Na Morave dobre, na pivnej “Vyhlídce” ešte lepšie

Na Morave, hej, dobre je. Morava je známa svojim vínom, všetko je tu vybudované pre vinárstvo. Ale nájdu sa aj miesta, kde robia kvalitné remeselné pivo. S láskou a odhodlaním. Zatial nie veľmi známa značka, ale to sa čoskoro môže zmeniť. Minipivovar Na vyhlídce, ktorý sme vyhľadali, bol stvorený akurát pre našu 4-člennú výpravu.

V sobotu 6. apríla som sa vybral s kamarátmi na Južnú Moravu. Už v marci som naplánoval „beertour“ do minipivovaru Na Vyhlídce v dedinke Moravská Nová Ves. Nechceli sme vela cestovať, no pri výbere lokality som hľadel aj na kvalitu piva. Tento minipivovar bol akurát 180 km od nášho domova. Cesta bola nenáročná, rýchlo sme sa ubytovali vo vínnom sklepe, no keďže minipivovar Na Vyhlídce otváral až 16:00, tak sme mali čas poprechádzať sa po dedinke. Navštívili sme aj jednu s miestnych krčiem. Volba Sládkú „velikonoční špeciál 13°“ nám moc nechutila, takže partia rozhodla, že po jednom pive opúšťame „hospodu“. Po tažkej prechádzke dedinou sme však boli opäť smädní.

Skôr ako sme vyrazili z domu som už kontaktoval milú pani sládkovú pomocou facebooku, aby bola pripravená na náš príchod. Na podnet a smäd kamarátov som jej napísal opäť o 15-tej hodine, či nám neotvorí krčmu o hodinu skôr. To síce nemohla, ale našla riešenie pre nás. Kedže sme boli ubytovaní cca 200m od minipivovaru, nebolo tažké si príjsť do vchodu pre litrové PET flašky, ktoré nám ponúkla. Na vínnej uličke, na sude sme si pochutnali na pivkách. Po degustácii 5tich fliaš sme boli tak akurát pripravení opäť na čapované pivo.

Pri vstupe nás už čakala opäť usmievavá pani domáca aj s naším rezervovaným stolom. Bolo krásne slnečno, zostali sme zatiaľ vonku. Sadli sme si na drevenú lavičku so stolom. Na dvore už sedelo pár ludí z dediny. Prišla mladá čašníčka a ponúkla nám okrem piva aj niečo pod zub. Na výber bola pečená klobáska z daniela, domáce udené pstruhy a divinová paštika s brusnicami. Objednali sme so všetkého a musím povedať, že tieto domáce pochutiny boli bohovské. Vidieť, že domáce výrobky majú svoju kvalitu. Čapovaných bolo 6 druhov pív, ktoré sme krásne za sebou ochutnali ešte na dvore. Už sa schyľovalo k večeru a nálada stúpala. Slnko už zapadlo, niektorí sa išli teplejšie obliecť, no ja ako vedúci výpravy som sa činil. Po pár pivách sa mi začali prihovárať ludia z dediny. Keďže dobre rozprávam česky, nebol problém kecať s nimi. Zoznámil som sa s hubobníkom – hipisákom, ktorý mi slúbil, že nám príde zahrať večer. Že sa vraj vrátí s manželkou a trojmesačnou dcérkou.

Hudobník odišiel, partia sa vrátila na dalšie pivá, avšak už sme sa presunuli dovnútra. Miestosť malá, sotva pre 20tich, s drevenými lavičkamy. U baru sme našli voľné miesta, tak sme prisadli na barové stoličky. Spoznal som sládka, ktorý aj sám čapoval. Objednávali sme si rundy, komu čo chutilo. Pivo po pive, nálada gradovala, až nám bolo do spevu. Apropo spev. Už som skoro zabudol na hudobníka, ktorého som na dvore spoznal poobede. V jednej chvíli sa objavil a už aj hral. S gitarou a harmonikou v ústach hral staročeské pesničky pre nás aj ostatných. Vraj sám nerozumel textom, ktoré spieval. Naučil sa ich od svojej prababičky. Asi to bol vrchol našej noci, tak som za zamyslel: .“bože, pre túto chvíľu sa oplatí sem chodievať“. Moji kamaráti vedla mňa, hudobníka máme, perfektné pivo – nič viac nám nechýbalo. Nieže by na Slovensku neboli takéto miesta, ale toto bol v tej chvíli iné, zvláštne, očarujúce. Boli sme nadmieru spokojní. Samozrejme sme konzumovali do záverečnej.

Ak sa dobre pamätám, odchádzali sme s veľkým úsmevom. Chladničku sme vyprázdnili od PET flašiek (asi 20ks). Aj účet bol priemerný, preto sme nechali väčší tringelt, aby si na nás pamätali. Na oplátku som dostal poháre a suveníry od domácích. Bol to krásny zážitok, aj ostatní si to užili. Toto miesto vrelo odporučujem aj ostatným, ktorý si nepotrpia na luxus a wifi.

Ochutnané pivá boli všetky „svrchne kvašené“, čiže ejly. Musím povedať, že takéto špeciály som ešťe nikdy predtým nepil. Chutili úplne inak, ako som bol zvyknutý. Asi som našiel novú kategoriu pív.

Zoznam pív:
  • Chmelená 11° – svetlé pivo, ľahko pitelné, prijemne horký ležiak, EPM: 4,2%, IBU: 45,
  • Mníchovská fantázie 12° – Jantárové polotmavé pivo, zamatovo-karamelové, EPM: 4,2%, IBU: 45,
  • Nakoulená číča 13° – polotmavé špeciálne pivo, EPM: 4,4%, IBU: 40,
  • Kazbek 12° – svetlé pivo s chmeľom Kazbek, korenisté a citronové aroma, EPM: 4,6%, IBU: 50,
  • Gejša 12° – svetlé pivo s chmeľom Sorachi Ace, cítíť v nej sušené mandarinky a zázvor, EPM: 4,9%, IBU: 65
  • Weizen 12° – pšeničné pivo s banánovou chuťou a vôńou, nie moc horké, EPM: 4,9%, IBU: 20,
  • Black Qíkoš 12° – čierné pivo s krásnou farbou, chutí ako káva s čokoládou, EPM: 4,6%, IBU: 45.                                                  V neďelu po spoločných raňajkách opúšťame Moravskú Novú Ves. Krásny víkendový trip sa končí, je na čase isť domov. Veru na Morave, hej, dobre bolo.

Minipivovar Na vyhlídce

“Základní kámen Minipivovaru Na Vyhlídce byl položen v květnu 2015 v objektu bývalého baru na Vyhlídce v Moravské Nové Vsi. Všechna piva z naší produkce jsou typu ALE, čili svrchně kvašená. Piva vařená tímto způsobem vynikají svoji pestrostí a barevností ve vůni, chuti i barvě a k jejich výrobě používáme výhradně poctivé suroviny, a to vodu, slad, chmel a kvasinky pro svrchně kvašená piva. Piva se vaří v minipivovaru s objemem varny 280 litrů, a jedná se tedy o „pivní manufakturu“, dávající za vzniku osobitým kouskům, všechny nefiltrované a nepasterizované.”

Viac na https://pivovarnavyhlidce.cz

#navyhlidce #moravskanovaves #ceskepivo #pivnepotulky

E-shop sme zmenili na Tržnicu

V našom e-shope už nenakúpite. Produkty zobrazené v Tržnici sú externé produkty e-shopov iných pivovarov.

Close Menu
×
×

Cart