Každý rok 28. mája oslavujú Američania deň svojho najikonickejšieho jedla – Národný Deň Burgrov. Američania zjedia ročne viac ako 50 miliárd burgrov, čo je slušným základom preto, aby tento špeciálny sendvič patrične oslávili. Pôvodne z nemeckého Hamburgu sa burger ako ho poznáme dnes usídlil v Seymoure (štát Wisconsin), do mesta, ktoré je doteraz známe svojou vášňou pre hamburger. Deň burgrov však slavíme aj na Slovensku a my vám poradíme, kam na dobrý burger a pivo vyraziť.
Krátko z histórie burgru
Poďme teda ku burgeru samotnému. Upečená žemľa, placka mäsa, horčica, kečup, cibuľa, nakladané uhorky, prípadne syr. Jednoduché, lacné a chutné jedlo, za ktorým však stojí uchovaná aj keď trochu neistá história. Všetkým je na prvé počutie jasné, že hamburger pochádza práve z mesta na severe Nemecka. Ľudia jedli upečené mäso na chlebe však po stáročia, ale asociácia prislúchajúca mestu Hamburg siaha do roku 1758 a spája sa s receptom na “Hamburgskú klobásu”. Iní zas tvrdia, že pôvod siaha ku lodnej dopravnej spoločnosti Hamburg America Line, ktorá servírovala cestujúcim podobné sendviče v rokoch okolo 1800. Až do tohto obdobia to bolo ešte ako tak jasné. Neskôr však veľké množstvo bufetov a reštaurácií v Spojených štátoch začalo tvrdiť, že práve oni majú podiel na vývoji burgru.
V každom prípade panuje isté presvedčenie medzi historikmi, že samotnú popularitu získal až v roku 1904 na Svetovej výstave v St. Louis, tej istej výstave, kde sa preslávil aj napríklad kornútok od zmrzliny. Koniec koncov je dôležité to, že sa z tohto jedla stalo jedlo známe po celom svete od Texasu až po Thajsko, môže sa robiť v lacnej verzii za dolár až po burger z tých najlepších ingrediencií za stovky dolárov. Už v akejkoľvek forme, urobte si v tento deň skvelý burger doma na grile alebo zájdite do jednej z overených reštaurácii na výborný burger a čapované pivo (16 tipov kam vyraziť na výborný burger a remeselné pivo).
Kvalitné mäso je základ
Mleté hovädzie či bravčové mäso zo supermarketu je možno rýchlou lacnou voľbou, ak chcete však dosiahnuť dokonalú chuť mäsa, musíte na to ísť inak. Výber mäsa je totižto základ dobrého burgra – kvôli chuti a konzistencii. Ak zájdete ku poctivému mäsiarovi a kúpite si mäso, pomeľte si ho doma v pomere 80% mäso a 20% tuk. Dôležitá je aj správna teplota pri opracovaní mäsa. Aby ste ho vedeli dobre vytvarovať, je dôležité to robiť hneď po vybratí z chladničky. Inak vám tuk z mäsa ostane na rukách a miske a verte, že ten tuk potom mäsu bude chýbať, najmä v celkovej chuti.
Pred grilovaním urobte do mäsa prstom v strede menšiu dieru, resp. priehlbeninu, aby sa burger pri grilovani nezmenšoval a udržal chute v strede placky. Na začiatku grilovania mäso mierne pritlačte na gril. Nezabudnite, že správne sa mäso na grile otáča iba jedenkrát a to v strede grilovania. Kraje budú trošku pripečené, vnútro trošku surové, šťavy sa tak dobre udržia v placke.
Domáca žemľa tvorí veľkú časť prvého dojmu
Pre najlepší burger je super použiť domácu žemľu. Ak sa na upečenie vlastnej žemle necitíte, skúste urobiť maximum z toho, čo zoženiete v obchode. Ideálne na hamburger je tzv. briožka, čiže trošku tvrdé, maslové, hnedasté a lesklé pečivo. V domácom prostredí použite elektrickú rúru a žemľu v celku zapečte, no predtým povrch potrite buď vodou alebo niečim zaujímavým – nebojte sa experimentovat – môže to byť roztopené maslo, olivový olej ale aj napr. cesnakový olej. Na povrch môžete prípadne nasypať sezam alebo chia semienka. Kreativite sa mädze nekladú, preto pri príprave domácich žemlí skúste použiť živé pivo namiesto vody. Podobne sa dá pripraviť aj pizzové cesto, tak prečo nie žemľa? Tá pravá “vrchne kvasená” pivná žemľa.
Po upečení alebo zapečení žemle v rúre ju rozrežte na polovicu a spodok potrite maslom a ugrilujte (vrch môžete s maslom alebo bez masla). Žemľa bude tak chrumkavá z oboch strán a vrch žemle bude krásne lesklý a zafarbený.
Vlastná omáčka celému burgru pomáha určiť chuťový smer
S omáčkou na burger sa môžete pohrať. Jednak je vhodné dať jeden typ omáčky na spodnú žemle pred tým, než na ňu položíte mäso a jednak je dobré dať inú omáčku aj na vrch zeleninovej či inej oblohy, na ktorú sa nalepí vrchná žemľa. Oboje skúste chuťovo kombinovať či už s mäsom alebo oblohou.
Omáčku je fajn pripraviť vopred a nechať zachladiť pred podávaním, ale nemusíte to robiť, lebo vo finále sa aj tak zohreje od mäsa a žemle). Čo sa týka typu a surovín na prípravu omáčky – tu sa naozaj dá vyhrať a urobiť každý burger stále s inou. Jednými z najobľúbenejších sú samozrejme BBQ, majonézová či pikantná omáčka.
Na záver ešte pár zaujímavých čísiel zo Spojených štátov v súvislosti s burgrom
TOP 5 amerických miest, kde najviac obľubujú hamburger:
- Seattle
- Philadelphia
- Boston
- Baltimore
- Miami
Pár záujímavých faktov:
1921 – vznikla najstaršia sieť bufetov s burgrami White Castle
49 centov – cena, za ktorú sa prvýkrát predával Big Mac v McDonalde
50 miliárd – odhadované množstvo zjedených burgrov v USA ročne
4 – priemerný počet zjedených burgrov každým Američanom za týždeň
60% – priemerné hamburgerov na všetkých zjedených sendvičoch v USA
2,014 libier – váha najväčšieho hamburgeru na svete – v Black Bear Resort Casion v Minnesote
10 stôp – priemer najväčšieho burgru na svete
75 – počet Big Macov predaných každú minútu
zdroj: https://nationaltoday.com/national-hamburger-day/