BEER FIGHT – RAŽNÁ IPA (1. kolo)

Ražná IPA sa s tebou nemazná. Nepošle ti síce sexi sms, no ty by si pre ňu urobil všetko na svete. Potom samozrejme všetko poprieš. My svoje chute nepoprieme a posvietime si teda na pivá štýlu Ražná IPA, v 3 kolách česko-slovenských súbojov. Čo to vlastne ražná IPA ale je? Chlebové či bylinné tóny, zemitosť, to všetko spôsobujú ražné slady v kombinácii s kvalitným zahraničným chmeľom. Jedna z najznámejších je na Slovensku Red Rye Bastard od pivovaru Wywar a od susedov tá od Antoša, Tlustý netopýr, jedna z mojich najobľúbenejších.

Názov piva: Rye Baby Rye
Štýl: Rye IPA
Krajina: Slovensko
EPM: 13,7°
ABV: 6%

IBU:

Vo vôni sa krásne vykresľuje ražný chlieb, slad a v mojej mysli sa hneď objavilo zelené pole, áno, presne tak by som to nazvala. Farba je zlatá a kalná. Prvotná chuť je naozaj ľahká, mierne korenistá a svieža. Neskôr prichádza horkosť spolu s korenistými a zemitými tónmi. Dozvuky v lícach sú výrazne horké, tu sa IPA objavila vo svojej plnej kráse. Toto pivo by som zaradila do skupiny „pitie na celý večer“, pretože sa pije naozaj ľahko. Má vyvážené chute a určite by som ho odporučila niekomu, kto s remeselným pivom nemá žiadnu skúsenosť.

Toto ako svoje 2. pivo v Hostinci navarila nová sládka košického Hostinca – Zuzka, ktorá vystriedala na poste sládka Maroša Hajduka, známeho tiež kočovným varením pod značkou Padre Craft Brewery.

Pivovar: Clock
Názov piva: No idols! Rye IPA
Štýl: Rye IPA
Krajina: Česká republika
EPM: 15°
ABV: 6,5%

IBU: 56

Vôňa je nádherne plná, kvetová, citrusová a intenzita je rovnako výrazná. Farba je sýto zlatá a kalná. Prvotný dúšok prináša explóziu chuti, na jazyku sa hneď rozprestrie horký koberček, v lícach vyrastú citrusové stromy (pomaranč, grep, ananás) a nakoniec dá bodku jemná sladkosť. Horkosť je taká priemerná, stredná. Po prvom ošiale vítam ražné tóny, ktoré ešte o kúsok pootvorili dvere k horkosti, mňam. Chuť v ústach ostáva pomerne dlho. Avšak, napriek všetkému pozitívnemu som našla jednu chybu, mám prázdny pohár a ešte veľkú chuť.

“Světle oranžová barva a nižší stabilní pěna. Aroma tropického ovoce, mandarinek a angreštu. Středně plné tělo, nižší říz. V chuti dominují tóny chmelů Citra a Nelson Sauvin, které podporuje vyšší hořkost a hrubší sladovost díky použitému žitnému sladu. Osvěžující americká žitná IPA.” – uvádza na svojej stránke Pivovar Clock.

Mimochodom, v 2. kole Beer Fight sa ocitne Dark Rye IPA Salazar od Beer Division VS. DRye IPA od Krušnohor a 3. kolo uzavrie Red Rye Bastard od Wywar VS. Tlustý Netopýr od Antoša.

Na zhodnotenie piva bola vytvorená anketa na facebookovej stránke Beer Station Trnava a výsledky tzv. Beer Fightu sú takéto:

Moje hodnotenie

Vyhodnotiť to, ktoré z pív je v tomto “suboji” lepšie je pre mňa naozaj obtiažne, pretože obe pivá mám naozaj rada, Clock poznám už dlhšie a nesklamalo ma toto pivko nikdy. Naopak, Rye baby Rye som pila prvýkrát a bola som veľmi milo prekvapená.. Ako keď som pila po prvýkrát Clock. Ale ak si mám či musím naozaj vybrať, tak asi víťazom bude Hostinec a potom Clock, ale s ťažkým svedomím, lebo obe si zaslúžia rovnakú laťku.

Ostatné kola Beer Fight – Ražná IPA:

3. KOLO BEER FIGHT: DRye IPA VS. SALAZAR RYE IPA

Ako chutili tieto pivá Vám? Skúšali ste ich? Napíšte nám v diskusii pod článkom, radi spoznáme Váš názor.
#beerfight #pivovarhostinec #pivovarclock

E-shop sme zmenili na Tržnicu

V našom e-shope už nenakúpite. Produkty zobrazené v Tržnici sú externé produkty e-shopov iných pivovarov.

Od našich partnerov

Predošlé
Ďalšie
Close Menu
×
×

Cart