Keď sa z auditora a vášnivého pivára stane ambiciózny pivovarník na žitnom ostrove

Kočovný pivovar Rye Island mnohým pivárom na Slovensku zatiaľ veľa nehovorí, no skromný Szilárd Baranyai si ide svoje a popri vybavovaní povolení pre kamenný pivovar vo Veľkom Mederi robí osvetu kraftovému pivu nielen vo svojom rodnom meste. Vďaka najväčšej remeselnej sieti na Slovensku – Beer Station, sa prvýkrát jeho pivo začína čapovať aj na severe a východe Slovenska.
Práve som sa vrátil z Veľkého Medera, ešte som si ani ruky nestihol umyť a už otváram tretinkovú fľašu s práve výstižným názvom Dirty Hands. Táto 15-stupňová IPA zanecháva na jazyku horkosť o sile 62 IBU. Keďže v bare Beer Heaven som si musel dať len šoférsky kofeínový čierny čaj, zrazu ma doma chytil veľký smäd a som teda rád, že som dostal aj vzorky na degustáciu a štvoricu pív do súťaže, ktorú čoskoro nájdete na facebooku Beer Station Trnava
Moja cesta do baru Beer Heaven (kedysi Madison s čapovaným Bažantom) viedla z piešťanského pivovaru cez Matúškovo a Galantu, popri akadémii Tomáša Kida, v ušiach mi hrálo rádio Anténa Rock a tóny známej pesničky Hotel California. Nevedel som ako také “PIVNÉ NEBO” vyzerá, no jak počúvam, že “you can check-out any time you like, but you can never leave”, tak verím, že moje očakávania nie sú prehnané. Bude to “just another craftbeer pub”?
Nie som žiadna fajnovka, nečakám zázraky vo Veľkom Mederi, veď tu naokolo nie je poriadne žiadny kraftový pivovar, akurát ten “euro” … hurbanovský … Mimochodom, neďaleko je Zámčan. V kútiku duše dúfam, že v ponuke sa objavia aj nejaké pivné pecky zo známejších slovenských minipivovarov, veď distribúcia už asi funguje po celom Slovensku. “Už keď nie priamo na výčape, tak aspoň v chladničke” – vravím si. Asi tak aj bolo. V ponuke na výčape som našiel 3 vlastné pivká Rye Island: Festive saison 12°, Hop’s not Dead 12° a Krampus 13°. Ako “ipár” by som síce nenašiel to “svoje”, avšak ak by som mal chuť na dobré remeselné pivo a niečo blízke môjmu štýlu, tak by som ochutnal asi každé jedno. V menu čapovaných pív sa podľa Szilárda veľmi často nachádza aj Wywar, ktorý je aj na žitnom ostrove veľmi obľúbený. Čo sa týka kvality nákresu ponukového listu, trošku som bol v tom prítmi zmätený, no nič hrozné sa nedeje, ak tam nie sú farbičky čarbičky od Petra Nagya.
V chladničke s fľaškovým pivom pravidelne nájdete zahraničné, rôzne belgické pivá a tiež BrewDog, Mikkeller, Oaken, alebo vlastné, Rye Island. Z ostatných slovenských je k dispozícii aj Ber Het, ŽiWELL či Wywar (väčšinou dokopy až 30 druhov pív). Nuž tento bar pôsobí útulne, s priateľskou atmosférou aj keď trošku zastaralo a miestami zas gýčovo. No pre nás craftopičov je na 1. mieste pivo a ak máme dobrý vzťah s hostinským, ktorý sám to čapované pivo aj varí, tak kašľať na ostatné “gýčoviny”.
Práve pivovar Brewdog bol Szilárdov jeden z najobľúbenejších zahraničných pivovarov, ktoré ho inšpirovali svojho času s kamarátom začať s vlastným varením a aj kvôli tejto skúsenosti sa stále sústredí najmä na vrchne kvasené pivá. Na leto však chystá navariť aj ležiak, pravdepodobne 11-ku. Kamarát sa vrátil naspäť k svojej práci a Szilárd tak už varí sám a s firmou mu pomáha manželka Monika.

Pivní štamgasti z Veľkého Medera si tento podnik a pivo od Rye Island veľmi obľúbili, cez víkendy zvykne byť bar plný a keď v sobotu medzi 18:00 – 19:00 Szilárd zahlási Happy Hour, neváhajú si verní craftopiči objednať aj metrové pivo.

Aktuálne prebieha v sieti Beer Station akcia “Týždeň s Rye Island”, počas ktorej sa na pípach všetkých 10 pivných staníc na Slovensku vystriedajú 3 piva: In White (IPA 13°), Lowland (IPA 14°) a exkluzívne Superstition (SMaSH IPA 15°). Navyše, ak nezaváhate, zoberiete si 3 a štvrté dostanete ZADARMO.
Pivo Rye Island si môžete kúpiť okrem Beer Station aj v Bratislave v Komíne v Alžbetke, onedlho aj v podniku Zastávka v Devínskej Novej Vsi. V okolí pivovaru nájdete v pivárni Nostalgia v Dunajskej Strede a vo vínotéke Bottéka v Komárne.
Pýtal som sa aj to, či sa Szilárd s Rye Island pivami plánuje zúčastniť aj nejakej pivnej súťaže a aj keď slovenské súťaže zatiaľ vynechával, nevylučuje to do budúcnosti. Prv musí doriešiť všetky povolenia pre kamenný pivovar a medzitým si skúsi zmerať sily v blízkom Maďarsku na súťaži SOR VERSENY (www.sorverseny.hu).
Parom

Ponuka a predstavenie pív pivovaru Parom

Predstavujeme pivá, ktoré sú aktuálne v ponuke pivovaru Parom. Pivo sa dá zohnať aktuálne vo fľaškovej forme a bežne aj v čapovanej forme v rôznych

PR článok

9 výhod nakupovania v online obchodoch

Ešte stále sa bojíte nakupovať v online obchodoch? Pripravili sme si pre vás 9 benefitov nakupovania na internete. Internet priniesol revolúciu a to nielen v

"Pivo bez paľenky, vyrucené peňeži"

Close Menu