Na pivnom školení sme zaúčali personál Bistro Bar Marina, voňali sme chmeľ, ochutnávali a hodnotili sme remeselné pivo

Čo je to remeselné “živé” pivo? Prečo je remeselné pivo navarené v malom pivovare lepšie, no prečo je drahšie? Čo je to IPA?  … Na tieto a množstvo iných otázok musí dennodenne odpovedať personál nejedného craftbeerového podniku a aj keď je všade na internete toho o pive veľa, človek sa v tom po chvíli začne strácať. Preto sme pripravili s kolegami školenie o remeselnom pive, ktoré sme prvýkrát realizovali v námestovskom podniku Bistro Bar Marina.

Prečo takéto školenie?

Pamätám si sám, aké to bolo, keď som začal pracovať s remeselným pivom. Hlavne pri tom kegovom pive informácia o pive takmer žiadna, pribalené letáky málokedy, na internete sme o pive (hlavne o novinkách) nenašli takmer nič, sem tam po dlhom hľadaní prišla informácia aspoň čiastočná zo sociálnych sieti. Nehovoriac o tom, že sme mali čo robiť, aby sme vedeli predstaviť aspoň samotný pivný štýl. V týchto dňoch je to o čosi lepšie, pivovary si dávajú viac záležať na tom, aby informácie o ich pivách boli dostupné. Na našom školení o remeselnom pive však ide o viac ako len o predstavenie samotnej novinky – ide o predstavenie kategórie remeselného piva ako celku a prenášania nadšenia na svojich zákazníkov.  Zákazník craftbeerového podniku je väčšinou náročnejší na informácie o pive, ako bežný pivný zákazník. Potrebuje vedieť viac nielen o tom konkrétnom pive, ale aj o pivnom štýle, ktorý práve pijú, o vôbec o pivovare, ktorý ho navaril. Navyše, ak to je zákazník, ktorý remeselné pivo ešte veľmi nepil, tak by mal mať vysvetlené, čo je to remeselné pivo. Aby poznal jeho cenu, kvality a význam. Preto je dobre vyškolený personál úplným základom “marketingu” každého craftbeerového podniku, oveľa viac ako hociktorá online či offline reklama.

Ako prebieha takéto pivné školenie?

Školenie prebieha počas 1 dňa v rozsahu približne 5-6 hodín v skupine približne do 10 účastníkov. Nakoľko je to z hľadiska času a obsahu celkom dlhé školenie, snažíme sa ho koncipovať tak, aby zahŕňalo aj rôzne interaktívne prvky. Okrem rôznych videí a fotiek sú to aj pivné kvízy a interaktívne testy, predstavenie surovín na výrobu piva a ich ovoniavanie, ochutnávanie, ale aj ochutnávanie a hodnotenie remeselného piva. Každý účastník dostane aj dvojstranové zhrnutie a po úspešnom zvládnutí krátkeho testu na konci školenia aj certifikát o absolvovaní. Školenie realizujú vždy 2 školitelia, kde okrem mňa je na školenie prizvaný aj skúsený sládok. Pre každý podnik dokážeme prípadne školenie upraviť na mieru, podľa úrovne doterajších poznatkov o pive.

Na školení dávame personálu kompletný obraz o kategórii remeselného piva, históriu výroby piva, veľkú časť venujeme samotnej výrobe remeselného piva a jeho čapovania. Personál získa aj základný obraz o slovenských pivovaroch, zdrojoch ďalšieho vzdelávania a dokáže v základe zhodnotiť pivo a dozvie sa aj o hodnotení chýb piva, aby personál vedel vyhodnotiť sťažnosti zákazníkov v prípade reklamácie piva.

Je možnosť poslať na pivné školenie len pár svojich nových zamestnancov?

Aktuálne pripravujeme 2 rôzne formy školenia. Prvou je vyškolenie celého personálu jedného craftbeer podniku naraz priamo v priestoroch daného podniku, tou druhou je školenie, na ktoré príde personál od viacerých podnikov (tie nemusia byť majetkovo previazané ale môžu byť aj ako súčasť väčšej siete podnikov) a realizuje sa buď v nejakom prenajatom salóniku alebo priestore jedného z podnikov, je to vždy vec dohody. Kvôli fluktuácii personálu sa často stáva, že väčšia časť personálu je už vyškolená a podnik potom na takéto školenie môže poslať vždy iba nových zamestnancov. Vtedy sa školenie koná vo vopred oznámený čas v regióne a blízkom okolí. O najbližších hromadných školeniach budeme čoskoro informovať.

Čo získa craftový podnik a jeho personál navyše vďaka takémuto školeniu?

Našou víziou je to, aby všetky podniky a vyškolený personál sa mohli prezentovať tým, že je vyškolený špecializovaným školením od značky Živé Pivo. Či už je to formou certifikátu, ktorý odovzdávame všetkým účastníkom školenia a podniku ako takému. V spolupráci so skúsenými sládkami a majiteľmi podnikov chceme toto školenie vyšperkovať tak, aby dávalo istý “punc” kvality a aby raz jednou z požiadaviek na zamestnancov bolo absolvovanie takéhoto školenia (či už v minulosti alebo po nástupe). Určite však treba poznamenať, že práca s remeselným pivom si vyžaduje neustále vzdelávanie a sledovanie či už aktuálnych trendov alebo noviniek – nových pív a nových pivovarov. V interakcii so zákazníkmi je super, ak personál pozná pivné novinky a každý deň dokáže ponúknuť nejakú pridanú hodnotu.

Spoluškolitel Braňo Lipai, vyúčený sládok, pivovar Revolucionár

 

Kto stojí za školeniami a koľko to stojí? Je možné sa pridať do tímu?

Za školeniami stojim ja ako zakladateľ značky Živé Pivo a vyvíjam to v spolupráci s ďalšími kolegami, sládkami a majiteľmi podnikov. Na prvom školení sa so mňou zúčastnil aj Braňo Lipai, ktorý je vyúčeným sládkom a majiteľom kočovného pivovaru Revolucionár, zároveň majiteľ Piváreň Hill. V prípade, že sa vyznáte do piva a chceli by ste byť súčasťou tímu, ozvite sa mi pre bližšie informácie. Tím sa postupne bude rozširovať. Je nevyhnutné mať živnosť alebo firmu, aby mohla prebehnúť aj platba za účasť ako školiteľ.

Školenie samotné je pre účastníkov alebo samotný pivný podnik spoplatnené sumou 10 eur na osobu na hodinu školenia, pričom 1 školenie by malo začínať na úrovni 400 eur bez DPH (t.j. pri minimálne 8 účastníkoch za 5 hodín školenia). V prípade, že vyšlete svojich vybraných zamestnancov na takéto školenie hromadného charakteru vo svojom meste či okolí, na 1 účastníka vychádza školenie min. 50 eur.

Pre viac informácii ma kontaktujte na t.č. 0911 648 669 alebo kontakt@zivepivo.sk

Tvoje hodnotenie?

Klikni na hviezdičku pre hodnotenie

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buď prvý/á hodnotiteľ

Ďakujeme za pozitívne hodnotenie

Sledujte nás na sociálnych sieťach!

Mrzí nás vaše negatívne hodnotenie

Vaša spätna väzba je dôležitá

Napíšte nám, čo môže byť lepšie

Nájdi nás na sociálnych sieťach

Nezaradené

Beer Station Fest opäť v Tržnica Nivy!

  Pozývame vás na ďalšie pokračovanie festivalu remeselých pív – BEER STATION FEST.Zavíta k nám opäť viac ako desať pivovarov zo Slovenska, Čiech a Poľska. 

Aktuality

6. Narodeniny Beer Station

Ahojte kamoši 🙂 Pozývame vás na prvú tohtoročnú Beer Station Párty, ktorá sa ponesie v duchu našich 6 narodenín 🎂 a bude to poriadne veľká párty

Objavuj Živé Pivo na Slovensku

Na našom webe nájdeš sekciu "PODNIKY", kde je zoznam rôznych pivných podnikov s remeselným pivom. Vo vyhľadávači zadaj rôzny typ pivného zážitku - napr. jedlo v regióne "Burger Orava" a ponúkne ti všetky podniky na Orave, kde si môžeš dať výborný burger a poctivé remeselné pivo. Vyskúšaj si to a naplánuj si pivné výlety po Slovensku

Od našich partnerov

Close Menu
×
×

Cart