru, skvelý Američan
Twist American Red Ipa 14°- tropická, ovocná, citrusová, perfektne chmelená bomba
No Idols!Rye Ipa 15°- oranžová ražná, mandarinková, tiež Americká
Flaškové:
Sarah Imperial Russian Stout 20°- sladký a silný čokoladový likér, perfekné
Prototype 5 Brut Ipa 13°- žltá nie moc horká, ľahko sa pije, suchá ako sekt
Ellen Barley Wine (barrique) 26°- chutí ako cherry z dubového dreva, zaujímavý typ piva alebo vína?
Pivovar Clock je síce bez veľkých tradícií, ale varia tu pivo na vysokej úrovni. Pekne zrekonštruovaná budova, malé drevené pódium na oddych pred vstupom, piváreň veľmi štýlová. Logo firmy? Nie je to erb, ale robot. Totiž dizajnové prvky patria tiež k profilu firmy, ako aj Americké pivné štýly. Žiadne kráľovské koruny, len moderný vzhľad všade v prevádzke aj okolo. Jedinečné poháre a remeselné keramické podpivníky spestrujú pôžitok z pitia. Pivné korčule z domácej výroby tiež chutnali. Bohužiaľ, do pivovaru som sa nedostal, nevidel som proces varenia.

A čo to pivo stojí (0,4)? Od 29 Kčs do 41 Kčs. Nízke ceny a absolútna spokojnosť z mojej strany, výborný pivovar, parádny zážitok.

Do budúcnosti si takto predstavujem pokrok v remeselnom pivovarníctve. Keď udržia líniu, majú potenciál byť medzi najlepšími. Alebo už sú? Zbierajú medaile jedna radosť. Obľúbené pivká varia pre domácich i pre turistov. A tých je v Potštejne čoraz viac, hlavne na bicykli. Nebola to moja posledná cesta, určite sa sem ešte vrátim.
#clock #ceskepivo #potstejn #hektor #maid #twist

E-shop sme zmenili na Tržnicu

V našom e-shope už nenakúpite. Produkty zobrazené v Tržnici sú externé produkty e-shopov iných pivovarov.

Od našich partnerov

Predošlé
Ďalšie
Close Menu
×
×

Cart