BEER FIGHT – RED ALE

Red ALE ako vrchne kvasené pivo anglického typu sa vyznačuje tmavšou červenkastou farbou, ktorá vzniká pridaním karamelových sladov. Pozreli sme sa bližšie na pivo Viking Red ALE od Stupavaru/Maroma a Session India Red ALE od Rye Island. Na konci článku sa dozviete, ktoré sa mi zdá lepšie.

Pivovar: Stupavar/Maroma
Názov piva: Viking Red ALE
Štýl: Red ALE
Krajina: Slovensko
EPM: 12,5°
ABV: 4,8%

IBU:

Vo vôni cítim skôr spodne kvasené pivo (slabší porter), ale aj pražený slad, ktorý je cítiť aj v prvotnej chuti. Chuť sa rozprestiera krásne po celých ústach, avšak, horkosť sa mení na trpkosť. Na jazyk mi sadla jemná citrusová chuť (pomelo, grep) a stále cítim už spomínaný pražený slad. Farba je tmavo oranžová a kalná. Horkosť mi príde o trochu vyššia ako som čakala, ale pre mňa to nie je na škodu. Mrzí ma však, že dobrá horkosť sa rýchlo zmení na trpkú horkosť.

Podľa Romany zastupujúcej dodávateľa sladu značky Viking z firmy Maroma sa 2000 litrov tohto piva vypredalo za 1 týždeň a pivo bude zaradené do stálej produkcie.

Pivovar: Rye Island
Názov piva: Worker’s Son
Štýl: Session India Red ALE
Krajina: Slovensko
EPM: 12,5°
ABV: 5%

IBU:

Z vône cítiť citrusy, sladovosť a veľmi slabý alkohol. Farba je tmavooranžová a kalná. V prvotnej chuti sa objavuje výrazná sladkosť, príjemná horkosť a lesné ovocie. Chuť sa rozprestiera rovnomerne po celých ústach. V lícach ostáva príjemný horký dojazd avšak len chvíľu, chuť sa rýchlo stráca a odznieva. Pivko je dosť sladové a pohár vody pri ňom nesmie chýbať, lepí sa mi všetko. Našťastie, horkosť to aspoň v chuti vyrovnáva.

Mám dojem, že fľaškový Worker’s Son bol akoby lepšie natlakovaný a preto spravil aj krajšiu penu (i keď jej bolo trochu viac). Naopak, Viking penu nespravil žiadnu, i keď som s tým nalievaním do pohára riadne čarovala. Čo sa chuti týka, nemyslím si, že by bolo čapovanému pivu nejako uškodené.

Moje hodnotenie
U oboch pív sa zhodnem, že by som neuhádla, o aký štýl piva ide. Prídu mi obe trochu „prehrotené“, akoby tlačili na pílu. Nie nadarmo sa hovorí: „Menej je niekedy viac.“ No ak si musím vybrať víťaza, tak volím Rye Island a jeho Worker’s Son.

Ako chutili tieto pivá Vám? Skúšali ste ich? Ohodnoťte ich, napíšte nám v diskusii pod článkom, radi spoznáme Váš názor.

#beerfight #maroma #stupavar #ryeisland

E-shop sme zmenili na Tržnicu

V našom e-shope už nenakúpite. Produkty zobrazené v Tržnici sú externé produkty e-shopov iných pivovarov.

Od našich partnerov

Predošlé
Ďalšie
Close Menu
×
×

Cart